Ozvěny z kalendária: 15.10. Mezinárodní den bílé hole

Ozvěny z kalendária: 15.10. Mezinárodní den bílé hole

15. 10. 2018

Každý z nás již určitě někdy na ulici potkal nevidomého člověka, který si svou cestu mapoval za pomoci bílé hole. Svět zrakově postižených je přesto pro nás velkou neznámou. V roce 1964 byl v New Yorku 15. říjen vyhlášen jako Den bílé hole. Zastavme se a nahlédněme alespoň dnes do světa těch, kteří žijí ve tmě. Den bílé hole se váže ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo, aby se tak zviditelnil a řidiči jej na vozovce nepřehlédli. U příležitosti Mezinárodního dne bílé hole se u nás každoročně koná sbírka Bílá pastelka. Název sbírky je symbolický, poukazuje na nutnost rozšiřovat informace o světě nevidomých mezi vidící spoluobčany. Výtěžek sbírky bude jako vždy použit na speciální výukové programy pro nevidomé a slabozraké. Ty jim umožní např. naučit se obsluhovat počítač, učit se Braillovo písmo nebo uplatnit se v zaměstnání.  Citováno z: http://www.zapnimozek.cz/

Vše podstatné o této problematice a možnostech pomoci postiženým lze vyčíst na stránkách Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR https://www.sons.cz/ 

Úvodem: Oficiální video SONS  https://youtu.be/Z3qUqI1HYPk 

Něco málo z historie
Jak nevidomí vědci posouvají svět kupředu: https://www.youtube.com/watch?v=hxVbDYHU2wg 

Pomůcky pro používání Braillova slepeckého písma, na které můžeme přispět:
 http://pomucky.blindfriendly.cz/pomucky-pro-zapis-braillova-pisma.html 

POZOR ! Sbírkový den veřejné sbírky Bílá pastelka se uskuteční ve středu 17. října 2018 po celé republice.
Sbírku můžete podpořit:

-         v den sbírky 17. 10. 2018 nákupem bílé pastelky v minimální hodnotě 30,- Kč

-         zasláním libovolné částky na sbírkový účet číslo 8888 33 2222/0800

-         zasláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru

DMS PASTELKA 30

DMS PASTELKA 60

DMS PASTELKA 90

na telefonní číslo 87 777

(cena DMS je 30 Kč, 60 Kč nebo 90 Kč. Organizace obdrží 29 Kč, 59 Kč nebo 89 Kč). Více informací, včetně o možnostech trvalé DMS, naleznete na www.darcovskasms.cz.

Kontakt a bližší údaje:  https://www.bilapastelka.cz/
 

Kulturní programy probíhají celoročně v celé republice
Na výše uvedeném webu se dočtete o mnoha zajímavých nápadech a celé řadě akcí na podporu nevidomých a slabozrakých, které již proběhly a budou se v průběhu let opakovat. Existují ovšem i mnohé další  kulturní akce jiných organizátorů. Pro zajímavost uvádím tři ukázky:

S bílou holí pro Bílou pastelku 2018 v České Lípě
Příchozí získali užitečné informace o kompenzačních pomůckách a možnostech pomoci osobám, které ztrácejí zrak. Nejvíce zaujala ukázka výcviku vodicích psů ze Střediska výcviku vodicích psů v Praze - Jinonicích, které přivezly jejich cvičitelky.


obr. bílá pastelka.cz

Akce Černá kavárna v Příbrami - vybírám z velmi zajímavého programu:
Oči jsou pro nás hlavním zdrojem informací o tom, co se děje okolo nás. Zrakem získáváme až 80% všech podnětů. Když však o něj přijdeme, začneme být více závislí na ostatních smyslech – na sluchu, čichu, hmatu a chuti. Dokážete využít tyto smysly k hraní společenských her? Zvládnete si bez použití očí vypít kávu, nalít vodu nebo si třeba pochutnat na hranolkách? Poznáte, jakou bankovkou platíte? Zorientujete se v prostoru jen pomocí bílé hole? Najdete poslepu místo, označené zvukovým signálem? To vše a spoustu dalšího jste si mohli vyzkoušet v Černé kavárně v D-klubu v Příbrami.

