Juka, ozdoba naší zahrady

Juka, ozdoba naší zahrady

15. 7. 2015

Léto je v plném proudu, dnes je pošmourno a já jsem se rozhodla, že o sobě dám zase trochu vědět. A tak jsem se rozhodla, že tentokrát vzdám hold největší okrase naší zahrady, a tou je Juka Filamentosa. Ne, že bych byla tak zběhlá v květeně a věděla její druhové jméno, prostě jsem si ji našla na internetu. Myslím, že nejsem daleko od pravdy, když si tipnu, že tuto krasavici má na zahradě téměř každý.

Druhým rokem se staráme známým o zahradu a možná i díky naší péči se nám letos juka postarala o překvapení. Ani jsem netušila, že může mít tolik květů. Máme na zahradě dvě tyto rostliny. Ta menší má tři květy a ta větší jich má patnáct. Měla jsem z toho ohromnou radost, a proto jsem se rozhodla se o to podělit a posílám ji za odměnu do světa.

Zde je trochu informací o této rostlině pro méně znalé, jako jsem já. Přečetla jsem si, že pochází z jižní části USA a Mexika V přírodě se pěstuje 30-40 druhů. Juka je mrazuvzdorná, proto ji lze vysadit i v chladnějších oblastech. U nás se nejčastěji vyskytuje právě Juka Filamentosa. Je v podstatě celoročně zelená, kvete v období červen-červenec, kdy je nejkrásnější. Není nijak náročná, jen má ráda slunečné stanoviště a drenážovanou půdu. Nemusí se hnojit a na zimu zakrývat, umí se o sebe postarat.

Doufám, že svým článkem vzbudím trochu zájem o tuto, pro nás vlastně už všední rostlinu. K létu patří lenošení, a proto jsem neodolala přidat k juce pár fotek našich miláčků, kteří mají zahradu taky moc rádi. Užívejme si každodenních radostí a mějme rádi i obyčejné věci.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Moc děkuji za milá slova. Přeji všem krásný slunečný víkend.
Dagmar Bartušková
Spanilá krása.
Zdenka Jírová
Juka je nádherná, je jako královna, Kdysi jsem byla na Slovensku v Piešťanoch a narazila jsem tam v parku na juky vysoké přes dva metry. Byl to úplný les květů. Máte krásnou zahradu.
Soňa Prachfeldová
To je tedy nádherná úroda květenství. Nám kvetou dva stvoly a chodím je pořád obdivovat. Miláčkové roztomilí!
Miluše Hasenohrlová
Juku mám také na své zahrádce, každým rokem mě obdaruje krásnými a bohatými květy.
Lidmila Nejedlá
Naďo, koukám, že máte těch okras na zahradě více. A všem to tam sluší.
Eva Balúchová
Juka má krásný květ,připomíná mě velkou konvalinku.Nechápu,proč ji ještě nemám na zahradě :-) Máte nejenom krásnou juku,ale nádherné,milé pejsky.
Alena Várošová
Taky ji mám doma,ale tak nádhernou ,přímo výstavní nemám.Má krásné bohaté květenství.
Jana Šenbergerová
Krásná! A prý také voní. :-)
Alena Vávrová
Také několik rostlin máme. Letos nám kvetou zrovna méně.
Elena Valeriánová
Měli jsme ji v práci před kancelářemi, ale ta Vaše je přímo skvostná. Gratuluji.