Syndrom FOMO. Nová epidemie
Ilustrační foto: ingimage.com

Syndrom FOMO. Nová epidemie

24. 9. 2018

Musím rychle zkontrolovat, co nového na sociálních sítích. Aha, sousedka tam přidala fotku z dovolené. Vypadá skvěle, lépe než já. Všichni se mají lépe než já. Můj život je na nic. Tak to je v kostce syndrom, kterému se říká FOMO. Postihuje děti, mládež, dospělé i seniory. Stal se běžnou součástí životů mnoha lidí.

Název FOMO vznikl z anglického výrazu fear of missing out. V překladu je to něco jako strach, že cosi zmeškáme, propásneme, že u něčeho nebudeme. A přechází zpravidla do trápení se pocitem, že život, který se odehrává kolem nás, je mnohem zajímavější a lepší, než ten náš osobní.

Projevuje se například takto:
Zahradní venkovská restaurace, pěkný letní večer. Scházejí se chataři z nedaleké osady. Po chvíli u stolu sedí šest lidí. Dva muži koukají každý do svého mobilu. Jedna žena ukazuje té druhé něco v mobilu svém. Třetí žena říká zbývajícímu muži: Dal jsi na Facebook tu svou úrodu jablek? Musím se podívat. A koukal jsi na mou fotku toho koláče, co jsem dělala včera? Ty jsi to ještě neviděl? Dávala jsem to tam včera ráno.

Mezitím se vedle mezi dvěma dámami odehrává tato konverzace: Hele, Anička už tady má fotky z dovolené. Hm, no ta se zase bude naparovat. Moc pěkný hotel, že? No jo, oni na to mají. Ale ten náš byl taky moc pěkný. A byl blíže pláži. Viděla jsi ty naše fotky? Viděla jsi, že jo?

Zbývající dva muži nemluví. Jsou ponořeni každý ve svém světě. Ve svém mobilu. Ne, nejde o partičku studentů závislých na sociálních sítích, jsou to lidé ve věku mezi pětačtyřicítkou a pětašedesátkou. Manželské páry, které si vyšly na pivo.

Lidé, kteří každou chvíli kontrolují své mobily, tedy hovory, zprávy, maily či sociální sítě, jsou naprosto běžným jevem. Co se za tím skrývá? Pocit, že u něčeho nejsou, že jim něco uniká.

„Využívat moderní technologie je nyní samozřejmě přirozené a život bez nich by byl obtížný, ale pokud s nimi člověk neumí zacházet, dostává se do konfliktu reálným prožíváním a touhami. A to může vést až k patologickému stavu,“ uvádí psycholožka Elena Brozmanová, která se věnuje problematice závislostí na sociálních sítích. Upozorňuje na to, že se v této souvislosti obvykle mluví o dětech a mladých lidech, ale problém se týká naprosto různých věkových kategorií, lidí různého vzdělání a různého společenského postavení. O čemž svědčí zkušenost pětašedesátileté Renaty z Ostravska.

„Jsem zoufalá z mé dcery. Poté, co se jí narodila holčička, je úplně posedlá diskusemi a srovnáváním se s ostatními maminkami stejně starých dětí. Vše se odehrává na internetu. U mobilu sedí hodiny. Pořád si tam prohlíží nějaké fotky mimin, pořád tam něco píše, u toho si sama se sebou povídá. Připadá mi jako blázen. Její muž se tomu směje a říká, že to je normální, že je fajn, že se zajímá o vše, co souvisí s výchovou dítěte. Objednává spoustu zbytečných hraček a oblečení, pořád si s tím vším malou fotí, její fotky posílá kamarádkám a pak nad nimi zase diskutují. Nedávno jsme šli na procházku a ona zakopla, protože při cestě lesoparkem koukala do mobilu. Tak takto se chová pětatřicetiletá matka dítěte,“ vypráví Renata.

K problému výrazně přispívá i to, že technologie jsou stále lepší, umí spoustu věcí, nabízejí nové možnosti. Zatímco před pár lety většina seniorů měla tlačítkový telefon bez připojení k internetu, nyní už mezi nimi převažují majitelé chytrých telefonů, které jsou neustále on-line. Což samozřejmě přináší fakt, že se syndrom FOMO šíří i mezi tuto věkovou kategorii.

„Je to spojeno s určitou formou předvádění se. Ženy chtějí ukázat, jak jim to sluší, jak krásně vypadá jídlo, které uvařily, jak krásná byla pláž, na které se koupaly. Muži ukazují, jak jsou skvělí, co se jim povedlo,“ uvedla psycholožka Brozmanová.

Syndromu FOMO se věnují i tvůrci projektu E-Bezpečí, který se snaží lidem vysvětlovat, jak správně zacházet s internetem. Kamil Kopecký, který se tam touto problematikou zabývá, říká: „Dělejte to, po čem toužíte vy sami. Nesnažte se napodobovat ostatní. Soustřeďte se na svůj vlastní život, na své zájmy, touhy. Sociální sítě používejte ke komunikaci s přáteli, ke domlouvání společných aktivit, ale nedělejte z nich nástroje k monitorování životů jiných.“

Psychologové už dokonce mluví o tom, že u některých lidí se syndrom FOMO projevuje nervozitou, pokud chvíli nemají možnost svůj mobil kontrolovat.

„Přijeli jsme na dovolenou a manžel zjistil, že v apartmánu není wi-fi. Začal řvát ne nebohou slečnu na recepci, která za to samozřejmě nemohla. Pak řval na mě, že jsem to měla předem zjistit v cestovce, přes kterou jsme ubytování zařizovali. Došlo mi, že má problém. Rozhodilo ho to, že týden nebude moct kontrolovat svůj mobil, posílat známým fotky z dovolené, komentovat kdejakou událost, která se odehraje v české politice. Protože to on dělá, i když jsme na řeckém ostrově nebo na lyžování v Alpách,“ vypráví pětapadesátiletá Soňa o svém manželovi.

Syndrom FOMO se projevuje pomalu, plíživě. Někdy vlastně nikomu nevadí, jindy může převrátit život naruby celé rodině.

 

Hana Charvátová pro portál i60

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Od 5. dubna se otevřely dveře pro návštěvníky hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou právě státní hrady a zámky.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%