Černobílé vzpomínky na Afriku
FOTO: archiv Jana Svatoše

Černobílé vzpomínky na Afriku

21. 3. 2018

Do kin vstoupil celovečerní dokument ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ režiséra Jana Svatoše, který vypráví  zapomenutý příběh Martina a Osy Johnsonových. Projekce probíhají pouze v několika vybraných kinech.

Jedná se o celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu.

Dokument inovativním způsobem odkrývá příběh zapomenutých filmových průkopníků Martina a Osy Johnsonových. Ti ve své době inspirovali např. Roberta Flahertyho k natočení dokumentu Nanuk nebo autory příběhu o lvici Else. Příběh manželů Johnsonových nebyl dosud zfilmován v celovečerním dokumentu – film Jana Svatoše tak vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené před téměř 100 lety.   

Werner Herzog, který se na filmu podílel jako dramaturgický konzultant, film označil za „…dokumentární rekviem“. Rudolf Adler z FAMU za „objevný dokument s poselstvím do budoucnosti“ a česká velvyslankyně Gita Fuchsová řekla, že příběh manželů Johnsonových jsou nové černobílé „Vzpomínky na Afriku“.

Film se kvalifikoval do soutěže na festivalu AFO Olomouc a Finále Plzeň. 

Trailer si můžete přehrát zde: 

 

Film promítá např. kino MAT  v pátek 23. 3. (od 18.30), dále v úterý 27. 3. (od 16.00) a úterý 3. 4. (od 18.30). http://www.mat.cz/matclub/cz/kino/mesicni-program?movie-id=5269_archa-svetel-a-stinu

Přehled termínů po ČR najdete zde: http://archafilm.com/?page_id=131

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Jsem nadšený již tímto obrázkem !!!