Do období baroka se budou moct v červenci vrátit obyvatelé i návštěvníci Olomouce. Město poskytne své historické kulisy festivalu Olomoucké barokní slavnosti. Přehlídka letos nabídne sedm nových operních titulů s 19 sólisty včetně tří německých kontratenoristů, belgického sboru a dirigenta. Vystoupí přes 60 hráčů na historické nástroje. Přehlídka se koná potřetí, její součástí budou také prohlídky barokních skvostů města. Letní večery s barokní operou v historických kulisách starobylé Olomouce se odehrají od 1.7. do 24. 7. denně od 19:30 hodin.
Festival otevře opera Wolfganga Amadea Mozarta Apollo et Hyacinthus, kterou skladatel vytvořil v 11 letech. "Druhým dramaturgickým pilířem je česká verze jedné z nejslavnějších oper historie - Orfea Claudia Monteverdiho. Závěr festivalu bude patřit opernímu hitu Antonia Vivaldiho La Senna festeggiante, oslavujícímu krále Ludvíka XV.," uvedla produkční souboru Ensemble Damian Kateřina Zahradníčková.
Kromě světových titulů zazní na přehlídce i díla domácích autorů. Působivé náměty přinesou dvě alegorické komické opery dřevohostického kantora Josefa Schreiera, který se podle organizátorů přehlídky představuje opět jako předchůdce poetiky Divadla Járy Cimrmana. "Domácí olomouckou produkci zastupuje volná rekonstrukce kuriózního alegorického melodramatu olomouckého rodáka Antonína Saletky Korunované století, které mělo premiéru v Olomouci v roce 1724 u příležitosti výročí založení Jezuitského konviktu, tedy místa, kde se festival odehrává," řekla Zahradníčková.
Festival uvede také neobarokní operu na barokní libreto, která byla složena na motivy antické mytologie o moci Amorových šípů. Jejím autorem je Tomáš Hanzlík, umělecký vedoucí souboru Ensemble Damian, který festival pořádá. V dramaturgii festivalu jej mohli jako jediný titul zhlédnout návštěvníci už v předchozích ročnících, letos se však představí v novém obsazení. Všechny role v něm ztvárňují výhradně mužští interpreti.
Součástí každého barokního večera jsou po představení noční prohlídky Sarkandrovy kaple a výstup na věž kostela svatého Michala s průvodcem. Během festivalu jsou naplánovány také barokní prohlídky po Olomouci. Zaměří se na barokní skvosty města a na vojenskou barokní pevnost.