Šamankou tak být...
FOTO: archiv autorky

Šamankou tak být...

24. 8. 2016

Tak jsem si pořídila šamanský buben s paličkou. Mám blízko k přírodě a chtěla bych mít i blízko ke své duši a porozumět jí. Pomáhat tak nejen sobě, ale i druhým na cestě životem. Snad se přiblížím k šamanismu na dosah, ač vím, že to není jednoduchá cesta poznání a ne každý je ten vyvolený. Chtěla bych poznat své totémové, silové zvíře a taje života.

Vím už dávno, že bubny harmonizují psychiku a je nám za jejich zvuků dobře. Také jsem se dočetla, že, aby Šaman mohl "cestovat",  je dobré se vydat na tuto cestu ve dvou, jeden, co bude bubnovat, a šaman, který se vydá "na cestu" s chřestidlem.

Chřestidlo mi dojde příští týden a kamarád Luky už se nechal slyšet, že by chtěl být u toho. No, snad neodbočil z té cesty, na kterou jsem se vydala já, a sám vycítil, že Svatojánská noc se letos "díky" jeho "klopýtnutí" nevyvedla.

No, přesto napsal slova od srdce do mé knihy vděčnosti, ač dle mého jen činy za nás hovoří...

"Já dnes neměl z nejveselejších dní a magii Svatojánské noci porušil sobě i Tobě. K psaní mi svítí veliká svíce, ale nevyzařuje tolik světla, kolik Ty jsi vnesla do mého života. Jsem rád, že jsem jedním z těch, kdo Tě mohli poznat. Když jsme dnes koukali na oblohu a v nočním šeru zahlédli souhvězdí Velký Vůz, připomnělo mi to Tebe. Ženu, zkoušenou osudem tak zle, že přeběhne i mráz po zádech. Vůz tlačíš ze všech sil před sebou a jdeš dál životem. Vůz je plný zlých věcí, kterých se na Tobě dopustili druzí, mimo jiné i já. Ovšem pořád máš sílu jít. Velký Vůz totiž obklopují zvláštní tři hvězdy. Mám pocit, že dodávají víc sil tam seshora tomu, kdo tlačí to břímě. Ty tři hvězdičky na Tebe dávají pozor neustále. Jsou to duše tří nejmilejších bytostí ve Tvém životě, které tady s námi už dnes nejsou. Přeji vám, holky, aby k vám přišlo jen to dobré, za pomocí tří hvězdiček a za pomoci jednoho z mých z dnešních magických přání. Lukáš."

Tak co říkáte, myslím, že z cesty Luky ještě úplně neodbočil zatím a je jen na něm, kudy a jak bude kráčet dál životem...

Já sama ale znám směr mé cesty. Mj. bych chtěla pomáhat osamoceným starým  lidem, pomoci třeba jen milým slovem, pohlazením, vzetím jejich rukou do mé dlaně. I proto jsem včera vyslyšela výzvu jedné organizace, abych sepsala projekt na pomoc stáří. A byť mám nyní sama stále mnoho starostí, sepsala jsem jej a uvidíme. Ostatně, i když to nevyjde, nic mi nebrání, abych nějak starouškům pomohla v jejich podzimu života i jinak.

A kdoví, třeba mi cestu, kterou se mám vydat, přiblíží právě šamanství. Motiv Země bůvolích stop a nebe/vesmíru/ na bubnu mám a vám i Matce Zemi lásku posílám.

Vstoupit do tajů, Šamankou tak být, prozřít a mnohé pochopit...

 

 

                

 

