Na počest českého renesančního génia a špičkového evropského lékaře Jana Marka (Jan Marek Marci), kterého v mnoha zemích považují za prvního spektroskopika v historii, přednese v sále zastupitelů pražské radnice přednášku laureát Nobelovy ceny za fyziku Eric Cornell.
„Vystoupí ve veřejnosti otevřené sekci Mezinárodní konference o vysoce rozlišené molekulové spektroskopii Praha 2012 ve čtvrtek 6. září v 16:00,“ uvedl tiskový odbor Akademie věd.
Marek (1595 až 1667) byl český lékař a fyzik. Byl osobním doktorem císaře Leopolda I. a v roce 1662 rektorem pražské univerzity. Proslavil se fyzikálními objevy například o rozkladu světla. Za tyto výsledky byl jmenován členem Královské společnosti nauk v Londýně.
Cyklus Marciho přednášek již přilákal do Prahy čtyři nobelisty. V roce 1998 Roberta Curla, 2000 Harolda Krota a v roce 2006 Ahmeda Zewaila, kteří dostali Nobelovu cenu za chemii, a v roce 2006 laureáta Nobelovy ceny za fyziku Theodora Hänshe.
Kongres, na který se do Prahy sjeli špičkoví světoví vědci v oblasti molekulové fyziky, kvantové chemie a vysoce rozlišené molekulové spektroskopie, potrvá do soboty 8. září. Konferenci organizuje Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Národní technická knihovna, v jejichž prostorách, s výjimkou Marciho sekce, konference probíhá. Na organizaci tradičně spolupracuje Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd, Elektrotechnická fakulta ČVUT a Spektroskopická společnost Jana Marka Marci.