Taxíky, poradny, slevy aneb Život zlepší maličkosti.
FOTO: Plzen.eu

Taxíky, poradny, slevy aneb Život zlepší maličkosti.

12. 4. 2017

V Brně, Příbrami, Blansku, Ostravě a dalších městech mají takzvané senior pointy. Místa určená především pro služby lidem vyššího věku. Mohou se v nich připojit na internet, poradit se o čemkoli nebo zjistit, jak je město, ve kterém žijí, přátelské k dříve narozeným.

Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedni nemají rádi, když se na ně pohlíží tak, jako by kvůli vyššímu věku byli nějakou speciální skupinou. Žijí stejně jako když byli mladší a různé akce a kampaně týkající se seniorů je spíše štvou. Ti druzí naopak rádi využívají každou výhodu, kterou jim vyšší věk přináší. Protože mnoho měst a organizací se snaží výhody seniorům přinášet. I členové první skupiny však zpravidla zbystří, když se dostanou do problémů a zjistí, že existují možnosti, jak si zpříjemnit život.

 

„Nesnažíme se nabízet jen volnočasové aktivity, ale také praktické informace, rady, odbornou pomoc,“ říká Lukáš Vaculík, ředitel ostravského Senior pointu. „Snažíme se především naslouchat našim klientům, zjistit, co je zajímá, co potřebují a podle toho oslovujeme další partnery, kteří se podílí na přednáškové a vzdělávací činnosti,“ dodává.

 

Senior pointy neslouží jen k tomu, aby si v nich člověk, který hledá společnost či zábavu, vyslechnul přednášku nebo si zkusil zase po letech háčkovat. Jejich podstata je v tom, že by v nich člověk měl najít především praktické informace.

 

„Maminka potřebuje často jezdit k lékaři a sama už cestu městskou hromadnou dopravou nezvládá. Celá rodina jsme složitě organizovali práci a brali si dovolené na to, aby ji vždy někdo odvezl. Až za dlouho jsem zjistila, že existují taxíky pro seniory za velmi výhodné ceny. Raději mámě zaplatím padesát korun za senior taxi, než abych obětovala den dovolené a ještě poslouchala máminy nářky, že mi je na obtíž,“ vypráví pětačtyřicetiletá Magda z Brna. Dodává, že její rodina se začala o veškeré nabídky pro seniory velmi zajímat, protože těch, kterých se to týká, v ní přibývá. „Najednou začala mít problémy s chůzí nejen maminka, ale i teta. Otec mého muž také očividně stárne a potřebuje péči, takže vítáme každou radu a informaci, co vše je možné pro naše příbuzné zajistit,“ vypráví.

 

Právě podle nabídky takových možností se pozná město přátelské k seniorům. V mnoha funguje už zmíněná taxi služba, což je jedna z typických ukázek toho, že radnice si uvědomují, že v jejich městech žije hodně dříve narozených občanů.

 

Jako jedni z prvních zřídili taxík pro seniory v ostravském obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Tam dokonce kvůli tomu koupili auto a zaměstnanec úřadu v něm přepravuje seniory a zdravotně postižené k lékařům, na rehabilitace, na úřady. Jednosměrná jízda stojí dvacet korun, zpáteční je pak závislá i na době čekání.

 

Dalším příkladem toho, že si města seniory předcházejí je například ostravský systém Senior slevenky. Jde o speciální kartu, která stojí sto korun a na jejím základě se pak dají využívat dlouhodobé slevy a výhody z oblasti zdravotnictví, lékáren, lázeňství, kultury, cestování a podobně.

