Ach, ty houby
Foto: autorka

Ach, ty houby

17. 9. 2017

Houbaření je naše vášeň, naše láska, náš sport, protože terény, ve kterých houby hledáme, jsou někdy opravdu náročné a výsledek je skoro vždycky nejistý. To jsme si s dcerou vyzkoušely v úterý 12.9.. Hledaly jsme nová naleziště, tak jsem se poptala v práci a na radu jedné paní jsme zkusily loviště nad Tašovem. To je malá vesnice kousek od Ústí nad Labem. Nebudu vás napínat. Žádná rovinka se nekonala. Naopak, přes 500 m vysoký kopec, zvaný Zadní vrch, mě stál hodně sil. Sumasumárum jsme měly asi 7 hub, bolestivá kuří oka a hlad. Radost mi udělala až nedaleká vyhlídka do kraje.

Je středa 13.9. a my se opět chystáme na houby. Tentokrát do Starých Splavů. Ty jsme si daly za tu hrůzu z předchozího dne jako odměnu. Brzké vstávání nesnáším, ale když jde o houby, tak to překousnu. Vyrazily jsme po sedmé hodině, cesta normální, občas divné podnebí, ale po osmé hodině jsme zdárně dojely na naše oblíbené místo. Slunce svítilo, Mácháč už byl zase jaksepatří plný, tak jsme vyrazily . Zase to nebudu zbytečně protahovat. Houby se nám opět někam schovaly, potvory. Nejen, že jsme po několikahodinovém pátrání neměly ony plné košíky, ale začalo pršet, fičel vítr jako na Floridě a moje nová jednorázová pláštěnka mi byla na dvě věci. Na nic a na to druhé.

Ale nechci našemu lesu křivdit. Půl malé přepravky, viz foto, nebylo zase až tak špatné. Pravda, loni jsme zažily lepší časy. Ono se ale říká, že nemusí pršet, hlavně, když kape. No, z nebe to zrovna moc nekapalo, z nebe se to lilo. A abych nezapomněla, klobáska z Jestřebí, kde si ji vždycky kupuju, neměla chybu. Tak všem houbařům lovu zdar.

Hodnocení:
(4.8 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Taky jsem si vybrala na sběr hub sjezdovku.A pro jednu lišku jsem se málem zabila. No, máme my to na stará kolena rozum? Je to ale radost. A to ty ještě stíháš fotit. Super.
Alena Tollarová
Naďo, bála jsem se článek otevřít se strachem, že co fotka, to bude krásná houbička a já budu závidět. Protože ani loni ani letos se u nás houby nějak nekonají. Ale to nadělení přišlo to až s poslední fotkou. Mně by stačila půlka ...
Věra Lišková
Na houbách jsem schopna také chodit dost daleko, hekám až doma a druhý den necítím nohy. Také mám skleničku vlaštovičníkového výluhu a klíště jsem letos ještě neviděla, což mě těší. Fotky jsou krásné a snad ještě i nějaké houby budou.
Eva Mužíková
Naďko, nádherná fotodokumentace. Ty ty mračouny snad přitahuješ. No a že jste toho nenašli podle svých představ nevadí, příště se jistě zadaří.
Zuzana Pivcová
Během svého pobytu v jižních Čechách jsem byla jednou v lese (natřená olejovým výluhem z vlaštovičníku, který zde zveřejnil Dalibor Marounek) a našla jsem několik babek a klouzků, tak akorát na jednu smaženici. Ani známí houbaři ze svých osvědčených nalezišť plné koše nenosili. Kdo ví, jak je to tam dnes. Díky za hezké vyprávění, sváteční Naďo.
Věra Ježková
Na houby jsem chodila moc ráda, dokonce jsem kvůli nim také ochotně vstávala. Bavilo mě je i čistit – ta vůně! A pak jsem je nejedla. Nemám ráda jejich „hmotu“, chuť ano. Jako dítěti mi maminka musela cedit i houbovou omáčku. Bohužel už hodně let jsem neměla možnost se na houby vydat. Fotky se mi líbí.
Lenka Hudečková
Naďo, krásné fotky. Já mám letos smůlu, co rostou houby, tak marodím. Jiřík chodí sám. Já byla jen 1x u kamarádky Květule, kdy jsme něco společně našli a asi 2x s Jiříkem v době, kdy tu ještě nerostly...ale vaše půlka přepravky je dobrá úroda :-)
Mirek Hahn
To je peklo, trochu rostou a trochu nerostou a jenom někde.... Já ještě počkám, jestli se oteplí a začnou víc růst. Na tom severu bývají až do října...