100letí proletělo Vysočinou
Foto: autorka

100letí proletělo Vysočinou

27. 9. 2018

V průběhu celého léta se Vysočina vlnila v rytmech nejrůznějších hudebních žánrů. Na mnoha místech probíhaly pestré hudební festivaly i jiné slavnosti. Všechna okresní města se vystřídala v oslavách ke stoletému výročí republiky, které vyvrcholily v polovině září v centru kraje Vysočina, v Jihlavě.

Jen pro pořádek uvedu, že oslavy akce Proletí 100letí byla zahájena již 15. května Piknikem v parku u staré nemocnice v Jihlavě. Spojovacím atributem pro všech pět okresů se stal symbolický strom. Jeho korunu tvořily obrysy hranic kraje Vysočina a jednotlivé okresy byly propojeny svými siluetami v silných a bohatě rozložených větvích. Program byl pokaždé jiný, vždy doprovázen tradičními místními oslavami.

Pokračovalo se 8. června v Pelhřimově při Festivalu rekordů a kuriozit. Tam měl premiéru stroj času s úžasnou akrobatickou a pyrotechnickou ukázkou, kterou vymyslel a se svým týmem připravil Petr Píša z Jihlavy.

Zábava se přesunula s jiným bohatým programem hned v sobotu 9. června do Žďáru nad Sázavou.  Návštěvníci oblíbeného Dne Žďáru si užívali celý den rozličných radovánek a večer mohli mimo jiné opět obdivovat nevídanou hru umění, techniky a světel.

Dalším městem v pořadí byla 18. srpna Třebíč, kde se současně konaly Slavnosti Tří kápí – tradiční oslava zápisu památek do seznamu Unesco. Ani v tomto městě, stejně jako v předešlých (ani následujícím), nechyběl symbolický strom. Vyvrcholení programu nastalo opět v temné noci ukázkovým předvedením akrobatů v rozzářených světlech stroje času.

Pak již přišel na řadu Havlíčkův Brod. Letos bylo toto město poctěno slavnostním národním zahájením Dnů evropského dědictví. Již 7. září - v předvečer této významné akce byl připraven bohatý program. Ten zahajoval swingový orchestr Zatrestband z Třeště, pak se střídali na pódiu výborní odchovanci i učitelé místní ZUŠ J.V.Stamice. Přijeli i vzácní hosté, např. dámské trio z Prahy Musica Dolce Vita. Tyto umělkyně zazářily nejen předvedením klenotů české hudby, ale i svými outfity. Každá se oděla do jedné z barev naší trikolóry: bílá, červená a modrá, a moc jim to slušelo. Blýskla se i operní pěvkyně Monika Brychtová. Ovšem zlatým hřebem veškeré hudební produkce byl houslový virtuoz Jaroslav Svěcený. Ten své umění předváděl za doprovodu mladé, nadějné brodské akordeonistky Markéty Laštovičkové, ověnčené již množstvím 1. míst nejen u nás, ale i ve významných zahraničních soutěžích. Skvěle jim to spolu ladilo.

Ještě před tímto vrcholným vystoupením zde jihlavané spustili svůj stroj času a zraky všech přítomných opět směřovaly k ohnivému kolu a akrobatům (ve všech uvedených městech vždy šlo jen o kratší ukázku – jakousi ochutnávku – před velkým uvedením v Jihlavě 15.9.) Také oni sklidili za své vystoupení patřičný aplaus početného, nadšeného publika. Celé náměstí, zaplněné několikatisícovým davem pak vzhlíželo k budově Staré radnice, kde se na její fasádu promítal nově vytvořený videomaping se zásadními událostmi uplynulých sto let v Havlíčkově Brodě. Byly zmíněny nejvýznamější události a osobnosti spojené s tehdejším Německým Brodem (nyní Havlíčkovým), a někteří z nich se nesmazatelně zapsali do celonárodního dění. Byla to nádherná podívaná, zakončená promítnutím velké státní vlajky na vysokou věž hlavního kostela za zvuků hymny, hrané famózním umělcem Jaroslavem Svěceným.

