Ptákem roku 2019 je hrdlička divoká
Foto: Jiří Hornek pro Českou ornitologickou společnost

Ptákem roku 2019 je hrdlička divoká

2. 3. 2019

Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2019 hrdličku divokou. Pomyslné žezlo přebírá od sýčka obecného, se kterým sdílí jeho původní domovinu v zemědělské krajině.

Hrdlička divoká patří mezi rychle ubývající druhy naší krajiny. V 19. století se něžný hrdliččin hlas na jaře ozýval z mnoha našich polí a remízů a inspiroval básníka Karla Hynka Máchu k básni Máj, ve které hrdliččin zval ku lásce hlas. Přesto, že básník nezmiňoval druhové jméno, jistě šlo o hrdličku divokou, její příbuzná hrdlička zahradní se na našem území poprvé objevila až v roce 1942 v Brně. Právě v této době u nás byla hrdlička divoká běžně rozšířená. Nyní je ale její vrkání stále vzácnější. V porovnání s výsledky sčítání na začátku 80. let 20. století ubyla z naší krajiny víc než polovina hrdliček. Hlavními příčinami jsou intenzivní zemědělství a také lov.

Hrdlička ke svému životu potřebuje pestrou krajinu s hustými pásy křovin. V krajině s velkými lány bez remízů a keřů nemá příležitost hnízdit. Navíc, kvůli používání herbicidů, nenajde ani dostatek vhodné potravy v podobě semen. Zásadní pro přežití hrdličky je také zásoba vody, přičemž ta ubývá jednak vysycháním krajiny, ale také odvodňováním polních mokřadů.

Hrdličce může pomoci jedině zlepšení stavu zemědělské krajiny. Přispět k tomu může každý z nás. Prvním krokem je podpis petice za zdravé zemědělství na webové stránce www.birdlife.cz/petice-za-krajinu. O dalších možnostech se můžete dočíst v novém čísle časopisu Ptačí svět věnovaném hrdličce.

Kromě intenzivního zemědělství hrdličku ohrožuje také lov, legální i nelegální. Přesto, že je na evropském červeném seznamu IUCN uvedena jako zranitelný druh, v deseti státech Evropské unie se může lovit legálně. Odhady hovoří o počtu 1 425 102 až 2 245 166 ulovených jedinců ročně. Díky tlaku Evropské unie se lov postupně omezuje, je ale potřeba jej snížit mnohem víc.

Populace hrdličky divoké v Česku podle odhadů čítá 40–80 tisíc párů. Kvůli tomu, že je plachá a žije skrytě, je možné ji mnohem častěji slyšet než vidět. Zaslechnout a případně i spatřit hrdličku divokou je velký zážitek. Vydejte se 1. máje na pěší vycházku do luk a polí a pátrejte po Máchově hrdličce. Více zjistíte na webové stránce www.birdlife.cz/ptak-roku-2019-hrdlicka-divoka.

Užijte si s ČSO rok významný nejen pro hrdličku divokou, ale i pro všechny druhy zemědělské krajiny!

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Nevím, jerstli jsem viděla hrdličku divokou, asi si pletu s hrdličkou zahradní,tu znám. Petici určitě podepíši.
Zuzana Pivcová
Připojila jsem se. Chci živou, a ne mrtvou přírodu.
Danka Rotyková
Jsem moc ráda, že jsem mohla i já pomoci svým podpisem.
Marie Seitlová
Petici jsem podepsala, záleží mi na prostředí ve kterém žiji a budou žít další generace.
Marie Novotná
Petici jsem podepsala ještě před přečtením tohoto článku.Zúčastnila jsem se sčítání ptáků a od té doby mi chodí emaily na toto téma.Je moc zajímavé téma.Díky .
Jitka Hašková
Velmi důležité informace. Děkuji za možnost podepsat petici.
Anna Potůčková
Také jsem tuto petici podepsala a chci věřit tomu, že se stav v přírodě bude lepšit a hrdličky budou cukrovat všude kam se podíváme!
Dana Puchalská
Před minutou jsem i já podepsala petici. Nechci aby naše země vypadala jako měsíční krajina.
Elena Valeriánová
Děkuji. Petici už jsem podepsala, záleží mi na tom, jakou budeme mít přírodu.
Jana Šenbergerová
Jak už jsem psala ve FD, poprvé jsem ji zaregistrovala jako mně neznámého "holuba" v průběhu srazu i60 v Rožnově pod Pradědem. Těší mě, že se stala ptákem roku. Ráda bych se s ní zase někde setkala.