Hodnocení:
(3.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Krausová
Přátelé, vložila jsem 2 nádherné staré šamanské písně do videí. Je to balzám na duši. I to je šamanismus a bubny s chřestidlem...
Vanda Blaškovič
Také ještě doplním.. Tajemno a neuchopitelno se u mne určitě nerovná nepřijatelno. Naopak. Absolvovala jsem, kromě jiného, kurz léčivé techniky doteku a práce s energií u japonského zenového mistra Akinobu Kishi a jeho ženy. Tato technika se jmenuje Seiki Soho. Věci, které se zde děly, byly opravdu úžasné, neuvěřitelné, prostě mezi nebem a zemí. Přesto doporučuji, stát s odstupem času oběma nohama na zemi po jakýchkoli neuvěřitelných zážitcích a ctít zdravou soudnost společně s úctou k prožitému. Určitě se to vyplácí. Všeho s mírou. Děkuji.
Jiří Libánský
Odpověď Jitce C. Ano. Opravdu. Je to tak. Když se člověk, zabývající se esoterikou hlouběji, setká s jevy a situacemi, které odporují fyzikálním zákonům, nemusí se s tím vyrovnat. Sám jsem v okruhu svých známých zažil takový případ. Já osobně jsem dost skeptik. Co nevidím a nebo na co si sám nesáhnu, o tom pochybuji. Ale když bioenergii těla a nebo čakry cítím na svých dlaních, tak asi tedy to existuje. Když vidím výsledky vykonaných rituálů, nemám důvod považovat původní šamanské rituály za pouhý projev primitivního myšlení. Atd. Proto když jsem se setkal v praxi setkal s něčím, co odporuje zdravému rozumu, (tedy známým fyzikálním zákonům) snažil jsem se najít v nových vědeckých poznatcích, co by mohlo tyto jevy vysvětlovat. A daří se.
Eva Krausová
Jarmil, teď jste mne rozesmála s těma lysohlávkama... Nejsem znalec hub a už vůbec ne lysohlávek, tak jsem se schválně podívala na internet, ale myslím, že lysohlávky to dle vzhledu nejsou. To byla spíš náhoda, líbilo se mi, že vyrostly na kmeni stromu, který byl už poražen... Hani, myslela jsem, že necháme ten rekord na 100, ale odpovídám Jarmile J. jen...
Hana Šimková
To, co sem vkládám, je v pořadí sté. Je to rekord. Chtěla bych tuto diskuzi nějak ukončit, ale nejsem asi vyvolená.Ono to totiž ani nejde. Názorů je moc a proto si svůj názor už nechám pro sebe. Někoho přesvědčit o něčem někdy vůbec nejde. Ať´tedy má každý svůj názor a stojí si za ním. To vám každému přeji.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jen malý dotaz - ty houbičky jsou lysohlávky?
Eva Krausová
Ivanko K. , dáno je všem na naší planetě, to mi věřte, tedy i Vám. Chvála Vám, že jdete po neprozkoumané cestě. Jano K., předposlední foto je z výletu na Klíny, kde jsem se ocitla po mnoha letech a byl to pro mne zvláštní zážitek, být na místě, kam jsem jezdívala s otcem lyžovat, dokonce jedna z lanovek tam stále je. Jiřino V., já v životě, než coko-li hodnotím, ač tedy raději jen pozoruji se ráda seznámím s lidmi, kteří, ač mne vůbec neznají, mne jen kritizují, abych poznala, co je k tomu vede, jaké oni mají zájmy ap. Takže to byl důvod proč jsem si přečetla články , jak říkáte Vy se zpožděním. Já chtěla jen poznat coko-li o Vás, na rozdíl od Vás, co nesmyslně urputně sledujete časy, což je velice úsměvné. A navíc texty řadu článků jsem četla již v minulosti, takže jsem je nemusela číst znovu. To Vy jste si o mne mimo tohoto článku zřejmě nic dalšího nepřečetla, a aniž mne znáte, vypouštíte jen síru...jako drak z pohádky, protože jste se ocitla v oblasti pro Vás neznámé, nezajímavé, ač pro mnohé ano. Jiří Libánský to cítí jako já, ve větě, kde je vše - Vstoupit do tajů, Šamankou tak být, prozřít a mnohé pochopit, v té větě je řečeno vše. Ostatně, do tajů jsem s kamarádem již o víkend vstoupila a bylo to něco úchvatného a mnohem přínosnějšího pro mne, než diskuse od některých zde. A už se těším na další prožitky, protože ty, na rozdíl od této diskuse mi mnohé přinesou.
Jiří Libánský
Ještě nějaký názor? Stovka se blíží.
Dagmar Bartušková
Proboha! Tablet mi ukončil předchozí psaní. Takže, proboha! Chápu, že je kolem toho tolik vzrůša!
Dagmar Bartušková
Proboha!
Jiřina Votavová
Paní Evo, jak jste přišla na to, že mi vadí hvězdné nebe nad námi? Hvězdy také pozoruji a jako amatér fotím hlavně přírodu a krásy kolem nás. Vaše šamanství Vám neberu, ale snad nemusím se vším souhlasit a vše chválit, stejně jako Vy. Na hvězdičkách u článků mi opravdu nezáleží, ale zarazila mne Vaše pozdní okamžitá reakce na mou jednu hvězdičku Vám. Jinak bych ani nepsala. Položte si ruku na srdce. Nevěřím, že jste si v čase od 17:01 do 17:04, tj. za 3-4 minuty, stačila přečíst mých 8 článků, fotografie s textem a ještě ohvězdičkovat. To je vše, co mám na srdci já. :-)
ivana kosťunová
Také mě překvapila zášť čišící z některých příspěvků. Já sama těmto věcem nerozumím, není mi to dáno, ale pracuji na tom. A třeba právě díky lidem , jako je paní Eva , se mi podaří se v tomto oboru dostat dál. Množství příspěvků dokazuje, jak je toto téma aktuální. Chvála podivínům.
Jiří Libánský
Vážení diskutující. Není člověka, který by neměl nějaká přání. Něco získat, něčeho dosáhnout. Třeba někdo chce poznat kus světa. Jiný mít velký dům s bazénem. Někdo chce vydat knihu, která by se stala bestsellerem, jiný chce prožít pocit moci v nějaké významné funkci. Někdo chce dosáhnout obdivu pro své oblékání a životní styl. Jsou lidé, kteří si přímo systematicky tvoří okruh obdivovatelů. Sahněte do své mysli. Byli byste patologická anomálie, pokud byste tam nic podobného neměli. Mně osobně připadá sympatické to paní Evy : "Vstoupit do tajů, Šamankou tak být, prozřít a mnohé pochopit..."
Vanda Blaškovič
Paní Evo, hvězdné nebe mi opravdu nevadí...to jste již snad pochopila...)) a tady na ostrově tedy hvězdné nebe máme !!! To byste koukala...o la,la..
Vanda Blaškovič
Ale Eleno, no tak...Víš vůbec, proč jsem použila výraz " šamanka s nadhledem jako vyšitá"?...Protože ten nadhled bohužel nemá...rozdala i mně okamžitě jednu hvězdu. Dopadla jsem stejně jako paní Jiřina..:))...čili jsem se vyjádřila uštěpačně jen k této její akci. A k tomu se přiznávám veřejně. Jinak jsem psala o nebezpečí podvodných šamanů. Co tomu říkáš? Hrůza, viď?...tolik tobě na vysvětlenou.
Eva Krausová
Hani R., fotky z tranzu bych nikdy nepořizovala ani u druhého, jde o výrazný prožitek člověka a tam tedy snímky na místě nejsou. Snímky se mohou dělat před rituálem, ale pak jsou minim. dva lidé prožitkem tak zaneprázdněni, že foťák k tomu prostě nepatří. On je to totiž zážitek i pro toho, kdo rituál vede a v tranzu není, nejen proto, že bubnuje. Ale máte trošku pravdu, snímky jsou záměrně tak nafocené, aby k šamanství a tajemnu blízko měly. Jani Š., pravdu máte. Už chybí mne jen "upálit" jak čarodejnici ve středověku...za asistence Aleny V., Vandy B., Jiřiny V. ad. Beru jejich jiný názor, ale když už jim i vadí hvězdné nebe nad námi, tak není slov.
Elena Valeriánová
Brr, přestože se šamanstvím nemám žádné zkušenosti, přestože ničemu podobnému nevěřím, nedovolila bych si být uštěpačná a posměvačná. Když něčemu nerozumím, to přece neznamená, že já mám pravdu! Aleno, Vando, máte to zapotřebí?
Jana Šenbergerová