Přidávám několik fotek z Jihlavy 8. září, kdy byla v rámci Dnů evropského dědictví zpřístupněna většina pamětihodností zdarma (podobně jako téměř na všech místech ČR různě v období mezi 8. – 16.9.). V Jihlavě se současně konaly dožínky, a k vyvrcholení slavností „Století proletí" tam došlo o týden později 15. 9.

Na videomaping, jak ho zachytil Libor Blažek z HBin televize, se můžete podívat zde:

Hodnocení:
(4.7 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Jarko, potěšila jsem se Tvými fotkami i vyprávěním. Díky díky
Dana Kolářová
Pěkně proletělo Století Vysočinou. Jarko, brzké uzdravení a šťastnou cestu!
Lenka Hudečková
Jarko, moc hezký příspěvek a ještě lepší jsou fotky. V Jihlavě jsme jednou byli, takže některá fota jsou mi známá...díky za sdílení.
Jaroslava Handlová
Děkuji, všechna vaše přání mi pomáhají se zotavovat. ///Věrko, do Humpolce jsem jezdila často, moje matka tam trávila poslední roky života. A já jsem tam kdysi jezdila na prázdniny.///Zdenko, cítím, že to není zlá závist, ale jen postesknutí. Proto jsem ráda, že mohu Vám i dalším přenos slavnosti a jejich atmosféru trochu přiblížit.
Zdenka Jírová
Váš článek byl přímo brilantní. Moc hezky se to četlo a trochu jsem záviděla, že se na žádnou z představovaných slavností nemohu účastnit.
Jana Šenbergerová
Jaruško, ať všechno vyjde, jak potřebuješ. Krásně jsi nám přiblížila oslavy 100letí ve vašem kraji.
Alena Vávrová
Jarko, přeji Ti brzké a plné uzdravení. Opatruj se!
Věra Ježková
Jarko, napsala jsi to moc hezky. Do Pelhřimova jsme jezdili z 20 km vzdálené vesnice mj. na nedělní dopolední koncerty, byli jsme tam i na Dnech evropského kulturního dědictví. V muzeu rekordů samozřejmě. Ještě znám Humpolec.
Dagmar Bartušková
Jarko, brzy se uzdrav, ať můžeš v pohodě odletět. Pěkný článek a krásné fotky.
Jaroslava Handlová
Děkuji za příznivé ohlasy. Mrzí mě, že jsem nestačila dokončit rozpracované pokračování z 15.8., jehož jsem se s radostí a potěšením rovněž zúčastnila. Nyní jsem hospitalizována, nic vážného, přesně za týden bych měla odlétat do zahraničí. Tak se musím podrobit nemocničnímu režimu. Děkuji za pochopení, že budu odpovídat málo, nebo opožděně.
Naděžda Špásová
Jaruško, máš to všechno moc hezky napsané a vyfocené. :-)
Marie Seitlová
Krásně jsi nás seznámila s akcemi tvého kraje. Máš krásné fotky.
Dana Puchalská
Moc hezký průvodce. A fotky jsou moc pěkné. Děkuji.
Alena Vávrová
Jaruško, moc prima článek a já děkuji hlavně za fotky z Jihlavy, na kterou mám krásné vzpomínky z minulosti a již dlouho jsem tam nebyla. Také jsem tehdy prošla kdejakou památku, byla v jihlavských katakombách i tam, kde běžně neprováděli, vystoupila na vyhlídkovou věž a fotila, taktéž za krásného počasí. ♥
Marie Novotná
Viděla jsem jen to,co bylo v HB a bylo to moc hezké.Tvůj článek mi doplnil už zapomenuté informace a v Jihlavský termín už jsem byla jinde.Ano,moc krásné 100letí a dobře čtivý článek.
Zuzana Pivcová
Bezvadne, Jarko, informativni a vecne, dobre a bez problemu se po Tobe cte, jsi profik.