Mám ráda kuchařské knihy VI.díl
Foto: autorka

Mám ráda kuchařské knihy VI.díl

17. 4. 2018

Přátelé,

týden se s týdnem sešel a já se pustila do dalšího dílu o ,,vaření-nevaření,, , jak to nazval někdo ze čtenářů v diskuzi. A protože většina z nás má ráda maso a omáčky, určitě už tušíte, o čem VI.díl asi bude. A bez přílohy by přeci nebylo jídlo kompletní. Tak jsem vybrala i něco málo příloh, které se v těch dobách vařily.

Knedlíky -  bramborové, jaterné, krupicové, kynuté (jako smaženina), kynuté obyčejné, litický knedlík, knedlík s masem uzeným, Pállfy, slaninové.

Pállfy knedlík: 8 housek, nebo dle váhy 32 deka, se nakrájí na velké kostečky a poleje 1/2 ltrem mléka, 20 deka slaniny nakrájené též na kostky dá se dusit, až jest průhledná jak sklo. Nyní se utře 16 deka másla se 6 vejci, která se k němu jedno po druhém dávají, a 2 žloutky. Pak se k tomu dá naznačená houska a slanina, dobře se to promíchá, osolí a vytvoří se z toho velký knedlík, který se dá do ubrousku. Ubrousek se smočí, vymaže máslem, těsto se do něho volně zaváže a dá do slané,vroucí vody 1 1/2 hodiny vařit. Pak se vyndá, poleje horkým máslem a strouhanou houskou a krájí režnou nití. Podává se k pečením, hovězímu masu, dobrý je k černé rybě.

Dobová ilustrace vaření tohoto knedlíku je dole pod článkem.

A pochopitelně jsem neodolala a připojila několik dobových ilustrací jako vždy.

A co takhle pár omáček, co se tenkrát podávaly? - omáčka a la Cumberland, anglická studená, angreštová, z bílých bobů, bramborová se sardelemi, celerová, citronová i se smetanou, jalovcová, remoládová, škeblová, zeleninová polská, zeleninová po holandském způsobu, jalovcová, dušená, šťavnatá ..............Došla jsem k asi k 55 druhům.

Také jsem našla vyobrazení stroje na hnětení těsta, aby to neměly ty hospodyňky tak těžké. Myslím, že dnešní hnětače jsou na stejném principu.

I to úsporné vaření, o kterém se teď tak často mluví, mělo svého předchůdce v dobách I. republiky.

 

A pro naše hodné redaktory zde předkládám recept, který má ten správný název.  Autorka Anuše Kejřová to uvádí jako rychlou večeři. Tak posuďte sami, dá-li se to za onu půl hodinu stihnout, tak je to v knize napsáno. 

Kotleta redaktorská : Kotlety se naklepají a pomoučí. Zoubkovaným nožem nakrájíme si na nudličky celer a mrkev a vaříme v hrnečku v málo polévce, aby zelenina byla málo potopena, do měkka. Do jiného hrnečku dáme do trochu polévky malý plátek šunky a na nudličky nakrájenou malou okurku a asi 10 kaparů změknouti.(Poměr na 4 kotlety.) Připravené kotlety pak prudce na sádle opékáme, a když jsou již po obou stranách růžové, vkládáme je na jiný rendlík a zalijeme polévkou ze zeleniny a šunky. Potom k nim přidáme štipku papriky a 2 lžíce bílého vína. V půl koflíku kyselé smetany rozkverláme lžíci mouky, nalijeme ji k oněm kotletám a omáčku povaříme, zahustíme. Pak přidáme několik kapek citronové šťávy, kotlety urovnáme na ohřátou mísu a na každou doprostřed dáme kruhovou formičkou vykrojený kousek šunky. Šunku stočíme v květ, do něho dáme ozdobně krájenou mrkvičku jako pestík ke květu, přiložíme okurku, celer, pár kaparů a celou snítku zelené petržílky. Procezenou omáčku trochu pod kotlety nalijeme a ostatní v omáčníku k tomu zvláště podáváme. Kolem kotlet dáme dušenou rýži, kterou v škebličce vpravíme a pak vyklopíme opatrně kolem masa. Posypeme ji zelenou a sekanou petržílkou. Vkusně upravené hodí se i pro hostiny.

 

Krásné dny a dobrou chuť alespoň při čtení přeji všem.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Budu a to vám všem slibuji, jako že se Dana jmenuji.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přečetla jsem si všechny díly o kuchaření. Moc zajímavé a nejvíce mně zaujal Pálify knedlík. Určitě vyzkouším. Dík Dano a piš dál.
Alena Tollarová
Pállfy knedlík s 8 houskami a 8 vejci vařený hodinu a půl? Tak to není nic pro mě. Ale takovou růži ze šunky bych mohla zkusit :)
Věra Ježková
Danko, zase bezva. :-)
Jana Šenbergerová
V kuchařských knihách si už dnes většinou jen prohlížím obrázky a vařím z toho, co dům dá a mě zrovna napadne. Čte se to hezky a určitě i dobře chutná, ale ... :-)
Dana Puchalská
Libore to kdybych věděla. Ale hlavní je to, že se líbí.
Dana Puchalská
Jarko Lakraj tu 1 1/2hodinu uvádí vyhlášená kuchařka D. M. R. Aneb ,, jak jsem vyhledala,, tak předávám dál.
Hana Rypáčková
Tak s recepty jsem měla společné jen to posypání pažitkou. Už je docela veliká...
Libor Farský
Danko, odkud je ta pěkná titulní fotka, z nějakého muzea?
ivana kosťunová
Redaktorská kotleta vypadá zajímavě, dokonce je ozdobená růžičkou ze šunky, ale Pálfyho knedlík na mne působí spíš jako slaná buchta. A proto se o něj pokusím. Však oni věděli, co je dobré. Opět jsem se zasnila nad úvodním obrázkem
Libor Farský
Danko, s Tebou je zábava vždy - dnes mne zaujala redaktorská specialita s tak složitou přípravou, že ten den bude nutná odstávka periodika. Ovšem výsledkem bude nejen chutný zážitek, ale i pastva pro oči, což z celého srdce přeji redakci i všem pozvaným.
Zuzana Pivcová
Díky hlavně za "redaktorský" recept a doufám, že mi tu brzy šéf tu kotletu připraví! :-D