Výlet za tajemnem
FOTO: autorka

Výlet za tajemnem

28. 5. 2016

Je 7. května 2016 a jako každé jaro jsem pozvala na návštěvu kamarádku Maruš ze Šluknova. Už jsem někde psala, že pro ni vždycky máme připraven výlet za krásami naší země. Už dlouho se s dcerou chystáme navštívit Panenský Týnec. Když jsme to sdělily kamarádce, radostí zajásala, že prý to je její životní sen. A vzhledem k tomu, že sny se mají plnit a počasí nám přálo, jsme se onu sobotu vypravily na výlet. Měli jsme i hlídací den, takže jsme přibraly na výlet ještě vnučku Aničku no a samozřejmě oba pejsky. Dědečka jsme nechaly doma.

Panenský Týnec je malá vesnice nedaleko Loun. Má kolem 500 obyvatel a velkým turistickým tahákem je určitě torzo chrámu Panny Marie. Každý, kdo se zajímá o tajemná místa, už určitě o Týnci slyšel. Vnitřek nedostavěného chrámu má prý léčebné účinky, které navozují u lidí dobrou náladu, tlumí deprese a dodávají elán do života. Abych pravdu řekla, tak na mě to takový vliv bohužel nemělo, a kromě Maruš, která prý cítila brnění v rukou, ani na nikoho z nás. Psi se k tomu odmítli vyjádřit. Přesto toto místo určitě stojí za zhlédnutí. Je krásné a impozantní a vřele doporučuji. Součástí nedostavěného chrámu je  klášter, který byl během josefínských reforem v r. 1782 zrušen a od té doby slouží k světským účelům. Opodál ještě stojí kostel sv. Jiří, založený kolem r. 1312.

Cestou z Panenského Týnce jsme se rozhodly navštívit ještě nedalekou Peruc. O té slyšel každý, kdo chodil do školy. Pověst o Oldřichovi a Boženě je notoricky známá. Historii tohoto městyse nebudu popisovat. Sahá až do r. 1170 a ze zajímavostí uvedu zámek, který je v současné době v soukromých rukách a byl zavřený. Další je galerie Emila Filly v zámeckých prostorách, která byla také zavřená. V krásném přilehlém parku jsme objevily otevřené Muzeum české vesnice, ale z časových důvodů jsme prohlídku vynechaly. Hezký je kostel sv. Petra a Pavla, kde se mi podařilo  vyfotit i oltář a výzdobu kostelních prostor. Hlavním důvodem turistova zájmu je ale určitě Boženina studánka a Oldřichův dub. Pravda, studánka mě překvapila svou kalnou vodou, ale pramen byl čistý. Oldřichův dub působí po požáru trochu hole, ale začíná se zelenat a i tak je krásný.

Cestou zpět jsem zachytila zajímavé názvy dvou obcí, které mě zaujaly, hrad Hazmburk a dovolila jsem si přidat patrona Českého středohoří Středohoře. Toho jsem si vyfotila letos o velikonocích na Hlinné. Zvu vás tedy na návštěvu výše uvedených míst, určitě nebudete litovat. Šťastnou cestu!

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Do Panenského Týnce mám naplánováno již několik let a ještě jsem se tam nedostala, za což se docela stydím. Působí tam nesmírně pozitivní energie. Snad mi to letos vyjde.
Olga Štolbová
Naďo díky, článek i fotky úžasné. Moc ráda bych se tam podívala a čtu, že je nás víc. Co kdyby se nás pár domluvilo a sešly se, třeba jen dvě. Já mohu kdykoliv - ozve se někdo? *****
Naděžda Špásová
Děkuji za vaše milé příspěvky. Váš zájem mě opravdu těší a moc si toho vážím.
Eva Krausová
V Panenském Týnci jsem byla jak s kamarádem, tak s mou maminkou před její operací páteře. A ač ona na tyhle "tajemnosti" moc nebyla, také údajně cítila brnění v rukou. Vězte, že energie tam je a vstoupí do vás ať to cítíte nebo ne, to není tak podstatné. Je tam jedno místo, kde je údajně energie největší.Doporučuji všem.
Zdenka Jírová
Hezké fotky i povídání. O nedostavěném chrámu jsem už slyšela, ale neví někdo, kdo ho nechal stavět a proč byl nedostavěn?
Jarmila Komberec Jakubcová
Opět jeden pěkný článek který mně přibližuje krásy naší země i její tajnosti. Fotky super.
Lidmila Nejedlá
Hezký výlet, Naďo a těch fotek. Ráda jsem se podívala.
Zuzana Pivcová
O existenci Panenského Týnce jsem se doslechla až před 4 roky, kdy jsme se tam ubytovali v rodinném penzionu Na pile při srazu motorkářů v blízkém Žerotíně. Od té doby jsme tam byli ještě dvakrát. Ale o tajemném nedostavěném chrámu mi řekla až nová kolegyně, která v Týnci bydlí. Byli jsme se tam tedy podívat loni v létě. Dokonce jsme tam šli oba dva dny, co jsme v Týnci nocovali. Motorkáři se hlučně bavili v areálu v Žerotíně a my se šli kochat velebností monumentálního chrámu, v jehož prostorách jsem si připadala tak malinká. Díky, Naďo.
Hana Rypáčková
Díky za článek a fotky...Ať je tam energie nebo ne- je to velmi tajemné místo.....
Alena Tollarová
No vidíš, Naďo, co jiné oči, to jiný pohled. O Panenském Týnci by se toho určitě ještě dalo napsat ... Aspoň někoho že ty ruce brněly. Na Peruci jsme s Evou nebyli, protože jsme chvátali na Dubice.
Alena Vávrová
Tak tento výlet si již mnoho let zatím jen slibuji a všechny zprávy a fotky z tohoto místa sleduji s velkým zájmem. Naďo, dík.
Ladislav Vesecký
Moc pěkné,fota také.
Lenka Hudečková
Naděnko, krásné, také jsme tam byli, jen nemáme tak pěkné fotky, protože pršelo a bylo zataženo. :-) *****
Eva Balúchová
Nadi,ráda jsem se podívala na Panenský Týnec tvýma očima a přečetla i o dalších zajímavých místech které jsme nestihli.Máš pěkné fotky a České středohoří v pozadí je nádherné.Jsem moc ráda,že jsem je viděla na vlastní oči.Žijeme v pěkné zemi,jen je potřeba si toho všímat.A díky článkům na íčku jsem si hodně rozšířila obzory.