Krása kamenů
Foto: autorka

Krása kamenů

7. 3. 2018

Pokud se díváte na Toulavou kameru, tak jste mohli 25. 2. 2018 zaregistrovat výstavu minerálů v Muzeu v Ústí nad Labem. My jsme místní a byla by ostuda se nejít podívat. Tak jsme se v neděli s vnučkou, která už výstavu viděla, vypravili také. Nabídek bylo hned několik. Jednak to je výstava Středověké Ústí, pak Milování v přírodě, ne opravdu se nejedná o lidi, ale o zvířata. Tu jsme jen prošli, Anička si zasoutěžila se spermiemi (co asi tak začíná zajímat 10letou slečnu) a konečně jsme dospěli k cíli, a to je třetí nabídka, Minerály Českého středohoří.

Jen pár informací. České středohoří je nezaměnitelná kopcovitá krajina, zrozená z nitra země před 40 miliony let. Oblast je známá díky velkému počtu nalezišť dutinových minerálů vzniklých běhen sopečné činnosti. Výstava představuje výběr nejkrásnějších a nejcennějších vzorků z muzejních a soukromých sbírek. Za zmínku stojí i ukázka šperků z českého granátu (pyropu), jehož velké naleziště je na Třebenicku. Zajímavá je replika soupravy granátových šperků Goetheho přítelkyně Ulriky von Levetzow. Také si zde můžete vlastnoručně najít malé pyropy.

Nebudu vás unavovat podrobnostmi a názvy jednotlivých kamenů. Je jich něco přes 1400 vzorků, takže to jaksi není možné. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Muzea v Ústí nad Labem, vyhledejte si jejich webové stránky, kde najdete všechny potřebné informace. Ještě chci podotknout, že na výstavě spolupracovalo více než 15 sběratelů.

Bohužel se mi nepodařilo lépe vyfotit Císařský sál, stála jsem jen mezi dveřmi, dál se nesmělo.Ještě pro zajímavost, budova muzea dříve sloužila jako hlavní pošta, nosila jsem tam balíky. Přeji příjemný a krásný zážitek. mohu vřele doporučit.

Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Opět zajímavý článek. Kameny, kamínky a dřevo, to je moje parketa.
Marcela Pivcová
Kameny, kamínky i šperky z nich jsou mým dlouholetým zájmem. Na výstavě si mohl každý podle svého vkusu vybrat něco pěkného - ozdobu nebo další nerost do sbírky. Jako obvykle jsem dala přednost tomu druhému. A k Vašemu článku mohu jen dodat: Škoda, že je Ústí trochu daleko!
Jana Kollinová
Zajímavý článek i fotografie. Minerály mne přitahují svojí magickou silou dodnes, s výjimkou krátkého období přípravy na zápočet z mineralogie (dle studentského názvosloví "šutrologie"), kdy mě jejich existence zatěžovala. Mám svoji malou sbírku a několik knih o minerálech. Líbí se mu úvod v jedné z nich: "Podle starověkého řeckého filozofa Platona krystaly pocházejí z hvězd a planet. Australští domorodci a původní obyvatelé Severní Ameriky jsou přesvědčeni, že krystaly jsou něco jako kosti samotné matky Země." C. Easonová, Léčivá síla minerálů. Paní Naděždo, děkuji za článek, který mne vrátil do studentských let, otevřel knihu, z níž jsem citovala a můj pohled nasměroval ke skromné sbírce vlastních léčivých krystalů.
Naděžda Špásová
Děkuji za vaše příspěvky. Moc mě těší, když někomu svým článkem a fotkami udělám radost. Opravdu si toho vážím. Díky :-)
Dagmar Bartušková
Na výstavu minerálů chodím v Praze. Článek i fotky super!
Dana Tomanová
Naďo, děkuji za moc pěkný článek, kameny jsou krásné, ať už jsou opracované a nebo natur. Mám jich několik doma, mají zvláštní energii.
Elena Valeriánová
Na výstavu se určitě pro vzdálenost od nás nepodívám. Ale je to nádhera, už samotné muzeum a což teprve exponáty. Nadi, velice ráda jsem se tam podívala prostřednictvím Tvých krásných fotek. Je to úžasné, že máme íčko v této podobě, co mi toho vidíme a zažijeme díky íčku a všem, co sdílejí s ostatními své zážitky.
Lidmila Nejedlá
No Naďo, ty jsi nám toho zase ukázala. Nikdy jsem v muzeu v Ústí n. Labem nebyla. Kameny mám ráda jako všechny přírodniny. Díky.
Marie Seitlová
Naďo pěkný článek, kameny mám moc ráda. A nemusí to být přímo drahý minerál. Sbírám kameny z dovolené, mám spoustu kamenů v zahradě. Pokud jsem v Rožnově, tak vždy zavítám do Světa kamenů. A to je podívaná.
Alena Tollarová
Když jsem se v pondělí vracela z Vaňovského vodopádu přes Ústí domů, šla jsem kolem muzea a viděla jsem plakát zvoucí na výstavu minerálů. Neměla jsem ale čas tam zajít, také by mě zajímala. Kameny obdivuji. Ale ve vašem muzeu jsem byla loni, když tam byly vystaveny repliky korunovačních klenotů. Byla jsem tam úplně sama, žádné fronty.
Lenka Hudečková
Nadi, krásné, díky moc...ty kameny se mi hodně líbí, hlavně ta fotka, co jsi dneska dala na FD :-)
Libor Farský
Moc zajímavé, díky.
Alena Vávrová
Dík, Naďo! Jelikož jsem šutroložka, tak mě to dost zaujalo. Už jsem na takové výstavě nebyla hodně dlouho.
Jitka Hašková
Krása, děkuji.
Zuzana Pivcová
Shodou okolností jsme byly minulou sobotu se sestrou a jednou kamarádkou na pravidelné prodejní výstavě minerálů Geosvět, která byla tentokrát přemístěna do hotelu Olympik. Tam jsou minerály z různých lokalit ve světě a pochopitelně i mnoho cizích prodejců a vysoké ceny. Zhruba dvě třetiny výstavy však tvoří šperky. Já mám ale ráda přírodní kameny, ani ne broušené (tedy kromě rozříznutých pecek polodrahokamů). Kdysi už jsem zde příspěvek z obdobné výstavy měla, takže by to z mé strany nebylo tak zajímavé. Máš pěkné fotky exponátů i prostředí, díky.
Marie Doušová
Jakákoliv výstava kamenů je mojí vášní ,vždy se nemohu odtrhnout nad krásou přírodních a opracovaných kamenů. Mám sama pár krásných šperků s pravými kameny i kameny z přírody. Také chodím na různé aukce s kameny , kde se musím držet , abych neutrácela. Dokonce jsem už hodně kamenů rozdala a nechala si vltavíny,růženíny,opály atd.Jsem už stará a tak se pozvolna zbavuji věcí o kterých vím , že moje dcery nemusí.Děkuji za krásné povídání a snímky moc mě potěšily.