Obyčejný život
ilustrační foto: pixabay.com

Obyčejný život

6. 12. 2018

Je zvláštní, že obyčejný život lidi neláká a nehrnou se do diskuze. Přesto většina z nás žije své obyčejné životy. Kdybychom se nad nimi trochu zamysleli, možná bychom zjistili, že jsou víc než jen obyčejné, že jsou "neobyčejné".
Když uvážím, co všechno se v mém obyčejném životě už dlouhá léta objevuje, opakuje, zjevuje a zase mizí, nemohu jinak, než žasnout.
Zhlížíme se v životech jiných, rádi bychom patřili mezi VIP, a přitom přehlížíme, že jsme všichni VIP, i když každý trochu jiným způsobem.
Přemýšleli jste někdy o tom, že i když jen tak ležíte, nebo dokonce spíte, je celé vaše tělo v pohybu? Každá buňka, a že jich je, plní své úkoly, abychom mohli my plnit ty své.
Škoda, že nás tak málo zajímá obyčejné lidství...
Mír s těmi, kteří přece jen vstoupí a pobudou, aby se podělili o své zkušenosti s lidstvím, byť "jen" obyčejným.

Mně připomíná abecedu. Vždyť nemusí být černobílá ...

Hodnocení:
(5 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Broumová
Jitko, děkuji, snažím se víc soustředit a vnímat věci i jinak. Jsem moc ráda, že jsem ještě četla tvoje články před lety, pomáhaly mi.
Libuše Křapová
Jani, krásná úvaha nad životem :-) Mé pocity jsou už vyjádřeny v komentářích níže, z každého bych vybrala aspoň nějakou vetu, názor, náhled. Takže sama už teď nic přidávat nebudu a jdu se rozpohybovat na gauč. Za chvíli začíná biatlon :-)
Jitka Caklová
Hani i tak může být :-), reagovala jsem na Janin příspěvek 6.12.2018 15:54
Hana Rypáčková
Otázky dne beru jako zpětnou vazbu.
Jitka Caklová
....... tedy, za "zpětnou vazbu" :-) :-)
Jitka Caklová
Jano DÍKY!!!
Jana Šenbergerová
Tak je to, nikdo nemusí čekat na to, co dělají jiní, ale mohou se jimi nechat inspirovat k rozvíjení vlastních "darů" a schopností, s nimiž se už narodíme. A když se najdou lidé naladění na stejnou strunu jako třeba já, pak si dobře rozumíme. Jitko, občas se najdou "brzdiči", ale i pomalý rozvoj může být velkým pokrokem. :-) Všichni, kteří sem vložili své postřehy, mě potěšili. Takže doslova naplňuji slova, která jsou napsaná na deskách mého letošního diáře: "Účelem života je radovat se z každého okamžiku." Já vím, že v zubařském křesle nebo na operačním stole nebo na "koberečku" to snadné není, ale pořád mohu mít na mysli, že zlé se v dobré změní. :-)
Jitka Caklová
Žiji život, jaký chci žít já a ne, jaký mi kdo "nahučí" do hlavy :-)
Jitka Caklová
Marcelko, věř, že se to vyplatí a nejen nad "objevováním a mizením". Když si dnes ve svém archivu čtu články ze života, které když jsem před třemi, čtyřmi lety psala pro tento portál, byla jsem plná smutku a bolesti, ze všeho, čím jsem si musela v životě projít. Dál žiji obyčejný život, ale už jen fajnový.
Marcela Broumová
Inspirativní úvaha. Zamyslím se nad objevováním a mizením. Baví mě představa, že se hýbu, i když ležím. Obyčejný život je těžký i fajnový.
Eva Mužíková
Přečetla jsem, dosti dobře reagovat nedovedu. Články tohoto druhu bych dohromady dát nedokázala, obdivuji každého, kdo to dokáže..
Marie Doušová
Pojem obyčejný život mi nic neříká, neboť žádný život není obyčejný, ale pro každého jedinečný,plný vzruchu , lásek a úspěchů. Každý žije Svůj život a záleží jen na něm , jaký bude....
Jitka Caklová
Jano, také nevím, ale wikipedie říká toto: Druhy myšlení/ 2. Abstraktní (teoretické) předpoklad je vyšší úroveň myšlení člověk je schopen provádět operace pouze s pojmy, se slovy. Nepotřebuje přítomnost konkrétních předmětů v dospělosti převažuje abstraktní myšlení pro abstraktní myšlení je důležitý rozvoj slovní zásoby Př. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí
Jana Šenbergerová
