Mám ráda kuchařské knihy - XLVIII.díl
Ilustrační fotografie z pixabay. com

Mám ráda kuchařské knihy - XLVIII.díl

18. 2. 2019

Dobrý den přeji všem, kteří mají rádi dobré jídlo. 

Tentokrát napíšu něco receptů z čínské kuchyně.

Je to velice oblíbená kuchyně a jistě bude mít více pokračování. Tentokrát se zaměřím na přípravu jídel z drůbeže. 

Pekingská směs - pro 2 osoby

  • 3 polévkové lžíce nakrájeného masa z kuřecích  prsíček, 3 polévkové lžíce nakrájeného vepřového masa z hřbetu, 1 žloutek, 1 stroužek česneku, 1 cibulka, 1 kávová lžička soli, 1 polévková lžíce sladkého bílého vína, 1 polévková lžíce škrobové moučky, 1 kávová lžička octa

Kuřecí i vepřové maso nakrájejte na malé kostky. Do šálku namíchejte nakrájenou cibulku, nakrájený česnek, sůl, víno, škrobovou moučku a ocet. Kostky masa promíchejte ve žloutku rozmíchaném se škrobovou moukou. Na rozpálený olej vložte maso a tyčinkami udržujte kostky od sebe. Asi po jedné minutě přidejte obsah šálku a všechno dále opékejte. Zvětšíte ještě oheň, jednou dvakrát potřeste pánví, aby se obsah promíchal, a jídlo je hotovo.

Kuře - lotosový květ - pro 2 osoby 

  • 120 gr kuřecího masa, 1 kávová lžička soli, 1 kávová lžička sherry, 3 kávové lžičky hladké mouky rozmíchané v 1 polévkové lžíci vody, 5 bílků, 1 šálek kuřecí polévky, 10 vařených hrášků, 1 polévková lžíce nadrobno nakrájené šunky, olej

Kuřecí prsíčka sejmeme od kosti a umeleme na jemnou kaši. Přidejte 3 polévkové lžíce vývaru a utvořte jemnou hmotu. Do ušlehaných bílků přidejte sherry, sůl, 2 kávové lžičky hladké mouky a vše smíchejte s kuřecím masem. Do velmi horkého oleje v menší pánvi nalejte třetinu směsi. Po deseti vteřinách zamíchejte olejem na pánvi tak, aby směs mohla dále bobtnat. Směsi se však nedotýkejte, rozpadla by se. Opečte směs po obou stranách, pak dejte placičku na síto okapat a smažte další. Zbytek kuřecí polévky přihřejte, zamíchejte do něj záklechtku z jedné kávové lžičky mouky, přidejte hrášek a nechte přejít var. Omáčku nalijte na placičky na teplém talíři a posypte sekanou šunkou.

Červené kuře - pro větší společnost 

  • Asi 600 gr těžké kuře, 1/2 kg zralých rajčat, 300 gr brambor, 1/4 kg červené řepy, 1 cibule vcelku, 3 polévkové lžíce škrobové mouky, 2 kávové lžičky soli, 1 kávová lžička cukru, 1 polévková lžíce pálenky, 2 šálky vývaru, špetka pepře 

Vykuchané a omyté kuře nakrájíme na kousky asi 100 gramů těžké. Každý kousek posolte a obalte ve škrobové mouce. Na horkém oleji opečte do zlatova a nechte na sítu okapat. Do vařícího vývaru přidejte na kostky nakrájenou zeleninu a brambory. Když změknou, přidejte pálenku, cukr, sůl a pepř - vše podle chuti. Na teplou mísu upravte opečené kuře a přikryjte vrstvou zeleninové směsi. 

Kachna ju"an - pao (staré čínské peníze) - pro větší společnost

  • 1 kachna asi 1 kg těžká, 8 vajec(podle počtu osob), 1 nakrájená cibulka, 1 zázvor nebo 1 kávová lžička mletého zázvoru, 1šálek světlého vína, 2 kávové lžičky soli, 2 polévkové lžíce sójové omáčky, karamel ze dvou kostek cukru, olej, 1 polévková lžíce škrobové mouky

Zkaramelizujte cukr, až zhnědne. Odstavte, zalijte třemi polévkovými lžícemi vody a nechte rozpustit. Očištěnou a vykuchanou kachnu vložte do litru vařící vody a vařte, až je měkká. Mezitím uvařte vajíčka na tvrdo, ponořte na chvíli do studené vody, oloupejte je a opečte na rozpáleném oleji do zlatova. Uvařenou kachnu zbavte kostí a pokrájejte na kousky. Na jednu polévkovou lžíci rozpáleného oleje vložte kousky masa a opékejte po všech stranách. Potom do nádoby přidejte všechny přísady a celá vajíčka a povařte. Těsně před podáváním zahustěte rozmíchanou škrobovou moukou.

