Pečení chleba, placek, houstiček i svátečního pečiva v obecní peci, tvůrčí dílny, koncerty, soutěže i trh nabízí lenorská Slavnost chleba. Na devátém ročníku, který začne tuto v sobotu, nebude chybět ani přehlídka výrobků nejlepších regionálních pekáren.
Pečením chleba je Lenora proslavená. „Místní pec pochází z roku 1837. Sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu,“ uvedla starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Pecí bylo v obci několik.
V dochované peci se peklo ještě několik let po druhé světové válce. Od roku 1958 je zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Tradici pečení v roce 1998 oživil Václav Mráz, teď v ní pokračuje Augustin Sobotovič. I letos mohou jeho výrobky ochutnat místní, chalupáři i turisté každou poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
Několik let je součástí Slavnosti chleba soutěž O nejlepší koláč. „Pekly už se tvarohové a povidlové koláče, nebo třeba buchty, letos je na programu štrúdl,“ uvedla starostka. Soutěže se účastní každoročně místní i chalupáři, dvakrát se vítězi stali muži.
Lenora je v údolí Teplé Vltavy na Šumavě v nadmořské výšce 765 metrů. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Vedle sklářského muzea a krytého dřevěného mostu, který sloužil k manipulování plaveného dřeva z okolních boubínských lesů, patří veřejné pečení chleba v historické peci k největším turistickým atrakcím. Lenora je východiskem pro výlety na Boubín, vodáci zde začínají sjíždět Vltavu, Lenorou prochází šumavská cyklomagistrála. Vltava také nabízí bohaté rybářské zážitky při lovu pstruhů a lipanů, v zimě bílé stopy pro běžkaře.