Hit letošní zimy? Na lyže v sukni
Zateplovací sukně zahřeje a sluší. Foto: Archiv

Hit letošní zimy? Na lyže v sukni

20. 12. 2018

Jak působit i při zimním sportování půvabně a žensky? Oblečte si zimní zateplené sukně. Moderní materiály neprofouknou ani nepromoknou a peří nebo polyesterová výplň hezky zahřejí nohy i celé tělo. A klidně se dají obléknout i přes lyžařské kalhoty, džíny nebo legíny!

„Sukně má asi ze všech kusů oblečení nejdelší historii – nosí se totiž už od pravěku. První modely vznikaly ze zvířecích kůží a oblékali si je bez rozdílu ženy i muži. Kuriozitou pak byla tzv. kulhavá sukně, kterou vymyslel francouzský módní návrhář Paul Poiret. Ta byla u kotníků tak úzká, že prakticky znemožňovala jakýkoliv normální krok, ženy v ní mohly jen cupitat…

Pravým opakem tohoto podivného módního výstřelku jsou dnešní moderní zateplené zimní sukně určené všem sportovně zaměřeným ženám. Mají sice užší střihy obepínající postavu, ale díky strečovým materiálům, rozparkům a vhodně umístěným zipům dovolují maximální volnost pohybu,“ přibližuje přednosti sportovních dámských sukní určených pro zimní aktivity outdoorový specialista Vít Hruška.

Oblékání s obutými přezkáčemi

A na co je dobré si při výběru sportovní zateplené sukně zaměřit? Kromě pohodlného střihu jsou důležité hlavně použité materiály. „Samozřejmě nejvíce se ohřejete v péřové sukni – nejčastěji se používá kachní peří s vysokým podílem prachové složky. Její výhodou je i nízká hmotnost a také minimální nároky na skladování. Údržbě je třeba věnovat trochu více pozornosti, ale i péřové oblečení se dnes dá běžně prát na 30 ˚C, jen je pak třeba nechat ho důkladně proschnout a mezitím ho občas natřást,“ radí Vít Hruška.

Tahle starost odpadá, pokud si pořídíte sukni s polyesterovou izolační náplní, jen je třeba počítat s o něco vyšší hmotností, a naopak s o něco nižší výhřevností. Další možností je pak kombinace obou materiálů, která podobně jako třeba u zimních bund propojuje jejich výhody, a proto je i u spotřebitelů stále oblíbenější.

„Jestliže chcete v sukni vyrazit třeba na skialpy, přesvědčte se, zda je svrchní materiál větruodolný a vodoodpudivý. Aby vás nic nebrzdilo v pohybu, vyberte si model opatřený zipy pro zvětšení, respektivě zmenšení objemu sukně. Celorozepínací zip pak poslouží k tomu, abyste si mohla sukni pohotově a hlavně pohodlně obléknout třeba na svahu přes lyžařské kalhoty, a nemusela si přitom ani zouvat přezkáče,“ doplňuje Vít Hruška a upozorňuje, že v letošní nabídce jsou i oboustranné modely sukní, které nabízejí ještě větší variabilitu nošení, a to nejen při sportu.

