Šetřit se musí, ať to stojí, co stojí!
ilustrační foto: pixabay.com

Šetřit se musí, ať to stojí, co stojí!

17. 9. 2017

Šetrnost je něco, za co snad ani nemůžu. Už jako dítě jsem si darované bonbonky pěkně rozdělila, aby mi dlouho vydržely. Nic mne od toho neodradilo. Ani bratr, který si své bonbonky snědl neprodleně a pak loudil.

Za socialismu se šetřilo docela snadno. Ono nebylo za co utrácet, zvláště na vsi, kam jsem se vdala. Když jsme vyrazili na nákup do krajského města, obvykle neměli to, co jsem zrovna potřebovala. Koupila jsem přízi na pletení a dětské knížky a jelo se domů. Když jsem opletla celou rodinu, také jsem něco ušetřila. Na vsi mi sousedé někdy nabídli ovoce, které nespotřebovali. Když jsem si je přišla natrhat, bývalo zadarmo. Vyráběla jsem z něj kompoty, sirupy a džemy - a zase něco ušetřila.

Revoluce nás zastihla v malém městečku. Slevy a výprodeje - to je něco pro mne! Libuji si, že máme díky tomu pestrou stravu: Jednou doprodávají jogurty, podruhé ovoce, pak zase kuřata - něco se najde, abych měla pocit dobré hospodyňky. Máme tři děti. Ani jedno po mně nezdědilo moji šetrnost - a vlastně ani nemusí. Když se stěhovali nebo měli svatbu, bylo z čeho přispět.

Jak léta přibývají, přestala jsem být spokojená se svou starou postelí. Nabízeli matrace za výhodné ceny - a tak jsem staré lůžko vylepšila novou matrací. Ale ouha! Matrace vyžadovala rošt! Marně mi bratr radil, ať si koupím pořádnou postel s roštem z lamel. Tentokrát se do šetření zapojil i manžel: vykoupil v železářství smetákové tyče a vytvořil něco jako rošt. Už asi tušíte, jak to dopadlo: matrace na smetákových tyčích se proležela a já se dala do shánění postele. S roštem. A se slevou, jak jinak!

Přišel můj den. Na internetu se objevily postele s 50% slevou. Jednu jsem si vybrala a objednala. Manžel tentokrát nadšený nebyl."Kdo ví, co je to za podfuk! Co když se ten krám rozpadne? Nechci s tím nic mít, ať ti to smontuje syn!"

Když postel dovezli ve skupenství prkýnek, vyšlo najevo, že rošt postele tentokrát nebude ze smetákových tyčí, ale z plochých prkýnek. Takže lamelový rošt, jaký jsem viděla na návštěvě u dětí, to zase nebude! To jsem zvědavá, co tomu řekne nová neproležená matrace a moje artrotické klouby! No, v mém věku už další postel bude nejspíš polohovací a ty mají matrace pohodlné dost.

Jediné, co se mi povedlo, bylo ušetřit. Možná...

 

Soutěžní příspěvek - Sledujete magazín i60 delší dobu, ale ještě jste neměli odvahu či příležitost zapojit se aktivně do dění na tomto portálu? Pak oslovujeme právě vás! Buďte aktivní a vyhrajte velkokapacitní flashdisky či přímo tablet Lenovo! Více informací o "Soutěži pro nováčky" včetně jejích pravidel najdete na tomto místě.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
S postelí to nakonec dobře dopadlo, syn s manželem ji smontovali bez problémů a matraci jsem si vybrala přesně takovou, s jakou jsem spokojená. Prvně v životě se mi ráno nechce vstávat!!!
Adam Bouček
Toto je přesně případ, kdy se šetření nevyplácí, jelikož to pak odnese naše zdraví a to se pak opravdu prodraží. U sebe člověk ještě šetření, ale u dětí to rozhodně nepodceňuji a vybírám jedině kvalitní a spolehlivý nábytek. Co se týče postele, tak jsem ji na mnohá doporučení pořídil z https://www.hezkydetskynabytek.cz/ , kde jsou ceny syce trochu vyšší, ale na kvalitě je to znát.
Naděžda Špásová
Jsou věci u kterých se šetřit může a pak jsou věci u kterých se to nevyplatí. Taky jsme před několika lety obnovovali náš ležící park, tedy letiště. Postel máme krásnou kovovou s dřevěným roštem a matrace jsme vlastně měli ve slevě, ale jsou bezva. Svou postel miluju. Jinak se na slevy dívám, ale to je asi tak všechno. Většinou obchody před slevou zdraží, takže nula od nuly pojde.
Danuše Onderková
Je pravda, že také šetřím. Ale je třeba uvažovat kde. Zjistila jsem, že se někde zvednou ceny a potom se napíše sleva a jdou na původní cenu. Potřebovala jsem si koupit nábytek a sedačku do obýváku. Na internetu jsem již měla vybráno, ale co když to nebude ono? Zašla jsem se podívat do obchodu, důkladně si to vše prohlédla, sedačky jsem vyzkoušela jak se na nich sedí a rozhodla se. Objednávka přes internet mě vyšla opravdu levněji a díky slevě, kterou nabízeli jsem ušetřila hodně. Jenom sedačku jsem brala na prodejně, protože jsem si přála jinou barvu, ale i tam jsem ušetřila. Je dobré se nejdříve přesvědčit a pak nakupovat. Moc pěkný příběh, ať postel vydrží dlouho...
Zuzana Pivcová
Osobně dnes nějakým nápadným slevám a výprodejům nevěřím. Ze zkušenosti vím, že kvalitních výrobků se netýkají. Ale třeba se mýlím?? Pěkný a vtipný příspěvek ze života!
Janka Dudová
No, dnes není problém něco koupit na internetu bez vyzkoušení, a čekat, jak to splní moje očekávání, to už může být oříšek. Nezapomínat, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. To se u postel, kde člověk leží 8 hodin denně a v nemoci více, vyplatí více než dost. manžel měl pravdu, levné věci jsou ležáky, nebo na nich něco bude opravdu nedobrého.