Stromy republiky - Stromy svobody
Foto: Pavel Kopřiva

Stromy republiky - Stromy svobody

13. 10. 2018

K napsání tohoto příspěvku mě inspiroval článek ve zpravodaji našeho města, z něhož cituji:
„K oslavám 100. výročí vzniku Československa, které se uskuteční v roce 2018, pořádá Nadace Partnerství s podporou organizace Post Bellum, firmy Arboeco a dalších partnerů roční kampaň Stromy svobody 1918 – 2018. Jejím cílem je s pomocí veřejnosti najít a zmapovat příběhy stromů, které obyvatelé vysadili na počest republiky a jako připomínku svobody a demokracie.“ …
„Na Stromy svobody se v průběhu doby zapomnělo, někde je dokonce pokáceli.“

Více o nich můžete najít na stránkách https://www.stromysvobody.cz/. Kromě jiného je tam i mapa všech zaregistrovaných stromů v naší zemi, kterou je možné doplňovat o ty nově objevené.

V našem městě máme takové stromy čtyři a pátý bude vysazen letos. Největší zásluhu na jejich výsadbě má místní skautský oddíl.
Dovolte mi, abych vám je představila:
1. lípa (starší dosud nebyla nalezena) byla vysazena v roce 1998 k oslavám 80. výročí vzniku naší republiky na sídlišti před zdravotním střediskem. Je to kráska, na kterou je radost pohledět.

2. lípa z roku 2003 je také v areálu zdravotního střediska. Krásou si nezadá s tou první.

3. stromek z roku 2008 se také nachází na sídlišti v blízkosti Domu s pečovatelskou službou. Ze všech stromků jen on měl tu smůlu, že vyrůstal v místě, kam fouká silný vítr, který ho naklonil. Nikdo si toho nevšiml, takže už není možné ho narovnat. Navíc bylo třeba ho ořezat, asi měl zlomené větve.

4. Zatím nejmladší a nejštíhlejší byl vysazen v roce 2013 v areálu základní školy. Odvážně natahuje větve k obloze a já mu přeji, ať z něho vyroste stejný krasavec jako z těch prvních dvou.

5. Tento strom čeká na svůj vstup do našeho města. Bude slavnostně zasazen 28. října ke stému výročí založení naší republiky.

Byla jsem jen u výsadby toho prvního a chci se zúčastnit i s vnoučaty slavnostního vysazení toho zatím posledního. Všechny se nacházejí v místech, kudy často chodíme, proto se zájmem budu sledovat jejich růst a proměny v průběhu ročních období.

Víte o Stromech svobody ve vašich městech a obcích?

 

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Pěkná tradice. U nás budou u příležitosti 100. výročí vzniku Československa vysazeny dvě nové lípy. V Doksech a Starých Splavech - poblíž hasičů.
Oldřich Čepelka
Nwěkde ho máme taky , ale nemůžu si vzpomenout, kde. To je úroveň! vím jen , že sochu TGM 4x strhávali a vztyčovali.
Lenka Hudečková
Jani, moc hezky jsi to napsala...je třeba stromy republiky chránit a nadále vysazovat :-)
Jana Šenbergerová
Děkuji za vaše příspěvky. Zuzko, držím pěsti.
Zuzana Pivcová
Jani, budu se snažit vypátrat něco v Týně nad Vltavou. Díky za inspiraci.
Jitka Hašková
Moc zajímavé téma. Díky.
Věra Ježková
Jani, moc hezké téma – díky. :-) Nedaleko bydliště mého přítele, před anglickým gymnáziem ve Vysočanech, je Lípa svobody. Zasadili ji žáci někdejší školy 27. října 1928 za účasti členů radnice.
Hana Rypáčková
Taky je tu máme a nevím už kde všude. Z jednoho trhám lipový květ, je cestou na zahradu pod lesem...
Naděžda Špásová
Jani, moc hezké a fotky taky. Líbí se mi ta zimní. Abych pravdu řekla, o takovém stromu u nás opravdu nevím. Je tu velký park, menší je před muzeem lípy tam jsou taky, ale opravdu nevím, jestli je ten svobody mezi nimi. Před pár lety vysázeli lípy za našim sídlištěm podél silnice a jsou to lípy, ale ty určitě nejsou stromy svobody.
Marie Ženatová
Díky za moc hezký článek. Ano, i u nás se sází lípy a je to skutečně velmi potřebné...
Marie Seitlová
Zajímavý článek.
Libor Farský
Velmi zajímavé.
Dana Puchalská
Ano, sázet lípy je z á s l u ž n ý čin. U nás děti ve školách sází a starají se o pár hezkých stromů.