Hukvaldy - moje srdeční záležitost
FOTO: autorka

Hukvaldy - moje srdeční záležitost

3. 11. 2017

 Jako každý rok, vlastně i několikrát do roka, se chystáme na Hukvaldy. Čeká nás výlet, na který se vždycky nesmírně těším.

Hukvaldy jsou  poslední obec čistě lašská na rozhraní valašsko-lašském, jíž vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, který byl založen v první polovině 13. století, tedy za panování krále Přemysla Otakara I. (1197 - 1230).

A taky se tady narodil Leoš Janáček.

Na Hukvaldy vedou dvě cesty, my jdeme nejdřív po asfaltce, potkaváme sochu lišky Bystroušky, která zdobí bludný kámen od roku 1959. Je tu na památku prvního provedení stejnojmenné opery Leoše Janáčka. Loni byla ukradená,  ale její bronzová replika už je zase zpět na místě. Máme radost. Kdybychom pokračovali rovně, dojdeme do hradní obory a můžeme zahlédnout stáda daňků, muflonů, a pokud budeme mít  štěstí, tak i bažanty královské. Je tam také ohrada s divokými prasaty.

My ale zatáčíme prudce doleva, je tu asi 100 m dlouhý úsek s nejstrmějším stoupáním, kde se nachází skupina sedmi unikátních chráněných buků, jejich zvláštností jsou kořeny na povrchu. V této levotočivé zatáčce je odbočka na úzkou kamenitou cestu, jedná se o původní cestu na hrad a z této strany byl hrad také nejčastěji dobýván. Cesta trvá asi půl hodiny a jsme na vyhlídce u hradu. Na hrad chodíme raději v létě a ve všední den, kdy je málo lidí, a užíváme si impozantnost tohoto místa. I fotky jsou z letní návštěvy. Shora je úžasný výhled do kraje.

Podzim tu bývá nejkrásnější, žlutorezavé listí nastlané ve vrstvách, jak jinak, když stromy jsou tu tak obrovské a je jich tolik, aleje kaštanů, líp, buky. A ty barvy všude kolem, nádhera. Na jaře zase kvetou kaštany..... no, vlastně je tu hezky pořád.  Cestu zpět volíme kratší, je kamenitá, strmější a divočejší, probouzí fantazii, a tak se kocháme a já nadšeně  fotím. A jsme zpět u kostelíka.

Hukvaldy vás  nikdy nezklamou, je to místo nabité neuvěřitelnou energii, krásné, tajemné a zůstane vám v srdci.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eliška Murasová
Dano, díky za pochvalu, určitě někdy zajeďte.
Dana Tomanová
Moc krásné fotky a pěkný příspěvek, moc hezké místo, děkuji, musím se tam podívat.
Jaroslava Handlová
V Hukvaldech jsem kdysi byla, ale jen v létě. Líbilo se mi tam. Pohladila jsem si liščin chvost - to byla ještě ta původní socha. Podzimní fotky mne nadchly - paráda, díky za ně.
Eliška Murasová
Děkuji Vám za všechny vaše příspěvky. Těší mě, že jsem Vám mohla přiblížit tohle krásné místo....
Alena Tollarová
Pěkně napsaná pozvánka, která určitě běží na seznamu a já jí to přeji. ˇClánek není dlouhý, a přesto je v něm informací tak akorát a při prohlédnutí fotek člověk zatouží Hukvaldy navštívit. Pro mě je to trochu daleko, takže nevím, nevím ... ale je fajn, že si tady na webu můžeme představit svoje oblíbená místa. Já jsem zkrátka "řípomilka" a nejvíc navštěvuji ˇCeské středohoří, které mám blízko. Když jsem loni slyšela, že někdo ukradl lišku Bystroušku, nechtělo se mi ani věřit, že je to možné. Kohopak asi těší na zahrádce?
Ladislav Vesecký
Hezká fota.
Lidmila Nejedlá
Hukvaldy neznám, ale ve sboru jsme zpívali Janáčkovy Hukvaldské písně. Byly těžké a dramatické. Krásné fotky.
Hana Rypáčková
Opravdu krásný podzim na krásném místě.
Alena Vávrová
Krásné a "silné" místo, podzimní fotky "špica"
Blanka Macháčková
Hukvaldy jsem letos navštívila bohužel v nepříjemném počasí. To, co je na krásných fotografiích je o 200% hezčí.
Eliška Murasová
Moc děkuji za komentáře. A pokud se vám podaří, přijďte shlédnout osobně.
Věra Lišková
Hukvaldy jsou od nás trochu z ruky a tak děkuji za pěknou prohlídku. Vaše fotky se mi vždy líbí.
Marie Seitlová
Eliško krásně jsi nás provedla podzimními Hukvaldy. Děkuji
Marie Ženatová
Eliško díky za připomenutí, Hukvaldy jsem už navštívila, ale ne v tomto podzimním čase. Fotečky jsou opravdu jedinečné...
Anna Čípová
Eliško, Hukvaldy jsem na podzim ještě nenavštívila a vidím, že to musím příští rok napravit, Fotografie jsou kouzelné.
Elena Valeriánová
Eliško, krásná pozvánka. Ten podzim je malíř nedostižný. Snad se nám příští rok zadaří a Hukvaldy zdoláme. Letos to byl Špilberk, tak příště Hukvaldy. A třeba se někdo i přidá.
Lenka Hudečková
Eliško, krásné fotky, podzim je prostě kouzelník na barvy a Vaše fotky to dokazují. Článek taky pěkný, Hukvaldy neznáme osobně...díky za virtuální prohlídku. *****
Věra Ježková
Janáčka nemusím, fotky máte krásné. A je moc hezké, když má člověk nějaké město/místo jako svoji srdeční záležitost.
Zuzana Pivcová
Moc hezké místo, navíc ještě spjaté s Leošem Janáčkem. A ty fotky v podzimních barvách, které mám ráda, mě úplně fascinují.
Naděžda Špásová
Eliško, vypadá to tam opravdu moc hezky. Ani se nedivím, že to tam máte rádi. Krásné fotky.