Tropy v Česku! Věnujme
pozornost našemu zdraví

Tropy v Česku! Věnujme
pozornost našemu zdraví

3. 7. 2015

Tak už je to tady, sluníčko se do nás pořádně opře. Teploty se o prvním červencovém víkendu vyšplhají k tropickým 35 stupňům, někde bude dokonce sedmatřicet. Meteorologové i lékaři proto důrazně varují před nebezpečným UV zářením, a to především kvůli značně zeslabené ozonové vrstvě.

"Hodnoty UV indexu se dostanou na velmi vysokou úroveň," zdůraznil Český hydrometeorologický ústav na svém webu. Nebezpečné ultrafialové záření může vést ke vzniku kožních nádorů. Kardiolog Petr Neužil doplnil varování pro kardiaky - ve vedru mají dostatečně pít a užívat své léky.

"Až do začátku příštího týdne očekáváme celkové množství ozonu zhruba deset až 15 procent pod dlouhodobým průměrem, což je už silně podnormální stav," upozornili meteorologové. Na většině území budou maximální denní hodnoty UV indexu v rozmezí 7 až 7,5 a v jižních Čechách a na jižní Moravě 7,5 až 8. Takové hodnoty jsou již považovány za vysoké až extrémní.

I když horké počasí bude na začátku prázdnin lákat ke koupání a opalování, lidé by se podle hydrometeorologů měli před nebezpečným zářením chránit. Neměli by vůbec chodit na slunce v poledních a časných odpoledních hodinách. Měli by používat krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.

Horko ohrožuje zejména lidi po infarktu, s nepravidelným srdečním rytmem či po operaci srdečních chlopní. Vyšší riziko mají i lidé z rodin, kde jsou srdeční choroby, a pacienti se zhoršenou funkcí ledvin.

Tělo se vyrovná s vysokými teplotami rozšířením cév, odvádí tak teplo. Na to ale spotřebuje mnoho vody. Pokud člověk málo pije, sníží se objem cirkulující krve, klesne tlak. Srdce tluče rychleji. "Člověk prostě musí v horku pít víc, protože se potí. Pokud běžně pije dva litry denně, měl by vypít v extrémním horku tři až čtyři litry," řekl Neužil. Pozornost pitnému režimu mají věnovat hlavně senioři a ženy, protože nemívají pocit žízně.

V horkých dnech by nemocní neměli podle Neužila zapomínat na své léky. Na dovolenou by si měli vzít léky na celou dobu pobytu. "Například vynechání léku, který blokuje seskupování krevních destiček, může ve vedru znamenat kriticky vysoké riziko trombózy a ohrožení na životě," varoval lékař.

Horko zatěžuje srdce a cévy, kardiaci by měli přes den odpočívat ve stínu či chladnější místnosti a na procházku jít ráno či večer. Pohybu by se trvale ale vyhýbat neměli. Když ve vedru jen sedí, žilní pumpa jim v nohou nefunguje. Roste riziko žilní trombózy a plicní embolie. Měli by chodit preventivně půl hodiny ráno a večer, když je chladněji.

 

Jak přežíváte tropické dny a kolik stupňů u vás ukazuje teploměr? Napište nám.

vedra zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.