Místo mého srdce: Svatý Hostýn
FOTO: autorka

Místo mého srdce: Svatý Hostýn

6. 3. 2017

Již od svého dětství jsem na toto místo moc ráda s rodiči jezdila. Tehdy ale velkým lákadlem byly stánky s různými drobnostmi a hračkami. Když jsem dospívala, jezdili jsme sem s křestanskou mládeží, se kterou jsme se znali z kostela nebo z náboženství.

Je to místo, kde si člověk vyčistí svoji hlavu i svoji duši. Je tu také krásné prostředí, kde šumějí lesy, je zde krásný výhled do širokého okolí nejen z kopce, kde sv. Hostýn stojí, ale také ze zdejší rozhledny, ze které je vidět na všechny světové strany. Za jasného počasí je tak možno vidět na Kelčský Javorník, Tesák, hrad Helfštýn, ale také na města, jako je Bystřice pod Hostýnem, Svatý Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Zlín, Hranice na Moravě. A za opravdu velmi dobrých podmínek lze vidět také na Pálavu a Tatry. Jen pro informaci, tato rozhledna byla postavena v r. 1898 a stojí ve výšce 735 m n.m. Je 15 m vysoká. U této rozhledny byla v roce 1994 zřízena větrná elektrárna. Vrtule této elektrárny je vysoká 32 m a rozpětí vrtule je 27 m. V blízkosti obou těchto staveb se nachází hřbitůvek jezuitských mnichů, pomník skautů, kteří zahynuli ve vězení za dob totality, a pomník dlouholetého skautského vůdce a ředitele holešovského gymnázia Rudolfa Plajnera. Je zde také pohřbeno několik kněží, kteří na sv.Hostýně sloužili.

Ovšem největším lákadlem, proč sem jezdí zejména věřící a křestané, je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Pod vrcholem, když se sejde po schodech dolů, se dojde ke pramenu vody, která je dle tradice zázračně uzdravující. V blízkosti baziliky stojí poutní domy, ve kterých jsou ubytovny pro poutníky a turisty. Jsou tu v blízkosti turistické cíle, jako je Rusava, Chvalčov,Tesák, a každý, kdo miluje lesy a přírodu, si tu přijde na svoje, najde klid a pohodu. Proto také toto místo moc miluji. Zde alespon já si vždy uvědomím, co pro mě v životě má nějakou cenu a co můžu hodit za hlavu. Zkrátka zde přijdu na jiné myšlenky, udělám si pořádek ve své hlavě, ve svých myšlenkách a ve své duši. A ve svém nitru si člověk udělat občas pořádek musí, aby bylo zase dobře. Navíc na toto místo dokonce vidím i ze své zahrady.  Od nás je vzdálenost na Hostýn  asi tak 18-20 km. Už se moc těším, až tam zase na jaře nebo v létě pojedu. Někdy jezdím s manželem, jindy se svými kamarádkami. Pod bazilikou je pak moc hezká restaurace, ve které je spousta mysliveckých trofejí a stojí za to si tam něco dát. Personál je tam příjemný, jen pokud je tam moc poutníků, tak obsluha trvá trochu déle.

Během roku se tu koná spoustu poutí, jako je např. Pouť Rádia Proglas, Hasičská pouť, Tradiční orelská pouť, Hlavní pouť a spousta dalších, které najdete na tomto odkazu: http://www.hostyn.cz/poute.html

Pokud tu někdy někdo pojede, kdo toto místo nezná, tak musí vlakem nebo autobusem do Bystřice pod Hostýnem a odsud jede pak autobus až na Hostýn, a to z vlakového i autobusového nádraží. Vjezd autem je pouze na povolení.

 

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Tak na to jsem, Aničko, asi chyběla, čtu až nyní, děkuji.
Jaroslava Handlová
Pod Hostýnem jsem prožila jeden hezký týden již někdy okolo roku 1980. Tehdy jsme přijeli s celou rodinkou na prázdninový pobyt na Rusavu. Hostýn však naší rodinou tehdy „dobyt“ nebyl, bohužel, manželovi ani dětem se nechtělo šlapat tolik schodů k bazilice. Byla to chyba, že jsme to vzdali. Vím, že dneska bych se nenechala odradit a ráda tam vystoupala třeba i sama!
Anna Čípová
Aničko, na sv. Hostýně jsme byli naposledy 2.10.2016. Počasí nám nepřálo, dokonce jsme i trochu zmokli. Všechna popisovaná místa znám, jen v té hospůdce jsem nebyla. Musím to napravit.
Zuzana Pivcová
Další krásné a energeticky pozitivní místo, díky za jeho prezentaci.
Eva Mužíková
opr..Svatém Kopečku....
Eva Mužíková
Aničko, díky Tobě jsem sic jen virtuálně poznala další krásný kout naší zemičky. Krásné fotky. Já jsem byla na služební cestě ve Výchovném ústavu v Kopečku u Olomouce...
Naděžda Špásová
Aničko, hezky jste to napsala. Nejsem věřící, takže poutní místa mi nic neříkají, ale všude, kde jsem poprvé a mám možnost nahlédnout do kostela, tak to s radostí udělám. Kolem Hostýna to je určitě krásné. Fotky jsou také moc pěkné.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc hezké povídání, na Hostýně jsem nikdy nebyla ale pokud bych měla cestu okolo určitě se zastavím. Fotky pěkné a lákají k návštěvě.
Anna Potůčková
Maruško myslela jsem si to - dle času hvězdiček a času tvého komentáře :-)
Marie Pudichová
Netuším, jak se stalo, že se uložil komentář bez jména. Vložila jsem ho já.
Svatý Hostýn - Toto je také jedno z míst, které se dotýkají i mého srdce. Téměř každoročně se účastním Orelské pouti. Program už je od soboty odpoledne. Večer je světelná Křížová cesta a po ní "Zpívání na schodech". To už je pro ty mladší. Dříve jsme putovali z Rajnochovic pěšky cca 24 km až k bazilice. Pak už jen od vlaku, což je cca 7km a poslední dobou už na kopec vyjedu autobusem, ale vodu si jdu poctivě nabrat k prameni. 250 schodů dolů a zpět ještě zvládám. Když jsem tam na delší dobu, tak si zajdu každý den ke zdroji "Živé vody". Míváme tam setkání orelských seniorů. To se pobyt prodlouží na tři dny. V poutních domech, je moc příjemné a čisté ubytování. Vždy se tam těším.
Marie Seitlová
Aničko tvé místo je zajímavé a pěkné. A můžeme se tam s tebou sejít 26.4 a 27.4. Je to totiž cíl našeho prvního zájezdu senior klubu. Dopoledne jedeme do Bystřice a na 13 máme domluvenou komentovanou prohlídku. Tak ti moc děkuji za přiblížení.
Květa Chobotová
Děkuji pěkně za sdílení,v úctě zdraví květa