Bělostné kuře - pro 1 až 2 osoby

  • 100 gr kuřecího masa, 4 bílky, 1 polévková lžíce bramborové mouky, sůl, 1/2 šálku vývaru, 1/2 kávové lžičky glutasolu, olej

Maso z kuřecích prsíček jemně posekejte, přidejte do ušlehaných bílků a bramborové mouky, osolte, dobře promíchejte a v horkém oleji upečte bělostnou omeletu. Když je upečeno po obou stranách, přidejte vývar, sůl, glutasol a na mírném ohni poduste ještě asi minutu. Potom omeletu opatrně vyjměte a podávejte se zeleninou anebo jako zavářku do polévky.

Kuře a la Jang Kuej-fej - pro 1 osobu

  • 350 gr kuřecího masa z horní strany křídel, 1 kávová lžička nerafinovaného (nebo moučkového cukru), 1 kávová lžička sójové omáčky, 1 polévková lžíce pálenky, 2 vrchovaté lžíce nakrájených bambusových výhonků, 1 polévková lžíce sušených hub, 1/2 šálku sherry, zálivka z 1 kávové lžičky sójové mouky a 1 polévkové lžíce vody, 1 celá cibule, špetka mletého zázvoru, 1/2 sálku vývaru, vepřové sádlo

Nejdříve spařte maso vařící vodou. Do hluboké pánve dejte dvě polévkové lžíce sádla a cukr. Když začne cukr karamelizovat, přidejte nakrájené kuřecí maso a trochu opečte. Potom přidejte pálenku, sójovou omáčku, nepokrájenou cibuli, zázvor a polévkový vývar. Na mírném ohni povařte patnáct minut, potom vyndejte cibuli a nalejte sherry. Přidejte předem ve vodě povařené houby a bambusové výhonky nakrájené na kostičky. Znovu povařte, nakonec přidejte zálivku a míchejte, až aromatické jídlo zhoustne.

 

 Přeji všem dobrou chuť. Váš "Karfík".

 Recepty jsem našla ve svých zápiscích, které si léta archivuji.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Čínská kuchyně patří k mým favoritům. Ráda jsem si opět pričetla skvělé recepty. Všechny bych si s chutí dala. Kachnu ju'an pao a červené kuře bych ochutnala ale v menší společnosti. Mlaskala bych blahem. :-)
Soňa Prachfeldová
Také mám ráda čínu, kterou připravím doma a pokaždé má jinou chuť s jinými příchutěmi. V čínské restauraci jsem nikdy nebyla. Mě šokují zvěsti, že v Číně jedí psy.
Jana Kollinová
Mám ráda čínskou kuchyni, ale doma se mi dosud nepodařilo uvařit pokrm, který by chutnal jako ty v dobré čínské restauraci.
Naděžda Špásová
Tak čínou nepohrdnu, tu si taky kupujeme. Už aby se nám vrátili z dovolené, jeli do Vietnamu.
ivana kosťunová
Mě zase zaujala ta vajíčka natvrdo. To jsem v čínské kuchyni ještě nezaznamenala. Jinak - jeden recept lepší než druhy, to se ti, Dano, moc povedlo.
Věra Ježková
Čínu mám ráda. Zaujalo mě „10 vařených hrášků“. Lahev čínského švestkového vína jsem dostala před několika lety u nás jako štamgastka. :-)
Zuzana Pivcová
Čínskou kuchyni mám bohužel zafixovánu příliš jednostranně z těch růztných zdejších rychloobčerstvení, i když ve skutečné lepší restauraci jsem také už byla. Kde jsou ty časy, když se člověk nedostal do číny ve Vodičkově a vlastně ani na to neměl. Moc mi chutná čínské švestkové víno, které někdy dali na závěr oběda jako pozornost podniku.