Hodnocení:
(4.7 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Už o té novince ví Ester Ledecká?
Danuše Stočesová
A proč ne? Jště jsem to nezkusila, Tak uvidím, jen spíše pocítím. Já nejezdím tolik na hory lyžovat, tak nevím, jestli zažiji lyžování v sukni. Ale každý nápad je myšlenka k uvažování. Danuše
Elena Valeriánová
Mně nikdo na sjezdovce ani na trati neuvidí v sukni ani bez.
Jana Šenbergerová
Už se vidím, jak v sukni svištím na běžkách ... Móda bývá občas zábavná, a někdy dokonce i k smíchu. Desetiletí bojovaly ženy za emancipaci a teď totálně zemancipované (nebo spíše zblblé) budou usilovat o svou ztracenou ženskost. Proti gustu žádný dišputát. Mě na sjezdovce ani na trati určitě nikdo v sukni neuvidí. :-)
Danka Rotyková
Už nelyžuji, ale každému nápadu, který pomůže při sportu, fandím. Když si uvědomím, jak jsme v mládí mrzli na lyžích a závistivě pokukovali po dobře oblečené německé mládeži, nemohu jinak než novým materiálům určeným ke sportu zatleskat. Ty sukně jsem už viděla, kdyby nic jiného, těm dívkám moc slušely.
Věra Ježková
Když v sukni nechodím, jak je rok dlouhý, proč bych si ji měla brát na lyže? Bohužel nelyžuji už hodně let - bavilo mě to. Článek dobrý.
Eva Mužíková
Tak já nevím... asi bych si , byť teplou sukni , na lyžování neoblékla.
Dana Puchalská
Je to těžký, ale plácat se po sjezdovce a ještě v sukni...... :-) :-) :-)
ivana kosťunová
Ne že bych se chystala sukni si koupit, ale přesto bych ráda viděla, jak to vypadá na nějaké sportovkyni, třena na svahu. (Ester Ledeckou jsem ale v sukni závodit neviděla)
ivana kosťunová
Jano :)) :)) :))
Jana Kollinová
No, ještě, že nelyžuji. Musel by to být neuvěřitelný zážitek, jak babča v sukni sjíždí sjezdovku. Vlastně v ochranné přilbě bych mohla vydávat mnohem mladší. Na lyže půjdu pouze s přilbou, která má integrovaný mobilní telefon, abych mohla zavolat pomoc ve chvíli kdy budu zamotaná do sukně a obtočená kolem stromu.
Karel Boháček
Já jako chlap bych to ocenil i u mužů. Jak to asi bude dlouho trvat, než začnou nosit sukně i muži ? Korn to začal, ale taky nevydržel...
Hana Nováková
Již jsem se na íčku vyznala k lásce ke Krkonošům a ke Špindlu. Z mnoha starých fotografií, které jsou k vidění nejen v muzeu ve Vrchlabí, ale i v hotelech ve Špindlu byla tato dnešní moda už na začátku lyžování. Tehdy bylo zcela nemyslitelné, aby ženy měly obléknout kalhoty, tak co zbylo, jen lyžařky v sukních. Jistě nebyly zateplené. Vidíte, pro nás jsou nebo do nedávna byly, tyto snímky úsměvné a hle, už je to tu-sukně na svah. Ta moda se pořád a pořád do kola otáčí, co bychom stále nosily, možná ještě tu nebyly pytle a jen tak ledabyle přehozené kožešiny - no i toho se možná dočkáme....
Hana Rypáčková
Jdu bruslit a bez sukně... :-)
Ilona Kolářová
Hanko, ty prošívané omezují, nejsou pružné.
Ilona Kolářová
Já jsem poprvé podobnou strečovou sukni viděla u Vlaďky na Seniour tour na elektrokolech a a vypadala v tom velice dobře. Pak jsem viděla některé ženy na běžkách, ty měli zateplenou prošívanou. To ale nevím, jak se jim v nich jelo,protože já jsem si koupila podobné sukně dvě, černou a bílou a neumím si představit, že bych v nich podávala nějaký výkon. Jsou na celorozepínací zip po stranách. Nosím je normálně do města k určitým bundám. Černá je mini,hřeje míň jak např. manšestrová, bílou jsem si koupila letos, je o něco delší. až ke kolenům a zdá se mi o něco teplejší. Není to zas tak levná záležitost, ty značkové stojí přes dva tisíce. Na jaře jsem si ovšem koupila z Tchiba outdoorovou lehounkou rychleschnoucí sukni a jsem s ní maximálně spokojená. Není to ale na žádné dálkové pochody a nedají se v tom dělat výraznější sportovní výkony, ale na takové třední tůry, pokud člověk neleze po skalách, je ideální.
Hana Rypáčková
No, to jsem ještě na svazích neviděla, ale na bruslení seniorů už ano. Divila jsem se, že je to neomezuje.Aspoň si prý dávají pozor.