Už brzy se zazelenají lístky břízy. Nevěřili byste, co všechno umí léčit
FOTO: autorka

Už brzy se zazelenají lístky břízy. Nevěřili byste, co všechno umí léčit

4. 4. 2018

Alergici se této „bílé krasavice s dlouhými zelenými vlasy“ zjara děsí, zahrádkářům se zase moc nelíbí podzimní hrabání jejích drobných lístků. Jinak je to ale nádherný strom, a také velmi užitečný. Mladé lístky břízy byly od nepaměti využívány v léčitelství.

Bříza bělokorá (Betula pendula)
Stromy s bílou kůrou a rozevlátou svěže zelenou korunou zná určitě každý. Nalezneme je po celé Evropě i v Malé Asii, neboť jsou velmi nenáročné a odolné vůči výkyvům počasí. Díky bílé barvě odrážejí část slunečního záření, takže dobře snášejí i celodenní svit. Bříza rychle roste, lze ji vysazovat prakticky kdekoliv, byť příliš nemiluje stín. Mnohdy se stává vhodným pomocníkem při rekultivaci zasažené krajiny. Někdo ji považuje za plevel, v Rusku je naopak národním stromem. Je „chytrá“ - umí se přizpůsobit danému místu, vyrůst až do výše 25 metrů nebo s výškou šetřit. Když doslouží, nabídne kvalitní dřevo na topení, které rychle schne. V každé venkovské chalupě bývalo březové koště, truhláři z ní vyřezávali kolébky, a i navzdory času zůstává nadále součástí tradičních oslav máje. Její metličky pak oceňují zvláště Finové či Rusové při saunování. Spojujeme si ji také s čistotou, světlem či novými začátky, jako jeden ze symbolů jara.

Odvodňuje, dezinfikuje i krášlí
Březová kůra obsahuje řadu účinných látek, například třísloviny, hořčiny, ale také vitamin C. Mladé lístky jsou odedávna součástí léčitelství. Většina z nás určitě také slyšela o březové šťávě, která po poranění (navrtání) kmene z něho samovolně vytéká. U nás je ale tento způsob jejího získávání zakázán. Sběru mladých lístků a pupenů se to však naštěstí netýká. Všestranně využitelná droga má močopudné a potopudné účinky, čímž zbavuje tělo vody. Používá se proto zejména při onemocnění ledvin. Posiluje je, zlepšuje jejich činnost, rozpouští a vypuzuje ledvinové kameny. Podporuje i vylučování solí, čistí krev, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, prospívá při arterioskleróze, ischiasu, celulitidě, vyrážkách, revmatismu, dně, nadměrnému pocení nohou, onemocněních srdce a kloubů, má dezinfekční účinky.

Patří mezi prostředky, které pomáhají zbavovat se nadbytečných kilogramů. Není to však žádné zázračné řešení. Chce trpělivost a úpravu výživy včetně pohybového režimu. Největší sílu mají čerstvé mladé lístky v podobě klasického čajového výluhu, které si můžeme nasušit do zásoby. Pupeny harmonizují slinivku a slezinu, pomáhají při odvápnění kostí. I zde, jako u každé byliny, platí zacílení na daný problém a přiměřené užívání.

Vnější použití břízy má většina z nás spojenou se zlepšováním kvality vlasů. Běžně se dávají čtyři lžíce drogy na půl litru vody. Lázeň podporuje růst vlasů, zvyšuje jejich pružnost i lesk, čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, odstraňuje mastnotu a zastavuje tvorbu lupů. Koupele s odvarem z listů celkově prospívají organismu - čistí pleť, uvolňují póry, podporují regeneraci kůže a nemají vedlejší účinky. Bolavým kloubům ulevuje obklad z čerstvých, trochu poklepaných lístků. Přiloží se na postižené místo, pokryjí plátýnkem a nechají delší dobu působit, nejlépe přes noc.     

Čajová směs na hubnutí:
List břízy a maliníku, nať zlatobýlu, květ měsíčku, šípku, růže a bezu, kůra krušiny. Dvě lžíce směsi zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme čtvrt hodiny přikryté vyluhovat. Pijeme dvakrát denně, vždy polovinu dávky.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Díky za hezký článek. Je vidět že to jde i bez FarmaPrůmyslu. Naše babičky a dříve vědmy, čarodějnice a bylinkářky toho znali podstatně více. Dnes to vypadá tak že v lékárně dostanete krásně balenou věc, dáte pětikilo a zda to léčí? To už není podstatné.
Jana Šenbergerová
Nejen užitečné, ale i krásné jsou břízy, proto mě mrzí, že čím dál tím více z blízkosti lidí mizí.
Ladislav Vesecký
Ano, sbírám si mladé lísty na čaj. Je skvělý.
Eva Mužíková
Bříza je opravdu krásný stro. Před 27 lety jsme se synem v bývalém bydlišti vysadili okolo domu osm mladých břízek. Za ta léta jsou z nich mohutné stromy, které tvoří zvukovou barieru mezi domem a silnicí. Vždy se na ně jedu ráda podívat.
Eva Balúchová
Máme na hřišti krásné vzrostlé břízy a mlaďoši tam hodně vysedávají,takže,jako každý rok v tuto dobu,vnuk už marodí.
Zuzana Pivcová
Ano, i tinkturou břízy se může začít jarní pročišťovací proces. A kdysi si moje maminka nemyla vlasy jiným než březovým šampónem. Dnes už to nějak není aktuální. Ale v prodejnách se zdravou výživou někde mají březovou vodu (zředěnou) jako nápoj.
Věra Ježková
Břízy jsou krásné. Já si je spojuji i s ruskými filmy, např. Čajkovskij. Maminka kdysi používala kupovanou březovou vodu na vlasy.
Margita Melegova
Caj z brezoveho listi je vynikajici i na odvodneni, vypiju salek a dalsich pet mne opusti, ale netrva to vecne, behem par hodin si telo zvykne a zadny zazrak se potom nekona, je vynikajici na procisteni ledvin po zime.