Sedmikráska chudobka
Foto: autorka

Sedmikráska chudobka

28. 5. 2018

Přátelé, určitě všichni znáte tuhle "obyčejnou" a krásnou kytičku.

Vždyť ji najdete všude kolem nás. Na loukách, pastvinách i trávnících.

A věděli jste, že je to i léčivka?

Používají se listy a květy a nejvíce nyní na jaře. Rostlina se používá jako prostředek, který podporuje vykašlávání, nebo jako prostředek protizánětlivý, svíravý a hojivý.

Čerstvé listy lze použít k ošetření kůže po bodnutí hmyzem. Stačí list rozmělnit v prstech a uvolněnou šťávou potřít místo po vpichu. Nebo rozmačkaným listem ránu překrýt a stisknout.

Čaj podporuje celkové očištění organismu po zimě, pomáhá při nachlazení či nemoci dýchacích cest.

Nadrobno nasekáme první jarní květy. Jednu polévkovou lžíci pak zalijeme 600 ml vroucí vody. Necháme louhovat 15 minut a popíjíme v malých dávkách (asi 200 ml) několikrát za den.

Tinktura na vyrážku 

50 gramů jemně nasekaných květů a listů sedmikrásky zalijeme 200 ml kvalitního alkoholu. Ideální je alespoň 60% lékárenský líh, ale lze použít i vodku nebo gin. Vše dobře uzavřeme, protřepáme a necháme stát dva až tři týdny. Poté můžeme přecedit, pužíváme k potírání postižených míst na kůži, případně jako kapky pro podporu funkce jater.

Sirup proti kašli

Litr vody přivedeme k varu a pak do něj vhodíme 2 až 3 hrsti sedmikráskových květů. Necháme jen velmi krátce povařit a odstavíme. Louhujeme minimálně 12 hodin v uzavřené nádobě, pak přes plátýnko přecedíme. Směs dobře vymačkáme, aby se uvolnilo co nejvíce účinných látek. Potom do šťávy přidáme 1 kg cukru a přivedeme opět k varu. Necháme zredukovat, dokud směs nedosáhne požadované hustoty, ještě horkou ji přelijeme do lahviček a uzavřeme. Užívá se lžička denně.

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Sedmikrásky mám ráda a že je to léčivka taky vím, i když jsem to zatím nezkoušela.
Alena Vávrová
Stačí vzpomenout na paní Helenu Růžičkovou. O ní se také tradovalo, že když je na chalupě, každý den ráno 7 květů sedmikrásky zbaští pro zdraví. Také jsem to zkoušela. Kdysi dávno moje maminka nevařila jen med pampeliškový, ale i sedmikráskový.
Marie Doušová
Sedmikrásky mám na zahradě a moje dcera, když přijde na návštěvu ,tak si jich vždy 10 ks natrhá a sní. Prý jsou takto zdravé a léčivé. Sama jsem jednu ochutnala a neměla vůbec žádnou chuť. Raději je obdivuji ,jak jsou malé ,ale krásné na trávníku.
Blanka Macháčková
Už jako děti jsme ji sbíraly a sušily jako léčivku. Rady jsou velice užitečné. Dík.
Vladislava Dejmková
Také můžete sedmikrásku zamrazit do kostiček ledu, které přidáváte k nápojům. Vypadá to moc hezky.
Věra Ježková
No jo, ale kde je vzít čisté a v dostatečném množství v Praze? Taky by mi bylo líto je zkonzumovat. To už bych se na ně radši dívala; zvlášť, kdyby byly tak krásné jako na tvé fotce. :-)
Jana Šenbergerová
Kytička všudypřítomná, milá a ještě léčivá, ..., a přesto na zahrádkách nemilosrdně likvidovaná sekačkami.
Zuzana Pivcová
V patrnosti ji díky svému zájmu o fytoterapii v 90. letech vedu, ale zase už nevím podrobnosti. Většinou se ale spolehnu jen na prodávané tinktury, třeba Naděje, Popov, Grešík atd. Věřím, že z vlastní výroby jsou kvalitnější.
ivana kosťunová
Sedmikráska jako léčivka- slyšela jsem o tom, ale teprve teď získala ty správné informace. Za informace díky a babské recepty určitě vyzkouším.