Sice se říká, že nevědomost hříchu nečiní, ale já jsem přesvědčena, že přesto dovede napáchat pěkné škody. Galileo Galilei, Giordano Bruno, Ježíš atd., to vám nic neříká? O čem nic nevím, ani vědět nechci, do toho nos nestrkám, natož abych hodnotila ty, kteří jsou možná o světelné roky dál než já. Některé věci holt nejsou pro slabé nátury, a pro ty, kteří jen chtějí jít "s módou", už vůbec ne. Evo K., tady bych neházela hrách na zeď. Původně jsem chtěla napsat perly sviním, ale ono by se to vztahovačných mohlo dotknout. Vidím rozdíl mezi jiným názorem a netolerancí. I v případě netolerance nemusí chybět takt, ale ten si možná někteří spojují jen s hudbou. Tam je totiž očividný.
Hana Rypáčková
Hodně štěstí, Evo. Myslela jsem si, že to budou tvé fotky z transu. Protože takhle přesně na milimetr mít otevřenou pusu, by jen tak nikdo netrefil. Ať se ti vše podaří na té cestě.
Alena Várošová
No vidíte a zase a zase se řeší hvězdičky,ještě chybí palce.Už ani nečtu odpovědi paní Evy,jen ji prosím vemte zase na přehídku,kde bude bubnování a hrastění chřestidly a snad nám něco nového předpoví a zlé zažene.Hodně úspěchů ve Vaši tvořvé práci v oblasti šamanství.Jen tak dál,máme se čím bavit.
Vanda Blaškovič
No jo, Jiřino, máte pravdu a tím hvězdným nebem !!! Šamanka s nadhledem jako vyšitá....))
Eva Krausová
Evi B. díky za milá slova a přeji ti krásné dny.
Eva Krausová
Jiřino V., k těm hvězdičkám, daleko více mne potěšili ty pravé včera večer na nebi, které jimi bylo posázeno a bylo to úchvatné pokoukání. Ano tyto hvězdičky dělají můj život hezčím, ty na nebi.
Eva Balúchová
Evi,o šamanství nevím nic a už to ani nebudu zjišťovat,ale tobě přeji ať ti tvoje záliba přinese uspokojení.
Eva Krausová
Jiří, my jsme rituál na poznání zvířete nedělali, přesto Luky s vlky byl a byl tam znak, který dle knihy naznačuje, že by možná šlo o silové zvíře Lukyho. On vlky nepotkal jako, on s nimi byl- více ale raději soukromě. Ani je potkat nechtěl předem, ač dříve k vlkům blízko měl, ještě před rituálem mluvil spíš o jelenovi. Vždyť my jsme vůbec netušili, čím si Luky projde... Myslím, že silové zvíře by mohl najít až při rituálu k nalezení zvířete. Já vím, že síla zvířete není v tom jak velký je to dravec, to mám vyčtené z knih. V tom to není. Díky za vyjádření, vím, že jste odborník.
Eva Krausová
Jiřino V., články hodnotím jen pokud mám zrovna čas si je přečíst. S Vaší 1 hvězdičkou pro můj článek to nemá nic společného, články hodnotím dle svého pocitu. A hodnotila jsem řadu článků 5 hvězdičkami i. Takže Vaše vyjádření zde je směšné, šaman Vám nic neradí, ten Vás vede do vlídnějšího prožitku, než je ten u čtení Vašeho příspěvku zde... Co je moudrého a zralého u Vás, když si myslíte, že mi v životě musí radit šaman...? Jen se tomu usmívám. U mého článku mám 6x 5hvězdiček, a to není špatná bilance, ti hodnotící jsou také tím pro Vás nezralí, co mi dali 5 hvězdiček...? Navíc bych byla spíš toho názoru, kdyby se hvězdičky zrušily úplně, stačí myslím psané názory čtenářů. Je to ale zvyk Čechů pořád jen hodnotit druhé místo sama sebe, i proto bych hodnocení s hvězdičkami zde zrušila, jsme dospělí a svéprávní ve zralém věku a hvězdiček k životu si myslím fakt není potřeba. Alespoň pro mne. Hezký den.
Jiří Libánský
Evo K. Silové zvíře nemusí být to, které člověk potká jako. To jsou často zvířata, která člověk potkat podvědomě chce. Vlk, orel, medvěd atd. pak se časem přihlásí nějaký třeba datel, vydra nebo sysel. Ale to nevadí. Síla zvířete není v tom, jak velký je to dravec. Silovým zvířetem jednoho legendárního severoamerického šamana byla malá prérijní myška.
Jiřina Votavová
Paní Krausová, ještě Vám děkuji za hvězdičky u Madeiry a dalších článků na první stránce mého profilu, které jste mi přidělila ihned tři minuty po mé jedné hvězdičce u Vašeho článku a možná i dalším. To Vám poradil šaman? Ale šlechtí Vás, že to není jen jedna. Stránek mám celkem pět a můžete pokračovat. Jsem ráda, že jste si mé články z cest alespoň otevřela a snad i přečetla a prohlédla fotografie? Myslela jsem, že i60 jsou stránky zralých seniorů pro zralé seniory. Škoda. :-)
Jiřina Votavová
Nenacházím slov jak k článku, tak ani k fotkám. Je to i zbytečné a vše vyjádřilo pár předchozích příspěvků. Jen ještě podotknu, že když ze 34 fotek je 25 s vlastním portrétem, je to ohleduplně řečeno trochu "divné". A internetové stránky si může založit každý rádoby odborník, nadšenec i pomatenec. Jsem ráda, že všemu nevěřím, mohu si vybírat a ověřovat. :-)
Eva Krausová
Jarmilo J. a kde jste přišla na to, že bych chtěla provozovat šamanství pro staroušky, to by mne nikdy nenapadlo. Jiné by bylo, kdyby šlo jen o skupinové bubnování, jako bylo na módní přehlídce v Praze, to nemělu chybu a se šamanstvím to nemá nic společného. Vždyť Vy vůbec nevíte, o co v projektu jde... Zuzanko P., děkuji za Vaše slova.Máte pravdu, nikdo mne zde neodradil, skoro bych spíš řekla, že mne to "nakoplo" jít za tím, co cítím, protože o tom život je, člověk nemá dělat to, co by chtěli jiní, ale co chce sám. Svou tvář si ponechám, to mi věřte, na tom někteří zde nic nezmění. Protože zde nejsme proto, abychom druhé měnili nebo se měnili dle druhých, ale abychom naplno žili svůj vlastní život. Jste velice moudrá žena. Jiří Libánský má pravdu, druidové, ostatně tato oblast mne s kamarádem také zajímá, druidové, keltové, byli obdařeni vztahem k přírodě, mohli bychom se od nich mnohé učit a ani tak bychom nedokázali, co oni. Petr Chobot by jistě nebyl mým učitelem, ani ve mě nevzbuzuje důvěru musím říci... To spíš autor knihy, o které jsem se zmínila níže. Také mám knihu Moudrost šamanů mj. Článek pana Zelenky neznám, třeba se k jeho přečtení ještě dostanu, ač si myslím, že toleranci k druhým respektují v životě. A máte pravdu Jitko C., diskuse mnohých zde je dle přísloví "podle sebe soudím tebe..." A perlička na závěr. Právě včera večer jsme šli s kamarádem do lesa podniknout naše putování do oblasti šamanství. S bubínkem a chřestidlem. Já jsem cítila, protože kamaráda znám, že on na rozdíl ode mne je ještě více citlivější vůči vnímání v těchto oblastech, tak jsme šli na to s tím, že poznat cestu šamana zkusí nejdříve on. A řeknu vám, byl to tedy zážitek hned na poprvé a skoro jsem nevěřila... Na to, že jsme úplní začátečníci se podařilo. Kamarád s chřestidlem v ruce a já s bubnem se skutečně celkem velice brzy dostal do stavu šamana. Bylo samozřejmě na mne, abych se snažila dovést vše do zdárného konce. Nebudu zde popisovat co probíhalo, ale přesvědčila jsem se o tom, že vyvolení se do stavu šamanského skutečně dostanou. Jen bych každému doporučila, nikdy se o to nepokoušejte sami, ač jsem třeba četla, že své silové zvíře může člověk poznat při samostatné noční cestě. Luky skutečně prožil dosud nepoznané, já spolu s ním jsem poznala, čím si člověk v tomto stavu projde. Vypadá to, že on již v prvním cestování poznal své silové zvíře vlka, ale k rituálu k nalezení svého zvířete se ještě vrátíme. Nebudu více prozrazovat, protože si myslím, že je to vlastně dost osobní věc. Jen tím chci řici, že jsem ráda, že se podařilo hned napoprvé, takže my dva zřejmě nějaký ten dar v sobě máme, ač o tom zde někteří pochybují. Jen jsem včera poznala, že není možné to, co jsme mysleli, že uděláme, že nejdříve se do stavu ponoří Luky a pak si role vyměníme a pokusím se o to já. Dnes už vím, že to nelze. Člověk, který si tím projde nemůže ten samý večer provádět do stavu šamana jiného. Alespoň tak jsme to měli my dva. Takže mne do stavu šamanského uvede Luky možná už za týden. Ono ne u každého se to podaří hned na poprvé, a nevím proč, jestli jsem ovlivněna některými zde negativně, spíš mám zatím pocit, že mi to tak lehce jako Lukymu nepůjde, ale třeba se budu podivovat po rituálu i já posléze, že se podařilo... Po včerejšku vím, že v tom budeme pokračovat a máme před sebou v této oblasti mnoho zážitků, prožitků na což se moc těším. A kdyby snad kdoko-li chtěl o tomto vědět více, soukromně mu lecos prozradím, niko-li ale touto cestou.