Podobně jako ve světě i v České republice už probíhají různé výzkumy a hodnocení toho, jak se ve kterém městě žije seniorům. Některá prezentují jako pomoc seniorům to, že předláždila rozbitý chodník, jiná to, že nabízí roznáškovou službu jídla i v bezlepkové úpravě. No, mít upravené chodníky není zrovna nejlepší ukázka přívětivosti k seniorům, protože má jít o samozřejmost a úplně stejně si na neupraveném chodníku může zlomit nohu osmdesátiletá paní i dvacetiletá dívka. Zájem o seniory se totiž také někdy mění v byznys a za pomoc pro ně se vydává kde co, na co se dají získat dotace či dary. Pravda však je, že senior taxíky, senior pointy, kvalitní roznášková služba jídla, slevy do divadel a na další kulturní akce jsou věci, kterými města přívětivost k dříve narozeným dávají najevo.

 

„Vzhledem k tomu, jak populace stárne, je nyní nutné zajistit, aby lidé byli co nejdéle soběstační a právě k tomu by měly projekty a akce na podporu dříve narozených směřovat,“ upozorňuje Alena Šteflová, vedoucí české pobočky Světové zdravotnické organizace. „Zatím v tomto směru český systém moc dobře nastaven není,“ dodává.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Bohumín má jeden z prvních Seniortaxi, u nás za 15- pevně stanovené cíle jsou zdravotní střediska,nemocnice a hřbitovy, ale kulturu seniorům moc nepodporuje, např. do kina musíte zajet k nejbližšímu doktorovi. Další službou pro seniory je kartička na plavání do Aquacentra. Stojí na rok 130Kč a s ní zaplatím za 75 minut jen 25Kč/ostatní senioři 45, dospělí 85/. Každý měsíc film v kině z 50, bonusem je losování o vstupenky na představení a po filmu kafíčko. Hlavně pro seniory je co 100m lavička-i když na ni sedá kdekdo :-). Taky se montují osamělým seniorům řetízky na dveře zadara.
Jarmila Komberec Jakubcová
Na fotu je seniorské vozidlo od nás z Plzně. je to velká pomoc pro starší seniory když potřebují navštívit lékaře či jiné služby. Sama jsem takové služby nikdy nevyužila ale člověk nikdy neví. Město Plzeň je se svým seniorům vlídné a snaží se jim život usnadnit. Protože máme moudré zastupitele
Zuzana Pivcová
Ani mě už (bohužel :-D) v poslední době nekontrolují. Ještě před nějakým rokem, když jsem na Florenci vystupovala z metra, nechal mě revizor tak dlouho hledat průkazku, až mi ujela tramvaj a přišla jsem pozdě do práce. Protesty nepomohly. I když se ještě cítím celkem "neseniorsky", tak každou službu, která starším lidem pomáhá, dříve či později uvítám.
Zdena Proboštová
Teď se mi stalo v tramvaji, přišli revizoři, ukázali mladejm okolo odznak a když jsem začala rozepínat batůžek, zarazil mě - vy nemusíte madam. Zasmála jsem se s poznámkou, mám jízdenku na čele, celkem čitelnou. Ujistil mě, že nikoliv. Nebyl blbej :-)))))
ivana kosťunová
Zatím jsem si sama sobě taxikářem, ale tyto informace určitě i pro mě budou jednou důležité.
Jarmila Fialová
Rakovník je malé město,ale také máme senior taxi za 20Kč.Zatím ho nepotřebuji,ale určitě je to dobrá služba.
Květoslava HOUDKOVÁ
Pro stárnoucí populaci bude všech forem pomoci potřeba čím dál více. Ze zvědavosti jsem už navštívila několik nových Domovů seniorů - s moderním vybavením, všemi službami, náplní pro volný čas atd. Co však je to platné, když většina těch -kteří by nejvíc potřebovali- nemá prostředky na úhradu pobytu v tomto "byznysu" - bude asi jen "podnájemníky u bezdomovců pod mostem".
Jitka Hašková
V Praze existuje služba Societa (nejdete na webu), která je určena lidem s průkazkou ZTP. Dá se telefonicky objednat a nechat se odvézt asi za 50 Kč kamkoliv dotyčný potřebuje - k lékaři, do divadla atp. Dá se objednat i odvoz domů. Praha 5 má službu pro seniory Taxík Maxík za 60 Kč za odvoz k lékaři a pod.