 
obr. bílá pastelka.cz

Letos proběhl již čtvrtý ročník. Kromě tradičního posezení v kavárně a hraní her si před divadelním klubem zájemci mohli moci v terénu otestovat chůzi s bílou holí používanou nevidomými k orientaci a nejen to. Do ruky dostali speciální vysílačku, s jejíž pomocí měli za úkol najít cílovou odměnu. U stánku si zkusili napsat své jméno v slepeckém Braillově písmu a vyzkoušeli si, zda by se zorientovali v hmatových mapách.

Kulturní dům Rychvald – Karvinsko, akce ve spolupráci z místní mateřskou školkou
Beseda o vodících psech zaujala nejen děti, ale i jejich rodiče. Součástí programu bylo i roztomilé vystoupení dětí.
Krásné video, velmi doporučuji nevynechat:   https://www.youtube.com/watch?v=hGBPZgVdWa8 

 A závěrem motivační obrázek s mojí malou výzvou:
 Přátelé, nezapomeňme si udělat radost alespoň symbolickou pomocí našim postiženým spoluobčanům.

 
obr. sons.cz.

Titulní obr. bílá pastelka.cz

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
U nás v ulici bydlí 74 letý pán, dvakrát denně jezdí tramvají do města. Obdivuji ho, mnohokrát jsem jej vedla, když ztratil směr. Je stále v dobré náladě. Nejhorší jsou pro něj různé terénní úpravy na ulici, nebo v zimě sněhové bariéry.
Ilona Kolářová
Znám hodně nevidomých lidí a obdivuji je. Zároveň si uvědomuji,jak velký dar je vidět.
Ilona Kolářová
Znám hodně nevidomých lidí a obdivuji je. Zároveň si uvědomuji,jak velký dar je vidět.
Marcela Pivcová
Díky, Libore, za příspěvek. Také já znám ze svého okolí několik nevidomých, nejvíc obdivuji sousedku, která sice není zcela nevidomá, ale má těžkou vadu zraku a s tímto handicapem stále jezdí denně do práce městskou dopravou, ještě s několika přestupy. Jak se pak dívat na ty mladé a zdravé, kteří žebrají na ulici peníze třeba nepříliš zdařilým hudebním projevem nebo pomocí psího společníka?
ivana kosťunová
Znám ve svém okolí pár výborných muzikantů nevidomých, nebo se zbytky zraku. Rozhodně přispěji.
Věra Ježková
Ztráta zraku musí být strašná věc. Bílou pastelku si kupuji. V zaměstnání jsme měli jeden čas nevidomého kolegu (asi od 13 let). I když jsem se s ním rozcházela v politických názorech, obdivovala jsem ho za to, že dokázal vystudovat, získat dva akademické tituly a zapojovat se do běžného života. Svůj hendikep si nepřipouštěl, aspoň navenek. Např. o nějaké akci se vyjadřoval jako člověk vidící: toho jsem tam neviděl.
Hana Rypáčková
Taky už si zkouším hygienu bez světla , ale i se světlem se často téměř přerazím..U nás je oddíl knihovny pro nevidomé, jeden čtenář má vodícího psa obrovskou pudlici. Je tak ukázněná, že by se měl Venda stydět...
Dana Puchalská
Máme sousedku, která už velice špatně vidí. A pokaždé když se potkáme, tak jí tiše obdivuji. Její soběstačnost by ji mohl závidět i leckterý senior co vidí. Klobouk před ní dolů. A zatím má i smysl pro humor a to jí je lehce přes 75 let.
Zuzana Pivcová
Několik nevidomých znám i u nás na Jižním Městě. Ráda bych si někdy zkusila pobyt v kavárně beze světla, kde obsluhují nevidomí. Díky, Libore, s Pastelkou se ve středu určitě potkám.