Vanda Blaškovič
Pan primář soudil podle toho, jaké zzubožené pacienty dostal pod ruku po seanci dotyčného..ale později se k němu samozřejmě dostal i dotyčný...smutný případ...
Vanda Blaškovič
Jde o to, upozornit na fakt, že i šaman může pomoci ale i neodvratně poškodit psychiku. Proti šamanství nic nemám, naopak, ale je třeba nepodléhat brakové lieratuře....takovou nám prosím nedoporučujte. A kde je vlastně ta "vaše tolerance"? Došly argumenty?
Vanda Blaškovič
A pro ty, kteří nechtějí vyhledávat na internetu je zde svědectví bratra jedné účastnice semináře..........a nyní už zase "vesele" šíří svoje bludy, užívá si a cestuje za peníze, které vybere od lidí, které těmi svými nesmysly oblbne. Naneštěstí není problém pouze v drogách (čajích, bylinkách), které pro navození "zvláštních" stavů návštěvníkům svých seminářů podává. Ony i ty jeho tří-hodinové monology dokážou oklamat lidi, kteří v danou chvíli něco hledají nebo jsou zrovna v nějaké těžké životní situaci. U citlivějších / emocionálně slabších lidí může jeho "kázání" způsobit psychózu nebo různé poruchy osobnosti. Nepřál bych vám zažít, jak někdo z vašich blízkých blouzní o tom, že je těhotný s mimozemšťanem a podobné nesmysly. Jak je apatický, nepoznává vlastní rodinu. To přesně se stalo mojí sestře, která teď po setkání s Petrem Chobotem a jeho "osvobozujícími" metodami leží na psychiatrii. Když jsem ji navštívil, tak se mi chtělo brečet z toho, co s ní duševně nemocný Chobot provedl. Léčba, podle vyjádření lékaře, bude trvat v řádu týdnů a není jisté, že se z toho někdy vyléčí. Léky už bude asi muset brát pořád. Sám primář nám řekl, že podle toho, co si o Petru Chobotovi přečetl, tak by se měl Chobot léčit, nebo by mu měla být soudně nařízena léčba, protože je nebezpečný. Případů, kdy po návštěvě jeho seminářů někdo skončil na psychiatrii, tam měli víc. Zpravidla se jednalo o ženy kolem 40 let. Proto buďte prosím opatrné!!!
Vanda Blaškovič
Případ pana Chobota a jeho žáků je pro trochu zasvěcené všeobecně znám. http://zpravy.idnes.cz/soud-naridil-pro-chobota-ochrannou-lecbu-ff6-/domaci.aspx?c=A010616_181047_praha_tom
Vanda Blaškovič
Tak tady vážení opravdu pozor! Tady nemohu jen přihlížet. Není šaman jako šaman. Učitel a vzor pana Miroslava Zelenky, jehož článek doporučuje J.C., je nebezpečný psychopat Petr Chobot. Najděte si ho na internetu. Opatrnost je zde skutečně na místě. http://www.czechfreepress.cz/vase-free-zona/petr-chobot-kdyz-promluvi-nebezpecny-psychopat.html
Jiří Libánský
Není pravda, že šamanská tradice se v našich zemích nikdy neuchytila. Naopak, byla významnou součástí našich předků. Jejími nositeli byli druidové. Bohužel díky expanzi římanů, kteří potlačovali kultury národů na obsazeném území a také vyhubili druidy, kteří byli hlavními nositeli kultury a udržovateli tradic. Dnes, když nám chybí kontinuální návaznost, hledáme zdroje třeba u kmenů Lakotů, u Inuitů nebo u mnichů v klášterech v Asii. Vím, že hodně lidí má pod slovem šaman představu primitiva poskakujícího s bubínkem. To nevadí. Kdo se chce dozvědět o šamanství, jeho smyslu a významu víc, nic mu v tom nebrání.
Zuzana Pivcová
Svůj postoj jsem napsala 26.8. v 9,43. Jsem si jistá, že Vás nejrůznější názory, které tu zazněly a to je v pořádku, od ničeho neodradily. To, co jednoho osloví, potěší, druhého odradí nebo dokonce vyděsí. Ale to není Váš problém. Klidně kráčejte dál svou cestou, i když se třeba nebude nazývat šamanskou, a ponechte si svou tvář, nezměněnou a neovlivněnou ani situacemi, ani snahou líbit se nebo alespoň "zapadnout".
Elena Valeriánová
Tak jsem teď nahlédla do Wikipedie, co to ten šamanismus vlastně je. Vždy jsem si myslela, že šaman = léčitel, ranhojič apod. Ono to tak nebude. Přiznám se, že mně hlava nebere, jak se může z člověka z ničeho nic stát šamanem. Musí mít přece nějaké "nadpřirozené" schopnosti a nestačí jen osobní přesvědčení. To mi zavání podvodem. Léčitelů bylo také jak máku, ale byli všichni opravdu vyvolení? Přestože mě osobně článek nepřesvědčil a zkoušet nic podobného nebudu je to vaše volba, kterou cestou se budete životem ubírat. A nikdo nemůže podle článku soudit, jestli jste vyvolená a nebo ... A někdy nebo někomu nepomůže ani to slovo Boží.
Jarmila Fialová
Máme být tolerantní?Máme tedy mlčet a neříkat svůj názor?
Vladka Steinová
Šamani a šamanství-známo od nepaměti, snad už od paleolitu, šamani jsou jak v Brazílii, tak u nás, či na Slovensku. Šamanství je těsně spjato s léčitelstvím a s medicinou.Klíčová je role šamana v určité komunitě. Zvláštní postavení má např.keltský šamanismus. Autorce článku bych doporučila účast na některém šamanském kursu, je jich celá řada, najde je na internetu a to hlavně s tím cílem, aby si ujasnila cíl šamanství jako souhrn náboženských, magických a mytologických představ a praktik. Aby pochopila, že šamanství není jen bubnování a publikace dosti nehezkých a neštastných fotek.
Ilona Kolářová
Milá Evo, určitě jsi napsala upřímně, co cítíš, ale zde je velmi málo lidí, kteří Ti porozumí. Minimálně 80 % Tě bude považovat přinejlepším za podívínku. Já sama jsem dostala bubínek asi před třiceti lety, protože jsem si na něj přála bubnovat. Vyčetla jsem, že bubnování uvolňuje energii, že je to zdravé, atd. Od té doby jsem však bubnovala jen 2x a to první týden. Mám ho jako dekoraci, protože jsem zjistila, bubnování není nic pro mě. Daleko lépe se uvolním, když začnu malovat nebo cvičím jógu. Pokud jsi dostala nějaký impuls, že máš být šamankou, proč ne, klidně to zkus.
Alena Várošová
Čtu tady ten článek a nevím fakt kam jej mám zařadit,co si mám myslet,jestli jsem vůbec mezi normálníma lidma .Nechtěla jsem se k tomu vůbec vyjadřovat,ale znáte mne,svůj názor si dovolím i tady prezentovat.Paní Evo na portále najdete snad spříněné lidi pro výplod vašich názorů v šarlatánství.,kterým asi nerozumím a nerozumí jim spousta lidí,která se raději nevyjadřuje..Koláže a fotky mě spíše odrazují,přivádějí k údivu a budí strach a děs,než bych v nich viděla klid,pohodu a lásku. Věřím,že jsou šamani,kteří se v tomto oboru,jeho pronikání do tajů šamanství vyznají,ale není to váš případ.Váš článek a Vaše vyděšené fotky mně o tom nepřesvědčily.Přeji Vám hodně radosti,štěstí a moudrých názorů do života.
