Za vysoký cholesterol mohou i geny. Včasná léčba výrazně zkvalitní život
Ilustrační foto: ingimage.com

Za vysoký cholesterol mohou i geny. Včasná léčba výrazně zkvalitní život

28. 11. 2018

Infarkty ve třiceti, mozkové mrtvice a také smrt padesáti tisíc Čechů ročně. To vše má na svědomí vysoký cholesterol. Ne vždy ale za něj může nezdravý životní styl, často jde o dědičnou genetickou poruchu. Lidé však prevenci stále podceňují a tak kardiovaskulární choroby připraví ročně o život přes 17 miliónů lidí po celém světě.

Z žádné jiné příčiny neumírají lidé na světě více, než kvůli kardiovaskulárním chorobám. Nemoci srdce a cév, jak se jim také říká, mohou za téměř třetinu úmrtí. V Evropě za polovinu, Česko nevyjímaje. Dobrou zprávou je, že většině těchto nemocí lze předcházet. Ne nadarmo lékaři radí vyhýbat se cigaretám či nezdravému stylu stravování a nutí pacienty k vyšší pohybové aktivitě a umírněnosti v pití alkoholu.

Infarkty, mozkové mrtvice, anginy pectoris i další nemoci způsobuje vysoký cholesterol. Mnoho Čechů však hodnotu svého cholesterolu ani nezná. Včasná léčba by jim přitom mohla prodloužit život mnohdy o desítky let. Medicína už totiž velice pokročila a vysoký cholesterol lze u mnohých pacientů regulovat pomocí statinů. To je lék, který se užívá ve formě tablet.

Včasné podchycení nemoci by zároveň výrazně ulehčilo zdravotním systémům jednotlivých zemí. Léčba kardiovaskulárních chorob představuje vysokou finanční zátěž. V Evropě, kde trpí kardiovaskulárním onemocněním téměř 49 miliónů lidí, se roční náklady šplhají až na 210 milliard eur.

Vysoce účinná prevence

Vysoký cholesterol však neohrožuje jen tlouštíky z fast foodů. Někdy za něj mohou i geny. Vrozená porucha metabolismu, která se projevuje právě vysokým cholesterolem, má název Familiární hypercholesterolemie (FH). Ta způsobuje ucpávání cév a pacienti mohou umřít na infarkt nebo mozkovou mrtvici už kolem pětatřicátého roku věku.

Familiární hypercholesterolemii má každý dvoustý Čech a tato porucha se dědí z generace na generaci. Nevyhýbá se ani malým dětem. Jestliže je tedy v rodině pacient s FH, měli by se nechat otestovat všichni její členové. Je bohužel pravděpodobné, že každý druhý potomek nemoc zdědí.

Česká republika patří v léčbě vysokého cholesterolu ke světové špičce. V současnosti mají lékaři zachyceno 30 % z předpokládaného počtu nemocných FH, což je třetí nejlepší výsledek na světě. Podle statistik u nás familiární hypercholesterolémií trpí zhruba 20 tisíc lidí. Když se nemoc zachytí včas, stačí k léčbě statiny.

A pokud se pacient s FH neléčí? Na 80 % dostane mezi třicátým a čtyřicátým rokem závažný infarkt. Díky tomu, že v ČR je skvělá organizace léčby akutních srdečních příhod, sice přežije 95 % pacientů, do konce života už ale mohou mít různá omezení. Pokud se FH začne léčit včas, není životní prognóza pacientů horší, než u zdravých lidí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Boháček
Karel Boháček radí : Dobrou zprávou ovšem je, že existuje snadný způsob, jak tuto záležitost vyřešit. Prostřednictvím tohoto silného nápoje se tepny odblokují a tím se také sníží hladina cholesterolu i krevního tlaku. Ingredience: 5 nebo 6 svazků petržele 1 sáček jedlé sody 12 šálků vody 1 kg citrónu Postup: Přiveďte vodu k varu a opláchněte mezitím citróny. Nakrájejte je a vložte do vroucí vody. Přidejte jedlou sodu a nechte hodinu odležet. Nasekejte petržel a přidejte do směsi, kterou dále vařte 2 – 3 hodiny při nízké teplotě. Jakmile bude nápoj hotový, přelijte jej do sklenice a uložte do lednice. Vezměte si 4 polévkové lžíce sirupu každý den na prázdný žaludek po dobu 20 dní.
Blanka Bílá
No, to je téma...Kdysi jsme si nechali s manželem udělat test na cholesterol ve stejnou dobu, každý jiné rodové zatížení, mužův tatínek tři infarkty, na poslení zemřel, jeho bratr po čtyřicítce budík.Můj muž, tehdy invalidní důchodce, měl lepší výsledky než já, pracující žena, v profesi vyžadující i fyzickou a duševní námahu, strava stejná. Ne cholesterol, ale hlavně stres způsobují infarkty, můj tchán dodržoval dietu, nebylo mu to nic platné.Jezte, na co máte chuť, o co si tělo řekne, ale s mírou, s ohledem na roční období, jak to dělali naši dědové a babičky.