Jarní fotopříběh: Kvítí
Českého středohoří

Jarní fotopříběh: Kvítí
Českého středohoří

25. 5. 2015

Nejpůvabnější kout naší země mám za humny. Je to České středohoří. A nikdo mi nevymluví, že tomu tak není, je to totiž můj domov. Od mého rodného domu jsem se odjakživa k západu dívala na malebné panorama - pohledem zleva jsem obsáhla Hazmburk, Košťálov, Boreč, Ovčín, Lovoš, Milešovku, Kletečnou, Radobýl, Dlouhý vrch, Sedlo a další kopečky. České středohoří je naprosto nezaměnitelné a odlišné od všech ostatních. Je pozůstatkem dávné sopečné činnosti. Kdo se sem jednou podíval, musí se vracet zas a znovu.

Můj jarní fotopříběh pochází právě z Českého středohoří. Nebudu se však věnovat kopcům, ale představím vám několik zástupců jarní středohořské květeny, které na těch kopcích rostou a mají tak půvabné názvy! Znáte třeba piplu osmahlou? Koulenku prodlouženou? Tořič hmyzonosný? Víte, kam se jezdí na "české orchideje"? A že takový nenápadný kopytník evropský se nechává opylovat mravenci? Pár kopečků přidávám nádavkem.

Stalo se už tradicí, že každé jaro vyráží malý kolektiv z mého bývalého pracoviště do lůna středohoří v doprovodu zástupců CHKO České středohoří. A ti nám ukážou v přírodě kvítí, které bychom sami těžko našli nebo je třeba i tak nenápadné, že bychom si ho ani nevšimli. Případně je tak vzácné a zákonem chráněné, že ani nebudu prozrazovat místa, kde jsem si je vyfotografovala. Ta největší vzácnost, nad kterou se Roman z CHKO rozněžňoval, nebyla skoro vidět a prohlíželi jsme si ji lupou. 

Moje fotogalerie zahrnuje dvě série. Jedna se skládá z fotografií květeny teplomilné, tu druhou jsem fotila v údolí Bobřího potoka a jde tedy o rostliny vlhkomilné. Některé rostliny dovedu pojmenovat, názvy dalších jsem si bohužel nezapamatovala, a tak doufám, že se pokocháte obrázky a názvy rostlin mi odpustíte, případně i doplníte.

 