Jarmila Komberec Jakubcová
Já osobně proti paní Evě nic nemám, neznám ji (jen z fotek) a ty jsou pro mně dost "zvláštní". Jednak tím, že neustále stejná fota se stejným výrazem. Portál je veřejný a tudíž kdokoliv i nepřihlášení na i60 si může prohlížet články. Moji přátelé nevěřícně zírali v údivu. Vím, ž eistují lidé, kteří jsou vyznavači Keltů a cítí se jimi, znám lidi, kteří jsou vyznavači společenství Indiánů a tak bych mohla jmenovat další. V zemích kde šamani mají svoje místo třeba Sibiř, Jižní Amerika atd. to plně chápu a respektuji. Tady u nás je to neobvyklé a nezvyklé. Proto moje poznámka. Paní Evě jsem již popřála hodně spokojeného a šťastného života. Můj názor je, že hodit třeba do Domova důchodců s chřestidly či bubínky je zcestné. Prostě šamanství není naše česká kultura. Napsala jsem svůj názor a dál se k tématu šamanství nebudu vyjadřovat. Je ale dobře, že jste článek napsala. Někomu se líbil, někomu méně a takový je život.
Věra Lišková
Budu upřímná, i když se to moc nenosí. Váš projev na fotkách, výraz obličeje mi připadá jakoby udivený, někdy až nešťastný. Nevím proč, jste zdravá, pohledná, to jsou dobré základy na kterých lze stavět. Co to bude záleží hlavně na Vás. Přeji hodně sil a štěstí.
Eva Krausová
Hano Š., já nepíši coko-li proto, aby se Vám to líbilo. Jde o můj život, ne o Váš, naštěstí... Megince vyřídím, že se jí líbíte a prozradím Vám tajemství i bez bubnu, ona se umí i smát a tím mne ráno probouzí a vlévá energii, na rozdíl od některých negativních čtenářek zde... Jarmilo Jakubcová, nyní se děsím já Vašich názorů na životy lidí, které osobně vůbec neznáte. Nic Vám zde nevnucuji v článku. A to, že jsem byla oslovena na sepsání projektu asi hovoří o tom, že jsou naštěstí lidé, kteří mne znají jinak, než si mne "malujete" ve svých rádoby hororových představách Vy. Jste jistě starší, než je můj kamarád, ale to co tu předvádíte Vy, to nemá s moudrostí pranic společného. Dnes mi volal i kamarád, o kterém je zde zmínka Luky. Nechce o přátelství se mnou přijít, protože spolu souzníme nejen v přírodě, ač by on věkem mohl být mým synem. Ale řeknu Vám, on když klopýtne v životě, tak se omluví a uvnitř jeho srdíčka má jizvu, kterou si sám způsobil svým jednáním někdy a to ho bolí více, než když ublíží někdo jemu. Vás nyní začínám spíš litovat, jak soudíte a hodnotíte jiné. Mou přítelkyní byste se nikdy nestala, a to ne pro kritiku, ale pro způsob který k tomu používáte. Nemá nic společného s vlídností a jestli by někdo prchnul, tak bych to byla po Vašich vyjádření já, to mi věřte.
Hana Šimková
Článek mě vůbec neoslovil a na fotkách se mi líbí jenom ten pes.
Soňa Prachfeldová
Obdivuji ty šamany, kteří mají vlohy a dědí po předcích. Každý asi máme v sobě k něčemu vlohy a je dobře, když cítíme potřebu svůj niterný život rozvíjet. Jen to nesmí být módní záležitost, to je jak u léčitelů. Papouškovat a předstírat, takových je. A nadělají pak více škody, než užitku. Mě nabíjí příroda, bylinky, zvířátka, kontakty s dobrými lidmi a je mi fajn. Vám přejii paní Evo, abyste našla to co hledáte. Vaše fotky pro mne nemají žádný půvab, s artem nemají nic společného, udivuje mě , proč tolik jednotvárných a pořád jen o Vás. Přeji hodně štěstí !
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Evo váš článek vyvolal spoustu emocí a diskuzních příspěvků. Je vidět, že problematika šamanství je pro íčkaře(ky) velmi zajímavá. já souhlasím s Elenkou V. a nebudu se opakovat, napsala to velmi srozumitelně a protože jsem váš článek probírala se svými kamarádkami (bylo jich asi 10) názor se shodoval jak s Květou H. tak Vandou B. Vaše fotky jsou skutečně strašidelné a vyvolávají v člověku pocit bázně, ošklivosti a dovolím si napsat i beznaděje. Nevím jak se potom chcete ve svém projektu věnovat seniorům. To j mi bližší ten kdo zajde do Domova důchodců a dobrovolně tam babičkám a dědečkům pomůže, třeba tím, že jim něco přečte, poví a usměj se na ně.Pokud byste tam vyrazila Vy asi by i ti nechodící se snažili zmizet. Zamyslete se nad sebou. Nevnucujte druhým Váš způsob života. Děkuji
Elena Valeriánová
Pani Evo, můžete mi vysvětlit, co je podle vás art foto. Já to ve vašich fotkách nenacházím. Dobře, chápu, že nechcete aby byly vidět vaše emoce, abychom vám "nahlíželi do duše", ale vy máte na fotkách stále stejný, poněkud udivený výraz. Oči buď schované za tmavými brýlemi a nebo "vykulené" a pootevřené rty. Absolutně mi vaše fotky nenavozují souznění s přírodou. Ale třeba se jen neumím dívat, vaše fotky prostě nemám ráda. K šamanství se vyjadřovat nebudu, jak jsem již psala, jsem v tomto směru pole neorané a tak to zřejmě i zůstane. Zvuky bubnu mám spojené s nepříjemnou techno hudbou vyřvávajicí z techno párty, z jedoucích aut.
Eva Krausová
Zuzanko P., já oceňuji Vás za příspěvek od člověka moudrého, stejně jako příspěvek Jitky C. Co se týče fotek, záměrně na nich nejsou emoce, jako je smích, nebo smutek. Je to střed, začátek něčeho chcete-li, co teprve přijde...Nechodím 2hod. i déle s mou fenkou Meginkou po lese s pusou od ucha k uchu, štěstí, které pociťuji je v mém srdíčku, či v očích, ty jsou oknem do duše. Spíš se nyní usmívám u PC, jak velkou sílu má bubnování, aniž se palička nějakého bubnu dotkla, jak výstižně napsala Jana Š. Ano, máte pravdu hezky jsem rozvířila hladinu lidských strachů a dotkla se nejednoho ega. Strach je špatný "pán", ten nás nezachrání. Já strach z poznání šamanství nemám, žene mne poznat touhy své ty pravé, své duše. Ano, bude to cesta dlouhá a možná na konec té cesty nedojdu, ale aspoň to zkusím spolu s mým kamarádem. I on bývá na snímcích většinou bez úsměvů, či smutku, bez emoce. Prostě to tak cítí. Kolikrát jsme potkali na výletech rodiny, či partnery, co přišli k památce, tam se postavili jako solný sloup, vytvořili umělý rádoby úsměv a to jsou jejich fota na památku. Takové my s kamarádem nemáme a nikdy mít nebudeme. Ono totiž nejde jen o tvář, ale i o prostředí, ve kterém foto vzniká a prožitky jsou v srdíčku. A nejlepší fota s emocemi jsou momentky. Mj. má kamarádka z Polska má fota naopak obdivuje, cítí z nich zcela jiné prožitky, než někteří zde. Protože nesoudí, ale jen pozoruje a má otevřené srdce. A tak mne i napadá, bylo by docela zajímavé setkání nás, co se nebojíme a chtěli bychom se šamanství přiblížit u odborníka a poznat nepoznané, co kdyby se zorganizovalo setkání Íčkařů, kteří o tuto oblast mají zájem. Jen z mého hlediska nesmí jít o peníze, o komerci, v nejhorším by sponzory možná na setkání redakce Íčka našla. Myslím tím setkání s Jiřím Libánským. Já osobně bych s ním do toho prožitku a poznání šla moc ráda. Jen by ale neměli na setkání chodit lidé, které toto vše děsí, bubny nemají rády, aniž by jejich zvuk kdy poznaly osobně... Negace by setkání vůbec nepřispěla, ale naopak. A možná bychom se divili, kolik že nás je, kdo u toho být chce.
