O rostoucí ochotě Čechů půjčovat si se většina prodejců přesvědčuje rok co rok na vlastní kůži. „Češi jsou zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup přímo od obchodníků. A často bez velkého plánování,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko zbrklých nákupů na úvěr. Půjčku splácí v současné době více než čtvrtina dospělých. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením!
Nejrizikovějším obdobím je právě podzim. Předvánoční stres a rychlé nákupy na poslední chvíli bez velkého rozmýšlení a počítání vedou k tomu, že lidé mnohdy ztratí přehled o tom, kolik zaplatili a kolik si ještě mohou dovolit utratit. Mnozí se tak zadluží více, než by chtěli.
Pokud se tedy chcete vyhnout potížím, je třeba plánovat. Nic moc složitého, stačí jen dodržet 4 základní kroky. Pak si vánoční nákupy užijete v klidu a bezpečně. A třeba i s půjčkou.
1. Udělejte si včas přehled
Spočítejte si, jaké máte příjmy, jakou částku budete potřebovat na běžné měsíční výdaje i kolik si můžete dovolit utratit za dárky. Pokud chcete mít jistotu, že vše sedí, využijte některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za vás příjmy, naplánuje vaše výdaje a upozorní vás i na položky, na nichž byste mohli ušetřit.
2. Počítejte s rezervou
Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máte uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů vaší domácnosti. A to není zrovna málo. Pokud rezervu nemáte, je pro vás jakákoliv půjčka velmi riziková.
3. Nemáte-li svoji vlastní rezervu, domluvte si ji jinde
Některé bankovní produkty vám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, vám vytvoří finanční polštář, který můžete použít kdykoliv budete potřebovat. Nebo také nemusíte. Ale máte jej a díky němu jistotu, že se v případě nečekaných změn nedostanete do finančních problémů.
4. Pečlivě vybírejte, kde si půjčíte
Pamatujte, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďte opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.