Odhalené Máchovo jezero a houby
FOTO: Naděžda Špásová

Odhalené Máchovo jezero a houby

25. 10. 2016

Už jsem někde psala, že vždycky na podzim alespoň jednou jedeme na houby do Starých Splavů. U nás je v lesích terén jak pro kamzíky a občas si tak i připadáme, a lesy ve Splavech jsou krásně rovné, jehličnaté, nezarostlé a kopec jen sem tam. Většinou jezdím s dcerou, protože ta najde houbu i tam, kde neroste. I když jsme nevěděly, jestli vůbec něco najdeme, dohodly jsme se, že pojedeme v sobotu 22.10.. Vstávat v sobotu v 6.00 je jak za trest, ale ukecala jsem se a vstala. Teploměr ukazoval necelé 4 stupně, tak jsem si pomyslela něco o bláznech a šla vzbudit Terezu.

Od nás je to do Splavů něco kolem 50 km. Celou cestu nás doprovázela mlha a počasí, že by psa nevyhnal. Tomu se totiž říká houbové šílenství, takže takováhle maličkost, jako je skoro mráz, nás opravdu neodradí. Spousta houbařů a i my máme své houbové místo. Je to uprostřed splavských lesů, hned u Mácháče. Aut tam naštěstí moc nebylo, takže minimální konkurence. Po nutných úpravách zevnějšku vedou naše kroky vždycky k jezeru. Tak tomu bylo i v sobotu. Venku bylo všechno možné, jen ne teplo. No řekněte sami, 2,5 stupně Celsia není zrovna ideální na procházku. Nasadily jsme kapuci a čepici a šup k vodě.

A šok. V první chvíli mě napadlo, jestli jsme správně. Ano, byly. Dívám se a dívám a něco mi tam chybí. No jo, vždyť tam není voda. Bylo to takové divné. Tedy, ona tam byla, ale asi o 12 m dál. Viděly jsme to, když se z hladiny zvedlo hejno labutí. Všude bohužel byla hustá mlha, což byla škoda, protože fotit se moc nedalo. Pár fotek jsme ale udělaly. Uši zábly, všude mokro, ale chuť do hledání byla naštěstí větší. Časem se zvedla i ta bílá deka a dokonce svítilo slunce. V lese bylo nádherně, nikde nikdo nehulákal, ptáci zpívali a houby rostly jak pominuté. Vzpomněla jsem si na otázku na chatu o štěstí. Věřili byste tomu, že i plný košík hub přináší tenhle pocit? Protože já jsem byla šťastná.

Zkrátka a dobře. Máchovo jezero bude příští rok zase sloužit svému účelu, protože voda mu po nutných stavebních úpravách bude zase vrácena ( psala Alenka V. na chatu), hub jsme nasbíraly tolik, že se nám pomalu nevešly do kufru auta, a když jsme se po několika hodinách konečně doplazily k autu, bylo vidět, že návštěva lesa nenapadla jen nás, ale spoustu dalších lidiček, kteří mají rádi jen obyčejnou procházku lesem bez cíle, nebo třeba na kolech. Prostě to tam po 14.00 vypadalo jak na Václaváku. Po cestě zpátky nás překvapil dost velký slejvák, tak mi těch turistů bylo docela líto.

A to jsem chtěla napsat jen pár řádků, ale to moc neumím. Prostě se musím o radost podělit a pár slovy to vyjádřit nejde.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Pohledy jsou to docela smutné, ale když je to potřeba, asi se musí vypustit a počasí člověk zkrátka neovlivní ...
Ilona Kolářová
My jsme byli u Mácháče naposledy asi před dvěma lety v září a také bylo zčásti vypuštěné. Houby letos rostou, nádílku vám docela závidím, já jsem se ještě do lesa nedostala.:)
Hana Rypáčková
Naďo, jsem potvora, často čtu články už před vydáním. Viděla jsem všechny fotky. Hezké a zajímevé...A těch hub ! Je čas výlovů a naše rybníky vypadají před výlovem podobně. Zrovna začíná výlov Labutě u Blatné....V pátek snad tam bude i sláva a prodej , místo Buzického, který se letos neloví. Tam vždy jezdíme, ale na Labuť ještě nevím.
ivana kosťunová
Tak já to mám do mSplavů 20 km a o houbách ve Splavských lesích nebýt vás nic nevím.
Eva Komínová
Naďo, ty houby vám závidím. Já na ně taky moc ráda chodím a u nás v HK a okolí už druhým rokem ani ťuk. Na Mácháč mám moc hezké vzpomínky. Je fakt, že vypuštěný vyhlíží dost pochmurně.
Lidmila Nejedlá
Naďo, nemrskali se tam někde v blátě na okraji jezera kapři? To by byl úlovek a ty houby navrch.
Zuzana Pivcová
Máchovo jezero jsem také jednou zažila vypuštěné. Je to ale už 30 let. Jeli jsme s mým tehdejším partnerem autem, abych se podívala, kde jsem byla kdysi jako školní dítko na výletě. Také jsme jeli na podzim a jezero prázdné. To bylo pro mě velké zklamání. Mácháč v plné parádě jsem pak zažila až letos při srazu i60 v Doksech. A jsem moc ráda. Díky, Naďo. Ty houby za to určitě stály!
Lenka Hudečková
Naďo, článek hezký, jezero smutné, mokřady suché, ale hlavně, že jste našly houby a ne houby :-)
Alena Vávrová
Naďo dík. Já jsem se na základě tvé zmínky konečně vyhrabala k jezeru s foťákem. O vypouštění M. j. vím z městského zpravodaje, to bagrování dokské zátoky se chystá už dlouho - v rámci ozdravění jezera - tam je totiž jeden z přítoků a je tam spousta letitých sedimentů. To, co jste ale slyšely, byly nejspíš zvuky ze Splavů. Buď se již dělá na tom Pobřeží, nebo jak v obci vyměňují postupně vodovodní řad.