Jana Šenbergerová
Moc by mě zajímalo, jestli někdo z diskutujících věnoval pozornost odkazu, který sem vložil Jiří Libánský včera v 16.22. https://www.psychologiechaosu.cz/kvantove-vedomi/zmeneny-stav-vedomi/
Jana Šenbergerová
Jak velkou sílu má bubnování, jste nám Evo ukázala, aniž se palička nějakého bubnu opravdu dotkla. Hezky jste rozvířila hladinu lidských strachů a dotkla se tak nejednoho ega. A to je dobře. Zvykli jsme si slovo ego používat v negativním smyslu a zapomínáme, že bychom se bez něho v materiálním světě stěží obešli. Jenomže tento svět je jenom jednou ze součástí světa energií, se kterými šamani umí zacházet, protože se nebojí. Dobrý šaman vás svým bubnováním dovede tak zdařile připravit, že přejdete po chodníčku vysypaném žhavými uhlíky, aniž byste se spálili, přestože jste si byli vždy jisti tím, že je to nemožné. Všichni máme netušené schopnosti a možnosti, ale my dáváme přednost strachu před touhou poznat, kdo vlastně jsme. Jsme svobodní a je to naše volba. A kdo se bojí, nesmí do lesa. Užívejte si hledání, protože jen ten, kdo hledá, opravdu najde. A vůbec nevadí, že je to třeba něco úplně jiného, než si myslel. Každý dříve nebo později najde to, co opravdu potřebuje.
ivana kosťunová
Třicetdevět diskusních příspěvků, a já to teď zaokrouhlím. V téhle oblasti asi všichni tápeme, a každý se s tím vyrovnáváme po svém. Někdo principiálně odmítá, někdo připouští jakous takous existenci jiného světa, jiný se snaží do toho světa dostat. Své pocity jsem popsala v článku "Něco na tom je ", jestli máte zájem si jej přečíst. Já sama nevím. Ale obličej, ze kterého nelze vyčíst sebenepatrnější záchvěv emoce mě také spíš děsí.
Zuzana Pivcová
Jsem ráda, Evo, že jste zde vyjádřila svou TOUHU po poznání šamanství a ochotu jít třeba nesnadnou, dlouhou a ne vždy druhými pochopenou cestou. Nenašla jsem zde žádnou snahu předvádět se, ani ovlivňpvat druhé. Reakce ostatních, včetně té mé, Vás třeba mohou potěšit nebo naopak, ale ve skutečnosti to není pohled na Vás, nýbrž na sebe a svůj duchovní vývoj. A fotky? PRAVÁ TVÁŘ člověka se většinou projeví zcela jiným způsobem než portrétem na snímcích. Za sebe Vás velmi oceňuji a díky.
Eva Krausová
Jarmilo F., kdyby na snímcích šlo o přetvářku, pak bych dostala Oskara filmového myslím. Tak dobrá tedy nejsem. Svou pravou tvář, nebo-li duši i já sama objevím třeba právě v rituálu šamanství a není třeba právě u těchto snímků se smát, či být smutný, jde přece o to tajemné, co nastane až...A ruku na srdce, kdo zná doopravdy svou duši, co by chtěla...? Vyjádřila se zde myslím za mne dostatečně paní Jitka Caklová, netřeba tedy dalších komenářů myslím.
Eva Krausová
Jitko C., Vy jste to zde vystihla za mne. Ano, vrátit se ke svým duchovním kořenům, to je to, oč mj. v šamanství běží. Mnoho lidí jak je vidět i zde ovlivnila negativně doba a štěstí hledají niko-li v sobě, ale třeba v materiálních hodnotách, v povrchnosti života, v kritice čehoko-li... Třeba v Bhútánu jsou lidé daleko šťastnější, než lidé v západním světě. Můj projekt je hlavně o podané ruce stáří, prožít ho aktivně, se zážitky a ve štěstí sdílet jej, protože mnohým osamoceným láska skutečně schází. Proniknout do světa šamanství by byl pro mne jen takový bonus, protože třeba právě díky němu dojdu ke zmíněným kořenům a poznání své duše. I Vám Jitko C. přeji v životě mnoho štěstí a lásky, je vidět, že umíte rozdávat totéž druhým bez posuzování a odsuzování, k tomu až všichni společně dospějeme, pak teprve nám všem bude společně vlídněji. Krásný zbytek léta i toho "babího" paní Jitko Caklová. Děkuji.
Jarmila Fialová
Fotím asi 60 let a opravdu si art foto představuji zcela jinak. A upřímně - nemám ráda lidi,kteří se přede mnou přetvařují a záměrně neukážou svou pravou tvář.
Vanda Blaškovič
No jo Evo, tak to se musím již jen usmívat..:) kde betere jistotu, že o šamanství nic nevím? Možná byste se divila. Ale nezlobte se, ale já končím v této debatě. Děkuji, stačilo.
Eva Krausová
Vando názory jsou pro Vás podivínské právě proto, že o šamanství nic nevíte... Jarmilo F., ten výraz je záměr, zvláště pokud jsou zde snímky ve spojení se šamanstvím. Do mé duše chci nahlédnout já sama, není opravdu třeba aby do ní nahlíželi jiní v šamanském rituálu. A pokud jste někdy fotila, art foto není nutně o smíchu. A jestli mi nevidíte do duše na snímcích, tak to je vlastně úspěch, navodit pravý stav šamanství, kde je člověk jen sám sebou při "cestování" . Zkuste to sama, udělat foto, u kterého člověk tápe... Smát, být smuten, či se vtekat to na snímcích umí každý, zvláště na momentkách...
Jarmila Fialová
Možná na některé z nás jde z fotek děs proto,že vaše tvář má stále stejný výraz - nejde z ní vyčíst absolutně žádná nálada,nemá žádnou mimiku,úsměv,prostě nic.V jiných tvářích je možné vidět úsměv i vztek,smutek i štěstí a mnohokrát i povaha.Vaším cílem je,aby vám lidi neviděli do duše?
Vanda Blaškovič
Květo, bravo ! Mockrát s Tebou nesouhlasím, ale tentokrát jsi to vystihla perfektně. I na mne jde z fotografií děs, který nemá nic společného se šamanstvím. Takto si souznění s přírodou opravdu nepředstavuji. Promiňte, ale pro mne jsou fotografie a některé názory podivínské. Ale je fakt, že jsem jen fotograf laik. Opravdu bych nerada byla netaktní. Nejsem si tak úplně jistá, zdali je zde upřímnost na místě.
Eva Krausová
Jarmilo F., článek se jmenuje Šamankou tak být..., proto jsou zde fota jen má a mé fenky Meginky z putování přírodou. Jinak fota máme hlavně s mým kamarádem, která teprve jistě budou z této činnosti přibývat/niko-li ale přímo z rituálu/, fotila jsem např. i dámy, co pro nás připravily módní přehlídku-paní Elen Zajíčková z nich byla nadšena, fotím přírodu aj. Článek Vás přece nenutí šamanství zkusit, pokud by Vás tato činnost rozčílila, pak to ani nikdy nezkoušejte, protože byste ani neměla šanci cokoli prožít... Ale to jsme my, Češi, kritizujeme neustále vše kolem sebe, aniž bychom to poznali a nebereme v potaz, že jiným to přináší poznání. A Jano K., máte pravdu, článek zajímavý je/tedy i šamanství/, jinak by kol něho nebyla taková diskuse. Ono je myslím i hodně lidí, kteří by rituál chtěli zkusit, ale veřejně to nepřiznají právě proto, že hodně lidí v této činnosti vidí nepoznané a jejich reakce jsou přesně takové jako od Lenky H., Květoslavy H., Jarmily F. ad. Snímky nejsou vyjádřením stavu mysli ve fázích šamanského vlivu, jde o námět fotografa v souznění člověka s přírodou, protože příroda k šamanství patří. A navíc, nikdy bych nefotila přímo ze šamanskéhu rituálu, je to zážitek, který se má prožít a ne z něj dělat "šou", jak to i zde v naší zemi někteří provozují hlavně pro finance a to s pravým šmanstvím nemá nic společného. Květoslavo H., z jakých fotek jde na Vás děs...? Jsou to fota z přírody, jak může na Vás jít z nich děs? Myslím, že máte spíš děs z Vašich představ o šamanství, aniž o tom coko-li znáte. Mám hodně snímků i jinde zveřejněno a líbí se např. Soně Thomové/manželce světozn. fotografa/, Ave Aburh aj. A děs na ně z nich určitě nejde... Na mne jde spíš "děs" z některých komentářů zde, přesně to ukazuje, jak neznalost o věci může negativně předem člověka ovlivnit. A jestli Vás některé děsí něco, tak možná právě to nepoznané, co byste prožili, pokud byste to zkusili. Ono probudit vlastní potenciál, to je i dobrodružství nepoznaného a sobě samém, a z toho tedy já děs nemám, protože vím, že čím víc poznám sama sebe, tím víc dám lásky kolem sebe. I to je šamanství.
