Posezení ve virtuální kavárně
FOTO: Nakladatelství Dokořán

Posezení ve virtuální kavárně

22. 4. 2017

Ráda bych se s vámi podělila o své nedávné knižní „úlovky“. Aby nedošlo k omylu, nelovila jsem já, ale byla jsem ulovena.

Už dlouho si nevybírám knihy jen já, občas si knihy vyberou mě. Tak tomu bylo letos v únoru, kdy jsme po delší době zavítali do zrenovované městské knihovny. Vonělo to tam nejen novotou, ale také knihami. Tu vůni mám moc ráda. Někdy si mě přitáhne vůně staré knihy, jindy vůně tiskárny, ve které byla nedávno vytištěna. Tentokrát jsem přišla okukovat a chtěla si půjčit jen knížku od Gustava Meyrinka, doma na mě čekala hromádka nových knih, které jsem dostala. Našla jsem, a jak se tak kochám novým uspořádáním knihovny, padne mi do oka knížka Václava Cílka "Co se děje se světem?" Protože denně vidím, že se opravdu něco děje, sáhla jsem po ní a za chvíli si ji nesla domů.

Úlovek číslo 1
Pod znepokojujícím názvem je na obálce ještě podtitul Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny.
Jak mnozí jistě víte, pan Cílek je geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy, který je známý tím, že se k aktuálním problémům světa dokáže vyjádřit nadčasově, z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. Jeho nejnovější kniha Co se děje se světem? je typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny našeho světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se autor soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně. V první části věnované českým zahrádkám se zabývá tématy, jako jsou útěcha květin, inteligence stromů a malá dobrodiní běžného světa, která vedou ke spokojenosti a štěstí. Odtud přechází do světa řeckých a indiánských mýtů, abychom si uvědomili důležitost vody a času v našem životě. Poslední část textu se dotýká příběhu velkého zrychlení, tedy lidského vlivu na celý zemský systém a na jeho možné důsledky. Navzdory všem možným katastrofickým scénářům je to kniha optimistická a přináší konkrétní návrhy, jak řešit současnou i budoucí krizi. Publikaci doprovázejí surreálné ilustrace Kateřiny Piňosové a fotografie autora.“
Co je v uvozovkách, to jsem opsala z přebalu knihy, abych na nic důležitého nezapomněla.
Knížka je nabitá informacemi, které jsou vyjádřeny tak poeticky, že je vnímáte spíše jako básně než jako vědecké pojednání, a tento způsob psaní lze pokládat stejně za vědu jako za umění.

Nedá se číst, jako když pijete vodu, ale jako byste pili vzácné víno, po troškách a s rozkoší.

Líbí se mi už  Úvodní slovo:

Jsme děti země a hvězdné oblohy.

Patříme zemi, půdě, místům a předkům, ale i slunečnímu dni a vesmírné noci.

Země nás svazuje prací a zodpovědností, slunce a hvězdy nás plní radostí a vábí do výšin.

Ve správných časech vnášíme do světa soulad a užíváme dobrých darů země, ale jindy nás požírá meč a svár.

Země s námi mluví jazykem vod, stromů a míst.

Nebe v nás zažíná jiskry porozumění.

Putujeme a učíme se – možná na poslední chvíli – rozumět jazyku země i oblohy, protože čas změn již klepe i na naše dveře.

Místa se přibližují, krása nás doprovází a předkové z hloubi své paměti vyprávějí, čím byli a kým se můžeme stát.

 

Moc hezké čtení nejen pro zahrádkáře, milovníky historie a televizních pořadů pana Cílka. O dalších "úlovcích" zas příště.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Jani, moc pěkný člnek.
Marie Ženatová
Moc děkuji za zajímavý článek...
Jana Šenbergerová
Těší mě, že jsem neminula cíl a můj článek má takovou odezvu. Věřím, že si počtete stejně dobře jako já.
Alena Tollarová
Pan Cílek měl u nás vystoupení, spíše tedy takovou talk show a bylo to moc zajímavé. Nikomu se nechtělo odejít.
Zuzana Pivcová
Je to moc milý a rozumný pán. Rozhodně jste naladěni na stejnou notu. Moc bych si přála hodně takových lidí.
Lidmila Nejedlá
Ano, pan Cílek si s přírodou rozumí a učí to i nás.
Věra Lišková
To je nápad, dojdu dnes do knihovny a bude něco nového na čtení, děkuji za inspiraci. Trochu jsem zmokla, ale knihu jsem si půjčila, měli ji v regále v oddíle -příroda. Těším se na večerní četbu.
Jarmila Komberec Jakubcová
Knihy pan Cílka jsou velmi zajímavé a poučné. Nakonec i jeho názor týkající se současné migrace obyvatel z Afriky popisuje ve svých článcích. Já jsem v článku týkajícího se "Světového dne vody" na jeho knihu upozornila
Hana Rypáčková
Čtu ho moc ráda.
ivana kosťunová
Václav Cílek - záruka kvality. Je hezké, že jste upozornila na zajímavou knihu. Možná se připojí i další, byl by to skvělý počin.
Elena Valeriánová
Jani, půjdu do knihovny, třeba budu mít štěstí a kniha tam bude a ulovím si ji já. Pěkně si mě navnadila, už se kroutím na háčku.
Lenka Hudečková
SLedujeme v televizi pořady s panem Cllkem, jsou zajímavé, líbí se nám...
Anna Čípová
Jani,několikrát jsem slyšela pana Cílka na ČR 2. Vždy mne oslovil jeho nadhled a optimismus. Moc pěkný článek.