Děkuji za zpětnou vazbu. Vaše příspěvky vyprovokovaly k zamyšlení mě. Dokonce přemýšlím, proč jsem použila slovní spojení "zpětná vazba". Nedá mi to, a jdu nakouknout do wikipedie, jestli nejsem náhodou příliš mimo, ale zdá se, že ne. Stojí tam toto: "Zpětná vazba je proces v komunikaci, při kterém příjemce sdělení shromažďuje informace a následně je vyhodnotí. Obecně řečeno se jedná o výměnu informací. Zpětná vazba posiluje činnost jednotlivce i týmu a zvyšuje produktivitu práce." Více než o produktivitu práce mi ale jde o porozumění. Nakonec i díky diskuzním příspěvkům nepřijde ani produktivita práce tak úplně zkrátka. Věrko, z hlediska jazykového jde nepochybně o zobecnění. Já ale vnímám jednotlivé lidi jako součást "lidstva". Ještě jednou všem děkuji za to, že šli s kůží na trh a napsali svůj názor na můj názor. Jen přemýšlím, v čem vnímáte abstrakci. Věrko, budeš-li odpočívat vědomě, budou tvé buňky pracovat radostněji, jsou na tvém občasném odpočinku závislé. :-)
Naděžda Špásová
Jani, moc hezky napsané a souhlasím s tím, že tělo je v pohybu i ve spánku. Já se totiž většinou ráno probouzím, jako kdybych běžela maraton, nebo skládala metráky uhlí. A že mizí lidství, je bohužel taky pravda. :-)
Jitka Caklová
Jani, kolikrát já už si vzpomněla na e-mail, který jsi mi napsala o jednom Tvém pobytu v nemocnici, o zkušenosti s jednou paní. Po podobných zkušenostech už raději tak často "s kůží na trh" v tomto smyslu nechodím :-)
Hana Nováková
život, krátké, obyčejné slovo, ale co se vše za nim skrývá a jak se dá na něj dívat.Vy jste to Jani pojala dosti s abstrakcí, ale i tak se dá dívat na život. Každý si žije svůj život a to v dobrém i zlém. Vše člověka dostihne, ničemu neutečeme. Není dobré žít vlastní život podle vzoru jiných. Protože každý z nás je jedinečný a vyjimečný. Netřeba mrhat silami za honbou podobat se někomu jak píšete VIP. Síly se dají využít ke zlepšení a zkvalitnění především našeho života.
Věra Ježková
Jani, tvá zamyšlení se mi líbí. Jen bych byla opatrná s tím zobecňováním: „zhlížíme se…, rádi bychom patřili…“. Protože jistě ne všichni. Např. já. A ty asi taky ne. (Jinak bys to nenapsala.) A znám i další. Že jsem celá v pohybu, i když ležím, mě nikdy nenapadlo. Teď nevím, jestli ještě budu schopna úplně odpočívat, když si na to vzpomenu. :-)
Jana Kollinová
Obyčejný život většina lidí vnímá, prožívá a snaží se přidat nějakou hodnotu, ne vždy materiální, ale citovou. Snaží se vtisknout do šedi všedních dnů vlastní empatii. Článek mě zaujal, provokuje mě, nutí k zamyšlení, ale nevím jak splynout s autorčinou myšlenkou nebo posláním. Je to pro mě příliš abstraktní.
Dana Puchalská
Život je nejen barevný, ale u mně je přímo s t r a k a t ý. Ano Jani.
Zuzana Pivcová
Dalo by se říct, že napohled žiji čím dál obyčejnější život. Tak to vnímá někdo, pro koho neobyčejný život znamená plno vzrušujících zážitků a emocí z událostí. Když si představím především etapu ve vojenském archivu, mnoho služebních zahraničních cest, setkání s lidmi ve vysokém postavení! Dnes je to všechno pryč, a pokud si na něco občas vzpomenu, rozhodně bez lítosti. Dnes je pro mě neobyčejné např. mé fyzické tělo, které si ještě takřka na prahu sedmdesátky dovede poradit s vzniklými (nemyslím těžkými) problémy. Tak třeba jsem se v pondělí řízla do prstu o střep, krve potůček. Chvíli jsem podržela v ruce kaštan , rána se hned zatáhla a neudělal se ani strup. Věříte, že jsem měla radost, že snad jsem alespoň trochu jako součást přírody, která si vždy překvapivě pomůže? Díky, Jano.
Hana Rypáčková
Kéž by naše buňky plnily správně své funkce až do konce. Ano , život není jen dívat se z vrcholu hor, ale i čistit si zuby.. To si musím stále připomínat.
ivana kosťunová
Každý člověk je jedinečný a neopakovatelný.
Eliška Murasová
Jani, hezké zamyšlení. I příměr abecedy je nápaditý, vždyť život je opravdu barevný....
Jitka Caklová
Milá Jano, ač fyzicky vzdálené, v podstatě jsme si velmi blízké. Ať je člověk přízemní, nebo na výši, vždy musím počítat s variantou, že psaním či reagováním na napsané, jdu s vlastní kůží na trh a buď mi to někdo osladí, nebo náležitě "osladí" :-) To je život :-)