Lenka Hudečková
Toto téma jde mimo mne, více mne děsí než zajímá...
Květoslava HOUDKOVÁ
Z těch fotek jde na mne děs. A aby kolem mne někdo poskakoval s bubnem a chřestidly by mi akorát šlo na nervy - děkuji, nechci - to je vše.
Jarmila Fialová
Níže píšete,že nejradši fotíte druhé,ale na fotkách vidím stále jen vás.Přiznávám,že déletrvající bubnování a chřestění by mě dokázalo jedině hodně rozčílit než uvést do nějakého transu či meditace.
Jiří Libánský
Máte naprostou pravdu paní Jakubcová. Na to, jak participují domorodé kmeny na turistickém ruchu mám stejný názor. U nás si zase turisté fotografují soubory písní a tanců. Máte alespoň z cest pěkné barevné a cizokrajné fotky. Na Sibiř se také pořádají zájezdy za šamany. Je to představení pro turisty, možnost výdělku. Turisté se chlubí, že se tam naučili šamanismus. Šamani jim pohrdavě říkají "chalátnici". Chalát je u nich kožený šamanský plášť a je mu přikládána velká důležitost . Každý si ho šije sám podle své osobnosti. Ale chalátnik si veze domů na machrování plásť koupený tam u stánku. Počítám, že to bude v Brazílii podobné.
Eva Krausová
Libore, nic Vám v tom nebrání, jděte do toho, jako já. Dobré ale je, o tom nejdříve něco vědět a pokud by si někdo chtěl buben ap. pořídit, s rozvahou vybírejte, kde si vše pořídíte, hlavně kvůli ceně, kterou mají někteří prodejci příliš vysokou. Já osobně, i když už buben mám, bych si ho chtěla jednou i sama vyrobit.
Eva Krausová
Karle, ve svém prvním příspěvku zde píšete nevím proč o černé magii...Vy vůbec nevíte, o čem šamanství je, protože jinak byste jej nepřirovnával s bylinkami, radou a útěchou a jak vidno ani nevíte nic o frekvenci bubnování. A právě, že nevěříte, je lepší se tím vůbec nezabývat, to musí člověk chtít sám a cítit to vnitřně a ne jen to zkusit, protože to někde viděl nebo o tom četl. Na mne třeba bubnování na módní přehlídce v Praze zapůsobilo hodně a myslím, že na všechny, co se jej zúčastnili. Bylo to super. Štěstí vidím spíš v maličkostech, spokojenost v přírodě ap. Ale ona i ta spokojenost je u některých lidí zavádějící, stačí jim mít mnoho peněz, hromadit nepotřebné věci do bytu, místo do přírody chodit do nákupních center, tak to je mi na hony vzdálené naštěstí... Jiří L., vidím, že máte pravdu, lidé netuší, že lze vstoupit do podvědomí, že to někdo dokáže, není důvod někoho o tom přesvědčovat, ale mnozí by si nejdříve o tom měli něco přečíst, aby věděli. I proto je mi mj. blízký buddhismus, který radí jen pozorovat, nesoudit, nehodnotit, nesrovnávat... No, my dva víme své a abych pravdu řekla, byla bych ráda na akci na Vysočině, kde budete, ale bohužel je to pro mne moc daleko... Jarmilo, v Brazílii to možná bylo jen o komerci, i proto je dobře se setkávat i zde jen s lidmi, kteří ví, co šamanismus je a nejsou za tím žádné výdělky. Ve Vás to stopy nezanechalo, protože už to, že nemáte vztah ke zvuku bubnů Vám to nemůže nic přinést. Ale my, co jsme byli na společném bubnování na módní přehlídce o tom víme své, ale ono nestačí se jen dívat, ale zkusit to. Dnes mi přišlo chřestidlo, tak už se těším, až třeba i s Lukym budeme vstupovat do tajů šamanství v našem oblíbeném lese Ressl. Ostatně víte, že stromy spolu spolupracují, dnes jsem četla hodně zajímavý článek o tom. Zamával vám někdy strom? Mě ano, a to je ta spokojenost má, ne ta u televizních zpráv, kde jsou jen samé hrůzy, v té době raději venčím mou fenku Meginku. Všem hezký víkend, byť pro mne příliš tropický...
Libor Farský
Rád bych to někdy zažil.
Jiří Libánský
Pane Boháčku. Trochu popsané je to tady: https://www.psychologiechaosu.cz/kvantove-vedomi/zmeneny-stav-vedomi/
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Evo, prohlédla jsem fota z Brazilie, kde jsem se zúčastnila obřadu, který pořádají domorodé kmeny pro bílé turisty z Evropy. Je to jen o komerci a myslím, že se skutečným šamanstvím to nemá nic společného. Mně bubnování či chrastění a tančení okolo ohně nic neříkalo a nezanechalo na mně žádné stopy.Kdyby ke mně dnes přišel někdo s bubnem či jiným nástrojem, že mi vyléčí nebo změní mé myšlení a psychiku nevěřila bych tomu. Já vám osobně přeji aby se vám vše dařilo a byla jste v životě spokojená. Spokojení lidé jsou štastní lidé.
Karel Boháček
A ta frekvence udělá s člověkem co ty chytrolíne ?
Jiří Libánský
Pane Boháčku. Když říkáte, že šamanismus je jen správné dýchání a bylinky, je to stejné jako tvrdit, že chemie je jen rozpouštění cukru v čaji. Netuším, čím jste se to vlastně zabýval. Buben vůbec nenavozuje jiné dýchání, či jiný biorytmus. Čerpal jste informace zřejmě ze špatných zdrojů. Do změněného stavu vědomí přivádí buben údery určité frekvence. Buď ve stavu hluboké meditace a nebo třeba za divokého tance. Na dýchání nemá určitě vliv.
Jiří Libánský
Paní Krausová, je zajímavé, že když se zeptáte na polymeraci styrenu, většina lidí Vám řekne, že tomu nerozumí, je to příliš odborné, složité a proto se k tomu nemohou vyjadřovat. Když se zeptáte na šamanismus , odpovídá většina lidí, že to je jen výmysl nějakých primitivních domorodců a nic takového neexistuje. Přitom objasnit někomu základní principy, ze kterých šamanismus vychází je otázkou mnoha hodin. K seznámení se s možnostmi a praxí už potřebujeme několik dní. O polymeraci styrenu vám za 15 minut řeknu všechno. Spousta lidí netuší, jak se z ethylbenzenu stane styren. Ale uvěří, že jsou odborníci, kteří to umí. Spousta lidí netuší, jaké možnosti má člověk, který dokáže vstoupit do podvědomí, kde pojem času a prostoru je na jiné úrovni. Ale tomu, že to někdo umí, neuvěří. Ale i bez znalosti chemie a nebo šamanismu lze prožít život. Proto já nikoho nepřesvědčuji. Není důvod. Jen jako praktikující šaman (a z tohoto pohledu tedy "odborník"), se některými názory bavím asi stejně, jako elektrikář, který čte článek o tom, že je elektřina výmysl, jelikož kdo má zdravý rozum ví, že drátem nic nemůže protékat, když není dutý. Tak asi tak. Trochu shovívavosti s těmi co mají ten "zdravý rozum".
Karel Boháček
Evo - kdo tady proboha píše o černé magii ? Nemusím být šamanem abych pomáhal druhým bylinkami, radou a duševní útěchou - to zvládne každý pokud se vzdělává a má praxi.
Vanda Blaškovič
*, zde nemohu jinak.
Eva Krausová
