Vycházkové Lounky s malou hádankou
Foto: autorka

Vycházkové Lounky s malou hádankou

6. 3. 2019

Minule jste si se mnou udělali procházku vesničkami Oleško, Libotenice a Hrobce. Na jedné z fotografií jsem vám ukázala, kam se vydáme příště. A protože sliby se mají plnit, jsem tu s pokračováním mých vycházek po okolí.

Dnes si tedy představíme, že jsme přívozem z Libotenic přejeli na druhou stranu Labe. Zůstane u představy, protože přívoz tu žádný není a na přeplavání je Labe v tuto roční dobu přece jen trochu studené. Nicméně můj oblíbený vycházkový okruh je na pravém břehu Labe zrovna naproti Libotenicím. Projdeme si za slunečného zimního dne tři vesnice - začátek vycházky je u autobusové zastávky Černěves, přes ni se vydáme do Lounek a Chodoun a kruh se uzavře opět v Černěvsi. Jde se výhradně rovinou po asfaltové silnici, která je zčásti i cyklostezkou. Vzhledem k charakteru krajiny jde o oblast zemědělskou s pěstováním chmele.

Černěves je malá vesnička, kde stojí za prohlídku kostel sv. Prokopa, obehnaný rozpadající se zdí a památný strom - dub letní s úctyhodným obvodem přes tři metry a výškou 22 m. Na kraji obce stojí křížek, obklopený třemi stromy. Zajímavostí a záhadou pro mě je, proč je každý jiného druhu. Za vsí se otevře pohled do polí a luk s krajinou Českého středohoří a dominujícím Sedlem na pozadí. Brzy dorazíme do Lounek, které se dají pokládat za hlavní cíl vycházky. V Lounkách mají zajímavý kostel s volně stojící hrázděnou zvonicí. Kostel je ukázkou venkovské gotiky a je zasvěcen sv. Mikuláši. Šestiboká zvonice s hrázděným patrem pochází asi z roku 1390 a je opravdovým skvostem, neboť takové jsou v Čechách jen dvě. V posledních letech byla pěkně opravena. Musíme zajít k Labi a pokochat se pohledem na libotenický kostel sv. Kateřiny na druhém břehu, ukázkově se na naši počest zrcadlícím ve vodní hladině. U Labe najdete Karatábořiště se žlutými karavany. K Labi jsme museli projít kolem budovy na návsi, kterou určitě znáte. Jen si vzpomenout, kde jsem ji jen viděl?

O zaměření místního zemědělského podniku není pochyb dodnes a dodnes se tu také zelené zlato pěstuje. Léta letoucí jsem se z autobusu, kterým tudy projíždím, dívala na kdysi výstavní hospodářství, dávno ovšem v ruinách. A když jsem se konečně odhodlala dojít s foťákem až k němu, zjistila jsem s uspokojením, že se zbědovaného dvora někdo ujal a začíná pomalu s jeho rekonstrukcí. Aspoň doufám, že se hromada suti na dvoře nebude moc zvětšovat a nebude se pokračovat v bourání.

A to už zbývá třetí vesnička, kterou jsou Chodouny. Tady bych vaší pozornosti doporučila motorest Doma s lákavou nabídkou na posilnění před dokončením procházky. Nu a po pošimrání chuťových buněk už nás do cíle čeká jen poslední úsek asfaltové polní cesty mezi loukami. Právě tady najdete jeden z mých oblíbených stromů - památnou borovici černou u Chodoun (měli jsme ji  v kalendáři i60). Sluníčko už se chystá na kutě, tak trochu přidáme do kroku. Než dojdeme zpátky do Černěvsi, ještě si zazpíváme nikým nerušeni pěkně nahlas jako na lesy třeba chodili spolu z čisté lásky, pohladíme pohledem stádo krav na pastvě, odpočívající srny a pak se spokojeně vrátíme zeleným autobusem do Roudnice nad Labem. Ani to nebolelo a v nohách se mnou máte krásných 9 km, vybrat fotky, které vyhodím, aby jich nebylo moc, mi ale asi nepomůžete ...

PS Víte, čím se u naší generace proslavila vesnice Lounky?

Zazpívejte si nahlas:

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Jsi chodec a pozorovatel roku. Bezva.
Soňa Prachfeldová
Smajlík
Soňa Prachfeldová
Opět moc krásný výlet s krásnými fotkami v těchto místech jsem nebyla. Naši předkové uměli ?
Jitka Hašková
Aleno jsi šikulka.
Anna Čípová
Dík za zajímavé putování, ráda jsem se prošla, Zrcadlení kostela sv. Kateřiny je parádní.
Eva Mužíková
Lounky byly jednou z vesnic, kudy se prohnala ta velká povodeň. Žije tam jedna moje známá pejskařka. Krásné fotky Alenko.
Elena Valeriánová
Jsi prostě dobrá! Už máš stovku? Musím se podívat. Na tvých toulkách mě nesmírně baví, jak to všechno máš v malíčku. Krásně umíš o svém kraji vyprávět. A tvé fotky, jedna vedle druhé, jsou nádherné a krásně doplňují článek. Prostě chválím a chválím. Je fakt, že žiješ v kraji, kde je tolik krásy a zajímavostí. Prostě děkuji.
Jana Šenbergerová
"Tato obec, kterou si vybral štáb natáčející filmový muzikál Starci na chmelu letos slaví devítisté třicáté narozeniny. Oslava, která proběhne v sobotu 25. srpna 2018 od 14.00 hodin na návsi v Lounkách, bude spojena se setkáním rodáků a přátel Lounek a Chodoun. Připraven je bohatý kulturní program ..." Nápověda byla tak okatá, že nebyl problém najít viz výše. A fotky krásné jako vždy.
Helena Votíková
Vůbec neznám, musela jsem si vzít k ruce mapu, abych se orientovala. Tak už vím. A když si máme zanotovat Milence v texaskách, tak asi Starci na chmelu a Lounky patří k sobě.
Naděžda Špásová
Do Lounek jsem jezdila, bydlela tam moje milá kamarádka Maruška. Jako studentky jsme obrážely okolní vesnice na čaje. Bylo to bezva.
Dana Puchalská
Krásná procházka a opět super fotodokumentace. Nad hádankou přemýšlím a dost usilovně. :-) :-)
Alena Vávrová
Opět moc krásné a poučné putování, fotky jak víno. Dík i za video, to si moc ráda zopakuji ;-).
Zuzana Pivcová
Že by se tam točil ten slavný muzikálový film? Neznám ani Louny, natož Lounky. Čtu a stydím se, stydím. Líbí se mi Tvůj postřeh a schopnost komentovat.
Věra Ježková
Umíš. :-)
Mirek Hahn
Fajnové !