Zámek, který byl postupně budován na místě bývalé vodní tvrze, dostal svoji novogotickou,romantickou podobu díky tehdejšímu majiteli Vratislavovi z Mitrovic v polovině 19. století. Centrem kulturního života se stal v polovíně 20. století, kdy ho vlastnil rod Nádherných z Borutína.
Baronku Sidonii Nádhernou tady navštěvoval její celoživotní přítel, rakouský novinář Karl Kraus, německý básník Rainer Maria Rilke nebo proslulý architekt Adolf Loos.
Ve své době patřila Sidonie Nádherná k velmi pokrokovým ženám. Jako jedna z prvních byla držitelkou řidičského průkazu, a tak ve voze, který ji věnoval Karl Kraus, procestovala značnou část Evropy. Zůstala však po celý život sama. Starší bratr zemřel při banální operaci a mladší bratr, její dvojče, spáchal sebevraždu.
Baronku zastihla druhá světová válka právě na zámku ve Vrchotových Janovicích. Její milované rodinné sídlo obsadil německý wermacht a městys museli opustit všichni jeho obyvatelé. Z jejich stavení si pak Němci udělali terče pro své tanky. Nádherná se usídlila v zahraničí, odkud se vrací koncem války. Vydrží však na svém panství pouze rok a v roce 1946 se vystěhuje do Anglie. Tam silná kuřačka, o níž se traduje, že vykouřila až šedesát cigaret denně, v roce 1947 umírá. Její poslední přání, aby byla pohřbena v janovickém parku, se naplnilo až v roce 1999.
Se životem baronky Nádherné jste měli šanci se seznámit v představení pražského divadla Ungelt. Nebývalý zážitek byl podtržen tím, že Sidonii ve zralém věku ztvárnila Marta Kubišová a její mládí divákům představila Aneta Langerová.
To ale není vše, co se ve Vrcotových Janovicích dozvíte. Větší část zámecké expozice je věnována životu české společnosti v 19. století. Jsou zde ukázky nábytku, užitných předmětů a v neposlední řadě módu z tohoto období. Můžete obdivovat precizně vypracovaný cestovní kufr s ramínky, který patřil Ferdinandovi d Este. Prohlédnete si psací stůl Jana Nerudy s jeho speciálně upravenou židlí s podpěrkou pro bolavá záda. Neméně zajímavý je psací stůl, na němž napsal Karel Hynek Mácha svoji Kytici. Uvidíte reálný portrét Boženy Němcové a spatříte její náušnice, které důvěrně znáte z pětistovky. Návštěvnice mohou obdivovat ruční zpracování letních mušelínových šatů či svatebních šatů zdobených ruční krajkou.
To je jen ochutnávka toho,co zde připravilo Národní muzeum Praha, v jehož správě je zámek od konce 50. let minulého století. A ještě než opustíte nádvoří, nezapomeňte navštívit ojedinělou výstavu zvonů v zámeckém sklepení a výstavu fotografií interiérů z doby Sidonie Nádherné.
Zámek stojí za to navštívit i v září a říjnu, protože v tu dobu je nejkrásnější zámecký park.
Božena Hažová pro portál i60