Karle, myslela jsem, že se mýlíte co se týče černé magie, ubližování druhým, o tom tedy šamanství není, šaman naopak může pomoci i druhým lidem. A nejsem přesvědčena o tom, že to může provozovat každý..., nestačí jen bubnovat, ale "cestovat", postupně poznávat, prožívat a jednou třeba i pomáhat druhým. A to je dlouhá cesta poznání.
Karel Boháček
Evo - já se nemýlím, zabýval jsem se tím dost dlouho a souhlasím s Ivankou. Stručně : bubínek nám navodí jiné dýchání a jiný biorytmus - to může dělat každý. Už se znovu opakuji - vše je o správném dýchání a navození nálady/ tedy antideprese/. Šaman s tímhle umí pracovat + bylinky = uzdravení.
Eva Krausová
Jiří, děkuji za osvětlení s chřestidly, vím, že se tímto zabýváte. Ivanko, šamanství není jednoduchá "zábava", jde o probuzení svého vnitřního potenciálu, který myslím máme každý, jen většina z nás ten potenciál nechává prostě "spát", myslím k naší škodě. Každopádně musí mít člověk k tomuto blízko, cítit, že "TO" chce poznat a prožít. Dá se poznat netušené, nepoznané ve svém životě... Techno z mé strany tedy nikdy, když vidím techno párty, ježí se mi vlasy hrůzou, drogy, únik ze života, tak to tedy určitě ne. A co se týče bubnování, ten kdo na něm byl na módní přehlídce v Praze, ví, jak dobře to člověku dělá, jakoby byl osvobozen a znovu dítětem bez jakéhokoliv omezení, diktátu doby ap. Ale o tom nelze jen psát a mluvit, to se musí prožít. Lidmilko, stát pevně nohama na zemi je důležité, ale ne vždy je nejlepší jen to, co je řízeno pouze rozumem, i pocitu, co vlastně v životě chceme a kam se budeme ubírat je potřeba, jinak bychom byli jen stroje, které řídí doba, politici, reklamy, a byli bychom jen "ovcemi" a tou prostě já být nechci... Co se týče projektu, vyzvala mne organizace, která pomáhá starým lidem, zatím vám nic neprozradím, během září se dozvím zda to vyšlo, či ne, ale jistě tam budou mít projektů mnoho, takže právě u tohoto jsem nohama na zemi spíš...Vím jen jedno, že staří, osamocení lidé si zaslouží naši pozornost. Elen fot z přírody mám mnoho, z mého pohledu jsou to především zážitky, dojmy, souznění s přírodou, stromy, ostatně myslím, že bez toho se ani šamanstvím nelze zabývat/vztah k přírodě a bytostem v ní/. Raději fotím druhé, i to je do projektu zakomponováno, vždyť třeba pohled na ruce stařenky je okouzlující, člověk si tak pomyslí, co ta žena má vše za sebou a kolik moudrosti v životě posbírala... Fakt je, že kdybych měla základní kapitál, šla bych do toho i sama, ale ten nemám a v mém věku již riskovat nemohu. Později možná prozradím více, ale zatím jde o know-how, a to se neprozrazuje předem. A zajímá-li vás šamanství více, stáhněte si v pdf formátu knihu níže uvedenou zdrama. Všem hezký zbytek léta přeji.
Marie Seitlová
Zajímavý článek, s šamany jsem se nesetkala, ale v muzikoterapii s šamanským bubnem ano. Bubny mám moc ráda.
ivana kosťunová
rytmické údery bubnu asi přivedou do extáze kohokoliv, pokud trvají dostatečně dlouho, ale nevím, jestli je to takový druh extáze, který by dovedl k nějakému poznání. Parametry by mohl splňovat i styl hudby zvaný techno. Trochu to zlehčuji, ale opravdu si myslím, že šamanství není o tom.
Elena Valeriánová
Taky by mě zajímalo o jaký projekt pomoci starým lidem se jedná. Tato informace mi v článku chybí. Nikdy jsem se se šamanstvím nesetkala, takže jsem ani nikdy neslyšela jejich bubny a chřestidla. Bubny nemám ráda, ale možná bych změnila názor po jejich poslechu, kdo ví? Měla bych jednu otázku. U článku je spousta Vašich fotografií a pár fotografií zřejmě Vašeho pejska. Mají tyto fotografie nějaký určitý význam a nebo se pouze ráda fotíte? Jak píšu - jsem v této oblasti pole neorané.
Lidmila Nejedlá
Milá Evičko, já se sice ubírám životem s jasnou hlavou a bez bubnování, ale pokud Tě bubny stimulují ke klidu, proč ne. V každém případě stůj pevně na zemi a spoléhej se na zdravý rozum. Mohla bys sem napsat tu svoji představu o pomoci starým lidem. Doufám, že Ti ta práce vyjde.
Jiří Libánský
http://www.i60.cz/uzivatel/galerie/2601/3095
Jiří Libánský
Já mám chřestidla dvě. Přesněji dva druhy. Některá chřestidla používám na léčení. Mají vysoký ostrý zvuk. Jedno mám na cestování do "Dolního světa". To je mnohem, mnohem hlasitější. K cestě do dolního světa se používá tanec a buben. Když má šaman bubeníka, je to výhoda.  Nemusí se soustředit na bubnování. Změněný stav vědomí zapříčiňují údery na buben o určité frekvenci. Když šaman tančí, má v ruce chřestidlo. Tím udává rytmus bubeníkovi takový, jaký mu vyhovuje. Proto musí být chřestidlo tak hlasité, aby mezi údery bubnu bylo slyšitelné. Někdy má šaman ruce při tanci zaneprázdněné. V tom případě se používají chřestící náramky na kotnících. Šaman rytmus vydupává. To se používá hodně v Africe a Jižní Americe. Na Sibiři myslím nikdy. Chřestidlo v ruce má většina kmenů Severní Ameriky. V Austrálii šaman při tanci tluče hůlkou na ozvučné dřevo a udává rytmus dokonce celé skupině bubeníků. Za polárním kruhem si šamani bubnují sami. Bubeníka nepoužívají. Dervišové mimo buben dávají důraz hodně na tanec a rytmické výkřiky. Ve východních zemích mají složitý a propracovaný systém násobků účinné frekvence. Pak se tyto různé frekvence prolínáním násobí. Do toho jsem moc nepronikl. Ale nahrávky jsou působivé. Je toho hodně, tak se nebudu rozepisovat. Jen jsem chtěl napsat poznámku k tomu chřestidlu.
Eva Krausová
Jarmilo, to byste zde mohla uveřejnit fotky, když jste fotila vše jako o život. Určitě by to bylo hóódně zajímavé. Ani já bych nepila jakési lektvary, byť ti praví šamani ví, co dělají...
Eva Krausová
Karle, myslím, že se mýlíte, šaman právě může pomáhat i druhým, nejen sobě, jinak se mu říká i medicinman. Zatím mne zaujala kniha Cesta šamana od M. Harnera ve formátu PDF. A máte asi špatné informace, nejde o černou magii a už vůbec ne o ubližování. Nějak si pletete pojmy....Drogy a lektvary k tomu nejsou vůbec potřeba. Stačí šamanský buben a chřestidlo, ale řekla bych, že hlavně vztah k přírodě, zvířatům,k sobě, k probuzení svého vnitřního potenciálu. Navíc i pokud nejde přímo o šamanství/k tomu se dle mého dopracují jen vyvolení/ samotné bubnování má pro lidi harmonizující účinky, což je všeobecně známé. Zuzko, ani já nejsem zatím šamanstvím obdařena/ukáže čas/, své místo jsem hlavně v poslední době zde pochopila, ale právě proto mne mj. láká tato oblast, o které málokdo z nás toho zatím zná... Tuším Jiří Libánský zde psal články a ví o tomto mnohé.
Zuzana Pivcová
Šamanstvím sice obdařena nejsem, ale své místo zde už jsem snad trochu pochopila. Díky, Evo.
Jarmila Komberec Jakubcová
V Jižní Americe jsem se se šamany setkala, jejich rituály jsou zajímavé a vědomosti si předávají z generace na generaci. Jakou magii provozovali nevím ale když nám dávali napít nějaké jejich lektvary (prý neškodné pro turisty) odmítla jsem. kdo se napil měl pak střevní potíže. Tak nevím co si mám o šamanech myslet, ale fotila jsem vše jako o život. U nás je asi šamanství o něčem jiném. Jinak článek se mi moc líbil.
Karel Boháček
Každý může býti sobě šamanem , ale ne druhým, natož ubližovati černou magií ... Já mám svoji Matku přírodu pro sebe .