Sobotní výlet
FOTO: autorka

Sobotní výlet

29. 6. 2016

Jak jsem už psala ve svém předchozím článku, strávily jsme s dcerou víkend u sestry. Byly jsme pozvány na sobotní oběd do Valče.  Takže nezbytný foťák s sebou a po dobrém obědě jsme všichni vyrazili porozhlédnout se po městečku. Ona je to spíš vesnice, ale kdysi to byl městys. Sice před časem o Valči psal Jirka Hudeček, ale  určitě další pohled na tuto obec nikoho neurazí.

Valeč je sice od Vroutku co by kamenem dohodil, ale je už součástí Karlovarského kraje. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358. Úctyhodně stará vesnice. Měla pohnutou minulost a její součástí je i velký zámek s krásným parkem a kopiemi soch M. B. Brauna. Zámek, který byl původně renesanční, byl v 18. století přestavěn na čtvercový dvoupatrový barokní. Nedaleko zámku dal kníže J. K. Kager vystavět architektem G. A. Biana Rossou kostel Nejsvětější Trojice a před průčelím kostela sloup Nejsvětější Trojice od K. M. Kaňky. V zámeckém parku je toho kromě soch k vidění hodně. Např. letohrádek, který je zdevastovaný a nepřístupný, dále krásný skleník, který je bohužel také zavřený. Snažila jsem se jej vyfotit, jak to nejlíp šlo. Raritou je určitě ve voliéře chovaný zlatý bažant s bažanticí a spousta nádherných obrovských stromů.

Zámek to také neměl jednoduché. Po konfiskaci v r. 1945 putoval do správy Organizace politických vězňů, poté Ústředního ředitelství státních lesů a statků. Dále byl používán jako domov pro korejské děti a posléze jako dětský domov. Poté, co byl poničen požárem, jej v r. 1976 převzalo Krajské středisko památkové péče v Plzni. V rekonstrukci, která probíhá dodnes, je od 90. let. Je částečně přístupný, ale my jsme prohlídku nestihli.

Nesmím zapomenout na památkovou zónu uprostřed vesnice. Dominantou je kostel Narození sv. Jana Křtitele, který byl otevřen jen přes mříž. Snažila jsem se vyfotit interiér kostela, kam jsem dosáhla rukou s foťákem. Hodila by se mi ruka Saxany. Vedle je zajímavá kašna a hezké je zrekonstruované valečské Muzeum s kavárnou. Zaujaly mě názvy částí obce. No, řekněte sami – Jeřeň, Kostrčany, Nahořečice a Velký Hlavákov. Dle informací na internetu obec žije slušným kulturním životem a činná je i skupina sudetských Němců ve vsi.

Pokud se vyskytnete někde v okolí, neváhejte, Valeč stojí za návštěvu. Každý si zde přijde na své a už jen procházka zámeckým parkem pohladí na duši a mezi vysokými stromy si připadáte hodně mrňaví. Přeji všem krásné léto a hodně kulturních i cestovních zážitků.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Krásně jsi nám přiblížila Váš výlet Naděnko . Fotky kouzelné, převládá modř oblohy, to mám také ráda. Ve Valeči jsem několikrát byla, dost se tam opravovalo ze získaných dotací. V Chýši je nádherný zámek a pán zámku velmi rád osobně provází.
Naděžda Špásová
Děkuji všem za hezké příspěvky.
Hana Rypáčková
Díky .Vůbec nevím o tolika krásných místech. To je tady na íčku moc fajn..Jak se dovídáme věci...
Ilona Kolářová
Určitě je to krásné místo a zámecké parky působí na člověka takovým uklidňujícím dojmem. Hezké foto.
Karel Boháček
Valeč je krásná, ale ještě krásnější jsou vesničky kolem , bohužel ruin zámečků je tady požehnaně - je dobré,že se již dávají do kupy. Přespání na faře ve Valeči je zážitek - dostupný.
Zuzana Pivcová
To je pro mě zase zcela neznámá lokalita, což je škoda. Vždycky mi bylo líto zdevastovaných kulturních památek a fandím jejich rekonstrukci, ať už se děje ze státních financí nebo zásluhou nového či staronového majitele. Tady dám stranou právní hledisko a raduji se z krásného vzhledu objektu, zpřístupněného veřejnosti. Moc hezké fotky jako doplněk líčení návštěvy Valče.
Ladislav Vesecký
Hezké fota
Jana Šenbergerová
Další pěkný barevný střípek do mozaiky naší vlasti. Také mám ráda mraky. Bez nich je nebe naprosto nudné.
Helena Votíková
Naďo, názvy částí obce jsou zajímavé, od čeho jsou asi odvozeny... Hezké fotky, zajímavý kostelík.
Lenka Hudečková
Valeč je krásná a Tvůj příspěvek Naďo, je zase jiný a fotky z více míst, takže myslím, že to nevadí a díky za další přiblížení našeho kraje. My jsme jeli v neděli původně na Chyši a Valeč, ale nakonec jsme zůstali jen na Chyši. Protože jsme nasbírali neplánovaně koš hub. jeli jsme pak domů. Krásný článek i fotky :-)