Kubova Huť
FOTO: autorka

Kubova Huť

14. 2. 2019

Kubova Huť byla původně sklářská osada, která vznikla v sedle Boubína /1362m/ a Obrovce /1101m/. Jméno dostala podle zámeckého hejtmana Guby, ten vlastnil les na svahu Boubína. Kníže Adam František Schwarzenberg obdaroval vimperského měšťana Podschreindera zdejším pozemkem. Ten vybudoval sklářskou huť na výrobu tabulového skla. Kolem huti byly domy dělníků, vznikaly pastviny a pole. Majitel však zkrachoval a podíly získalo sedm osadníků. Život zde byl těžký, kruté zimy, neúrodná půda, řádění vlků a medvědů. Dopravní spojení se zlepšilo až v roce 1811, kdy se vybudovala cesta do Pasova. V roce 1900 byla zprovozněna železnice vedoucí do Volar. Nádraží je nejvýše položené v Čechách.

Kubovka je malé lyžařské středisko s dvěma sjezdovkami, lyžařskou školičkou a půjčovnou lyží. K ubytování slouží penziony a hotel Kristián. Vycházkou se dostanete na vrchol Boubína, na rozhlednu. Při dobré viditelnosti jsou vidět Alpy. Cestou míjíme jeden z řopíků, zbytek opevnění z roku 1937,  je volně přístupný.

Světově známý boubínský prales s porosty buků, smrků a jedlí, které jsou ponechány přírodě, je v zimě těžko přístupný. Přesto můžeme obdivovat chůdové kořeny, dvojáky a různé deformace starých stromů. Iniciátorem vyhlášení rezervece byl lesmistr schwarzenberského panství Josef John. Prales byl jeho láska.

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Je to krásné místo, Hani. My tam byli v září (jednoho roku, ale i v zimě to musí být nádhera podle Tvých fotek...Bydleli jsme v hotelu Kuba a chodili dolů za končíky :-) Moc pěkné.
Soňa Prachfeldová
Paráda, krásné fotky a mě se Kubova Huť moc líbí a určitě zase letos půjdu na rozhlednu.
Alena Tollarová
To je bílé nádhery ve spojení s modrou oblohou ... zima jak má být. A jak já ji neznám.
Marie Ženatová
Šumavu vůbec neznám, ale podle nádherných foteček je tento kraj obzvlášťě v zimě překrásný. Velmi mne zaujaly nádherné ledové rampouchy, tak veliké jsem viděla s vnoučaty před mnoha roky jen v Orlických horách v Čenkovicích...
Mirka Motyková
Pěkná procházka zasněženou krajinou. Hani moc pěkné fotky . U nás fakt krásně...
Elena Valeriánová
A na fotečkách zima jak se patří. Nádherná, studená, bílo modrá.*********
Elena Valeriánová
Tiše jsem našlapovala a poslouchala tvoje vyprávění.
Alena Vávrová
Hani, paráda, líbezné fotečky. Krásně se na tu sněhovou kalamitu kouká, ale já už po 2 m závějích netoužím a stačí mi těch 20 čísílek u nás.
Jitka Mošovská
Letos hodně sněhu. V hotelu Kristián jsme byli kdysi na Silvestra.
Věra Ježková
Hani, krásné fotky. Byla jsem tam v létě.
Dana Puchalská
Moc krásné.
Naděžda Špásová
Hanko, ty máš kdesi vrtuli, viď. Tvoje schopnost být v pár dnech na několika místech je pro mě nepochopitelná. Šumavu bych brala v létě, zimu nemám ráda, ale v létě tam bude určitě krásně. Hezké zimní fotky.
Eva Mužíková
Kochám se, krásná zimní krajina..
Jitka Hašková
To je paráda.
Jana Šenbergerová
Tolik sněhu už jsem u nás dlouho nezažila. Dík za procházku známou, ale mnou nepoznanou krajinou.
Hana Nováková
A zase jedna krásná procházka s komentářem. Děkuji
Ilona Kolářová
Zrovna předevčírem jsme přes Kubovku projížděli. Sněhu neuvěřitelné množství, závěje téměř dvoumetrové.
Mirek Hahn
Hodně pěkné fotky !
Zuzana Pivcová
Krásná zimní krajina a pro lyžaře ráj. Moc hezké fotky. Ani jsem nevěděla, že v této oblasti se dochoval bunkr ŘOP.