V posledních letech, kdy se stále více klade důraz na zdravou výživu, pohanka získává opět na oblibě, a právem. Pohanka obsahuje kromě jiného rutin, látku blahodárně působící na pružnost cév, podporuje trávení, zklidňuje žaludeční vředy, regeneruje jaterní buňky. Neobsahuje lepek, pokrmy z ní jsou tedy vhodné i pro osoby trpící celiakií. Zkrátka je to úžasná porce zdraví v jednom. Její další výhodou je rychlost a jednoduchost přípravy.
Dnešní super rychlý recept pohanku kombinuje s drůbežími játry a sušenými rajčaty. Pro ty, kdo dávají přednost sladkému, je to pohanka v podobě sladké kaše. Na obou si můžeme pochutnat třeba poté, co přijdeme vymrzlí a natěšení z vánočních trhů. Pohanka totiž podporuje prohřívání organismu.
Pohanka s drůbežími játry a sušenými rajčaty
2 dcl pohanky, 4 dcl vody, 25 dkg drůbežích jater, sušená rajčata, 1 větší cibule, česnek dle chuti, olej nebo máslo, sůl, pepř, mletá paprika
Pohanku, pokud možno v biokvalitě, několikrát propereme ve studené vodě a zalijeme vodou v poměru jedna ku dvěma. Tedy, na hrnek pohanky, dva hrnky vody. Osolíme a provaříme asi tři minuty, poté necháme asi půl hodiny stát v kastrolku přikrytém pokličkou a navrch ještě utěrkou.
Pohanka nám hodně nabude a vodu krásně vstřebá. Současně si na másle či kvalitním oleji osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli a česnek pokrájený na plátky. Poté, co nám obojí zesklovatí a nádherně provoní celou kuchyň, přidáme dobře opraná na proužky nakrájená sušená rajčata a odblaněná drůbeží játra pokrájená na přibližně stejně velké kousky. Podusíme za občasného promíchání do měkka, stačí pár minut. Ochutíme solí, pepřem a podle chuti paprikou. Nejlepší je kombinace sladké a pálivé. Přimícháme pohanku a můžeme podávat.
Pohanková sladká kaše
2,5 dcl pohanky, 5 dcl mléka, špetka soli, moučkový cukr či jiné sladidlo, například med, máslo, kakao, strouhaná čokoláda, strouhaný perník
Přebranou a propranou pohanku spaříme a vsypeme do poloviny mírně osoleného mléka. Když nám kaše začne houstnout, přiléváme postupně zbytek mléka, až dostaneme požadovanou konzistenci. Na talíři kaši omastíme máslem a posypeme kakaem, strouhanou čokoládou, nebo chceme-li dodržet tradici, zvolíme strouhaný perník. Pokud budeme chtít jemnější, hladší variantu, můžeme si kaši uvařit z pohankové krupice. I v tomto případě zůstanou blahodárné účinky zachovány.
Tip: Pohanku je výhodné si udělat do zásoby a zamrazit podle jednotlivých porcí. Samotné vaření zdravého oběda, či večeře vtakovém případě nezabere víc, jak čtvrt hodinky.
Alena Kučerová pro portál i60