Ministerstvo švihlé chůze
REPRO: archiv autorky

Ministerstvo švihlé chůze

9. 1. 2016

Milí přátelé, vidíte dobře.

Když jsem koukla do kalendáře a zjistila, že je Mezinárodní den švihlé chůze, nechápala jsem, jakým způsobem se podařilo zaměnit slovo svižné a při korektuře si toho nevšimnout.

Sedla jsem k počítači a do vyhledávače zadala celý název. A ejhle, ono to opravdu existuje! Takže žádná tisková chyba, jen můj malý rozhled ve velkém světě masmédií.

Ve Wikipedii jsem se dověděla: "Mezinárodní den švihlé chůze je den, kdy se konají pochody švihlé chůze na připomínku kultovního britského seriálu Monty Python, ve kterém se objevil skeč pojednávající o Ministerstvu švihlé chůze. Svátek se slaví každoročně 7. ledna. V České republice se pochod pořádá například v Brně, Praze a Ostravě. Pochody se pořádají i v několika, převážně evropských, metropolích."

Vzápětí jsem našla tuto zprávu z letošního roku: "Brno - Příznivci britské komediální skupiny Monty Python dnes v centru Brna oslavili pochodem zvaným Silly Walk Mezinárodní den švihlé chůze (The silly walk). Poprvé se objevila v šedesátých letech v populárním britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde ji jedinečným způsobem předvedl herec John Cleese. Pochod se konal v Brně popáté a tentokrát se do něj zapojilo 145 lidí."

A tak si říkám, že švihlá chůze je opravdu švihlá, ale aspoň rozesměje, na rozdíl od mnoha švihlých ministerstev.

Co vy na to? Také si ji vyzkoušíte?

 

Trocha inspirace pro odvážné: 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Paní Marcelo, tento a spoustu dalších zajímavých dnů najdete v Lunárním kalendáři Krásné paní. Např. 24. ledna je tam uveden Mezinárodní den komplimentů. :-)
Marcela Broumová
Vtipně nasměrované myšlenky. Monty Python, jejich scénky nebo film Život Briana mě hodně bavily. Chtěla bych kalendář, kde jsou takové dny. Těší mě i slovo švihlé.
Jana Šenbergerová
Evi M., Monty Pythony jsem nikdy nesledovala, takže pro mě to byl objev. Rozhodně nejsi jediná, to mi věř. MM, viděla bych to stejně. Zdenko, našla jsem to tady: http://www.videohumor.cz/video/ytIWsDpfmynEk/vladimir-dvorak-ladka-kozderkova-jirina-bohdalova-svihla-chuze-1984/
Eva Mužíková
Já pro tento druh " zábavy " nemám pochopení. Ale jak čtu, jsem jediná...
Marie Magdalena Klosová
Kdyby se všechna ministerstva zabývala JEN švihlou chůzí,bylo by u nás aspoň veseleji.Takto je švihlé ledacos,a k smíchu to moc není.Spíše než k zábavným scénkám socialistických pořadů bych tento druh zábavy přirovnala k absurdním hrám Václava Havla,např.k Zahradní slavnosti.mm
Zdenka Jírová
Vzpomněla jsem si na scénku Vladimíra Dvořáka a Jiřiny Bohdalové , kteří ve svém programu v TV uvedli scénku z kanceláře pro chůzi. Nevím, zda byla vysílána dříve než zmiňovaný film nebo Vladimíra Dvořáka film inspiroval, scénka byla moc pěkná.
Jana Šenbergerová
To máte pravdu. Nenapadlo mě spojovat ty scénky s tímto dnem, který vznikl už v roce 1970. Předtím jsem ho nikdy nezaregistrovala. :-)
Jana Slavíková
Nevím, jak dlouho se tento den slaví, ale švihlou chůzi předváděli před mnoha lety v Televarieté Vladimír Dvořák, Jiřina Bohdalová a nejšvihlejší chůzi předváděla Laďka Kozderková. Překvapilo mě, že si tu nikdo nevzpomněl. Určitě je k vidění na internetu.
Jana Šenbergerová
Jiřímu L. bohužel neporadím, všem děkuji za komentáře.
Hana Rypáčková
A pamatujete Klobouk a hůl, chleba a sůl- jako děti..??Chodím zrovna taky dost švihle..
Jana Šenbergerová
Jen ještě k té reprodukci v úvodu článku. Tu jsem zkopírovala z Wikipedie a dnes zjistila, že autorem originálu je Jazeen Hollings.
Jana Šenbergerová
Zuzko, obávám se, že švihlost je dnešnímu světu vlastní a ujaly se už daleko větší "švihlosti".
Zuzana Pivcová
Obrat Silly znám jako Don´t be silly (Nedělej blbosti), ale o nějaké takovéto akci slyším poprvé. Jako recese, proč ne, ale že by se to masově ujalo, pochybuji. :-)
Lidmila Nejedlá
V šedesátých letech jsme jako studenti chodili ze školy do jídelny husím pochodem, s jednou nohou na obrubníku, s druhou nohou pod obrubníkem. Dávali jsme tak najevo svoji, hravost, smysl pro recesi...Tento příspěvek je úžasný a skrývá mnohem větší problém a to nejen v Anglii.
Marie Seitlová
Jani vtipný článek, zasmála jsem se, máš 5*
Jiří Libánský
Nejsem pro přehnaný počet ministerstev. Ale když v naší republice obdobné ministerstvo (ale ani specializovaný úřad) nemáme, kde mám tedy se svou podobnou chůzí, nedobrovolně praktikovanou na své zdravotní odlehčovací ortéze, požádat o poskytnutí dotace?
Alena Várošová
Dobré na zasmání,ale svižnou chůzi používat nebudu,totiž nerada chodím-.
Hana Šorejsová
Vtipné, pobavilo mne to ...
Květoslava HOUDKOVÁ
Letošní kalendář mám od RECEPTÁŘE - zaručeno, že zde žádné "švihlé" rady nejsou! - to na ministerstvech je to asi horší!
ivana kosťunová
Směju se a dávám 5* Máte pravdu, lepší švihlá chůze, než švihlé ministerstvo.