Galerie Tančící dům si připomíná První republiku
FOTO: autorka

Galerie Tančící dům si připomíná První republiku

6. 5. 2017

Ponořit se do atmosféry První republiky je nyní možné v Tančícím domě na pražském nábřeží. Na čtyřech patrech zde otevřena výstava s názvem 13 komnat První republiky.

 Atmosféra slavné doby mezi dvěma světovými válkami je zde navozena v třinácti tematických okruzích - od filmu a umění, přes módu či sport, až po politiku a podnikání.

Filmový okruh nabídne dobové plakáty, fotografie hvězd stříbrného plátna jako byly Adina Mandlová nebo Anny Ondráková či osobní věci komika Vlasty Buriana a dalších známých prvorepublikových herců. Tehdejší módu přiblíží originální modely slavné československé návrhářky Hany Podolské. Poprvé budou vystaveny kostýmy z úspěšných filmů a seriálů z produkce České televize. Ve sklepení Tančícího domu je pak možné obdivovat původní nábytek z bytu Emy Destinnové.

„V Tančícím domě se přenesete v čase a zjistíte, jak se žilo v této zemi, když Váš pradědeček zval prababičku do kina. Prababička ještě váhala nad novými trendy, zatímco z plakátů již v kožišině mávala kouřící špičkou noblesní dáma,“ popisuje atmosféru První republiky spisovatel a historik Petr Stančík. „Mám tohle období velmi ráda,“ prozradila herečka Veronika Žilková, která v úterý večer slavnostní vernisáž moderovala. 

První patro Tančícího domu se věnuje umění a zahrnuje témata, jako jsou výtvarné umění, architektura, poezie, film, divadlo a móda. Návštěvníci se tak mohou těšit na původní loutky a kresby slavných tvůrců Jiřího Trnky, Josefa Lady a Josefa Skupy nebo na magický cyklus Matka země fotografa Františka Drtikola, práci Josefa Čapka. Mezi kuriozity patří trojrozměrná rekonstrukce plakátu 3 jazzové revue Osvobozeného divadla i busta Voskovce a Wericha od sochaře Otakara Švece. Nechybějí ani dobové hračky.

Komnata věnovaná módě prezentuje modely ze salonu královny prvorepublikové módy Hany Podolské, která odívala většinu hereckých hvězd. Objevují se také návrhy talentované Lisy Mikové, dodnes žijící pamětnice židovského původu, která pro Podolskou pracovala před svou deportací do Terezína. Atmosféru časů stříbrného plátna návštěvníkům přiblíží šatna Adiny Mandlové, originální filmové plakáty a fotografie. Osobní předměty Vlasty Buriana, oblíbeného komika a herce i fanouška fotbalu, zastupuje jeho sparťanský průkaz nebo nášivka na dres a další fotbalové relikvie.

Přízemí galerie je věnováno oblastem podnikání, sportu a politiky. Unikátem je rodinný kabriolet Walter z roku 1932, který si vynálezce, továrník a průkopník motorismu Josef Walter postavil výhradně pro sebe a svoji rodinu. Na celém světě existují pouze tři exempláře, ten v Tančícím domě pochází z pozůstalosti hudebníka Petra Hapky.

Výstavní okruh ve sníženém přízemí představí produkci České televize včetně kostýmů z novějších seriálů První republika či Bohéma nebo například oblek rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Prostor ve druhém sníženém přízemí přibližuje osud operní pěvkyně Emy Destinnové a je zde vystaven originální nábytek z jejího bytu.

 

Výstava potrvá do 25. října. Galerie je otevřená každý den od 9 do 20:00. Vstupné Dospělí 190 CZK Studenti do 26 let 100 CZK Děti do 15 let, senioři  90 CZK Děti do 3 let, držitelé ZTP průkazu vstup zdarma  Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti do 15ti let) - 380 CZK. Více informací na www.13komnatprvnirepubliky.com.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Svatava Páleníková
Zajímavý tip. Děkuji. Pokud se dostanu do Prahy, navštívím.
Jarmila Komberec Jakubcová
Včera při své návštěvě Prahy jsem shlédla tuto výstavu. Skutečně stojí za to ji vidět. Mám ráda dobu první republiky. V restauraci i dobře vaří a tak jsem si užila kulturu i jídlo.
Zuzana Pivcová
Tuto výstavu si rozhodně nenechám ujít, protože mám období 1. republiky v oblibě. Samozřejmě jen jako divák. Skutečný život posoudit nemohu.
Dagmar Bartušková
Výstavu jsem již navštívila. Zajímavá.
ivana kosťunová
Jsem staromilec, a období první republiky miluji. Určitě výstavu nevynechám.