Fotografujete rádi? Zúčastněte se naší fotosoutěže s názvem Jarní fotopříběh. Pošlete sérii fotografií doprovázenou textem a vyhrajte tablet Lenovo! Více informací o soutěži najdete zde.
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Krásné fotky, potěšily moje oko a příběh - ráda bych se tam někdy podívala. Pokud zdraví dovolí ...
Jana Šenbergerová
S tím si nelam, Ali, hlavu. Také nejsem botanik, ale těší mě, když mají kytky svoje jména.
Alena Tollarová
Jano, opravdu nevím. Já nejsem žádný botanik ani znalec. Na Radobýlu, odkud pochází snímek, je na informační tabuli uveden výskyt bělozářky, takže jsem vycházela z této informace.
Miluše Hasenohrlová
Krásné fotky kytiček.Vůbec nevadí, že nejsou pojmenované, ani Já některé neznám.Alen ,jsi šikulka.
Jana Šenbergerová
Jak si tak prohlížím ty nádherné fotografie, zdá se mi, že na snímku není bělozářka, ale snědek. Na první pohled jsou si velmi podobné a kvetou ve stejném období.
Lidmila Nejedlá
Alenko, Ty vždycky tou přírodou potěšíš...díky.
Soňa Prachfeldová
Moc se mi to líbí , Středohoří je též moje veliká láska a ty kytičky - nádhera, názvy pro mě novinky - díky !
Jaroslava Handlová
Álo, žiješ v půvabném koutu Čech. Já tu krajinu znám jen z oken autobusu. Proto jsem ráda, že jsi nám nepřiblížila pouze ta krásná panoramata, ale i fůru rostlinek, jejichž některé názvy spatřuji poprvé. Díky za všechny krásné a zajímavé fotky.
Zoja Sedláčková
Už jsem se zde zmiňovala, že jsme částí Středohoří prošli pěšky vloni začátkem září. Také se mi tam moc líbilo. Na tom kraji je vidět jeho sopečný původ. Když jsem se z vrcholků dívala do kraje, měla jsem pocit, jako když se dívám do minulosti. Díky za připomenutí. Květiny jsou krásné a obdivuji, kolik jsi vyfotila motýlů.
Dana Kolářová
Mám ráda květiny, v přírodě, na zahradě i na fotkách. Děkuji za hezké podívání.
Eva Mužíková
Alenko, žasnu co všechno stihneš... módní přehlídka, parlament... Zoo atd.. Foto příběh se Ti opravdu povedl, nádherné fotky. Také si jako Evka B. stále více uvědomuji, jaké mám cestovatelské resty...
Zuzana Pivcová
Moc hezké, citlivé vyprávění, a k zobrazeným kytičkám nemám kromě pochvaly absolutně žádné dodatky, protože se v nich nevyznám, tak jen koukám.
Hana Rypáčková
Díky za procházku Alenko.Středohoří mě po pobytu u Litoměřic přirostlo k srdci.Určitě se budu chtít vracet.Krásné.
Eva Balúchová
Alčo,to je nádhera.Moc se mě popis tvé vycházky líbí a máš krásné fotky.Obdivuji tebe i děvčata kolik znáte názvu rostlinek. A pohled na krajinu mě až dojímá.Takhle jsem se dívala z Lysé hory na okolní kopce a říkala jsem si jakou máme krásnou zem.Tvoje fotky mě v tom utvrzují a mrzí mě,že jsem nezačala s poznáváním naší země dřív.Teď už toho moc nestihnu.A díky vám všem zjišťuji,kolik bych toho ještě měla stihnout.Například České středohoří....
Vanda Blaškovič
Milá procházka, Aleno. Ano, každý kousek naší země je zajímavý něčím jiným. A v tom je ta krása. My tu zemičku nedáme! Je totiž jenom naše.
Marie Novotná
Jako bych tam byla.Většinu kvítek znám i na Vysočině kvetou,ale tohle je moc hezky sepsané i nafocené.Díky za krásnou procházku Českým středohořím.
Jiřina Votavová
Pěkná procházka přírodou Českého středohoří, které mám také ráda a často ho navštěvujeme. Teď se chystáme zase jednou na Milešovku. Po mém fotopříběhu se do názvů kytiček raději nepouštím, ale vstavač jsme už také dostkrát viděli a fotili.
Alena Tollarová
Jano, děkuji Ti, Tvůj komentář mě opravdu dojal.A já vím, že je plaMatý - emeritní sekretářka se přepsala. Hned opravím.
Olga Štolbová
Alí, moc krásný fotopříběh, trochu Ti ten rozhled závidím, ale člověk nemůže mít všechno. Díky za krásné fotky, krásně jsem se s Tebou prošla.*****
Jana Šenbergerová
A na Radobýlu roste zběhovec.
Radovan Cakl
Álo, jsi dobrá průvodkyně. Č. středohořím jsme jen krajem projeli při cestě do Chrastína pro sadbu révy. Ty kopečky jsou pěkné, ale Č. ráj to není ;-) Zdena mě s tím upřesněním předeběhla, tak jenom Árón plamatý upřesním, ten nám kvete každoročně u jezírka a jeho červené bobule krásně svítí. Pozor, je jedovatý! Jinak přiznávám, že většinu Tebou uváděných názvů květin jsem ani neslyšel, natož abych je viděl.
Jana Šenbergerová
Alenko, je tu spousta krásných jarních fotopříběhů, ale ten tvůj se mě dotkl nejvíce. Připomněl mi výlety s kamarádkou, která také milovala České středohoří, ale už tu není. Zůstaly mi po ní krásné cestopisné dopisy, pohádky o horách a kalendář s kytičkami, které tam sama našla a nafotila. Mám také několik připomínek k názvům květin. Ta bílá něžná květinka hned zkraje je ptačinec a árón je plamatý.
Alena Tollarová
Zdenko, děkuji. To jsem ostuda. Rozrazil právě že znám takový jiný ...
Zdenka Žichovská
Ta modrá kytička je rozrazil - je jich více druhů.
Zdenka Žichovská
Alenko, taková vycházka by se mi také líbila. U nás teď kvete Vstavač májový na kopci kousek za panelákem. Dovolím si jen něco málo upřesnit. Kapka rosy je na Kontryhelu, šťavel je ta kytička schovaná pod názvem šťovík. A ten výhled z Radobýlu je úžasný.