Linka měl velké plány. Své čtyři syny chtěl vést ke své profesi a pověřit je správou zamýšleného lahůdkářského komplexu. Bohužel to nestihl. Nicméně v roce 1936 přestěhoval prosperující obchod do vlastního domu, který zakoupil v Havlíčkově ulici. A že to byl nějaký obchod.
Nabídkový katalog, plný reklam - ano, už tenkrát s ním pracoval - čítal bezmála stovku stran, nad jejichž nabídkou přecházel zrak. Prolistujme teď krátce útlou brožuru, abychom zjistili, po čem se utloukali tehdejší pražští mlsní. Jenom sektů tuzemské produkce měli u Linků celý tucet, originál šampaňských dokonce osmnáct. Dámy v tom čase milovaly cukrovinky. Především pro ně Linka nabízel třeba římské švestky - s i bez ořechů (vůbec nevím, oč šlo), pomeranče plněné ovocem, zázvor v medu a desítky dalších lákadel. Hitem byly červené i zelené třešně v alkoholu, samozřejmostí nabídky pak „pravý havajský ananas“.
Kdybych měl rozepisovat všechny segmenty nabídky - bez konkrétních položek - byl by to malý Jirásek. Ale pro představu najdete níže přehled toho, co všechno jste v Havlíčkově mohli dostat. Je toho slušná porce. Vynechat ale není možné takové ty extraligové položky. Některé z nich nejsou v nabídce podobných prodejen dodnes.
Linka nabízel želví maso, samozřejmě polévku, ale i živé želvy! Humři, langusty, hlemýždi, to byla stará vesta. Ryby měl čerstvé, marinované, uzené, pikantní, rosolované….. Také ságo - nač? A těch likérů, nespočetně.
Silný byl part studené kuchyně, jedenáct druhů salátu, v čele s pověstným Linkovým vlašským. Také - jak jinak - „obkládané chlebíčky v různé úpravě, kus od Kč 1,- výše“.
Italské, francouzské sýry, ale také slovenské či finské. Zkrátka, od Linků se nedalo jen tak odejít. Každý si odnesl alespoň sáček s třemi „opilými“ třešněmi, nebo jeden dva chlebíčky „na doma“.
Válka přetrhla Aloisi Linkovi plány, lahůdkářský komplex se nekonal. Nicméně svým způsobem se to povedlo. Dva jeho synové v branži působili, nejmladší dokonce velmi úspěšně. Jeho dnes sedmaosmdesátiletý syn Rudolf, cukrář a mimochodem poslední učeň Myšákovy cukrárny, založil a čtyřiačtyřicet let vedl slavnou Ovocnou jídelnu. Bohužel pro nás polovinu času v emigraci.
V domě v Hybernské však tradice rodiny Linků svým způsobem pokračuje. Dnes tam existuje jeden z podniků řetězce Ricarda Lucqueho, Botega Linka.
MIlan Ballík