Institut H21 nově povede Jan Hořeňovský
Praha 24. ledna 2025 (PROTEXT) - Institut H21 založený Karlem Janečkem mění své vedení. Od 1. ledna nahrazuje Jan Hořeňovský dosavadního ředitele Adama Růžičku. Růžička, jenž vedl organizaci, která se věnuje výzkumu volebních systémů, především metody D21, a obhajobě svobody projevu od října 2019, však neopouští Institut H21 úplně. Jan Hořeňovský, který nově institut povede, působil doposud jako vedoucí právního týmu.
„Adamu Růžičkovi velmi děkuji za to, kam se mu podařilo Institut H21 dovést. Za ty roky se z něj stala organizace, která slaví akademické úspěchy doma i v zahraničí, vydává úspěšné knihy a pravidelně organizuje mezinárodní symposium Demokracie ve 21. století – jednu z nejvýznamnějších odborných akcí, která je jedinečným prostorem pro diskuzi mezi špičkami světové vědy, politiky, experty i širokou veřejností,“ ocenil odcházejícího Růžičku zakladatel Karel Janeček. „Věřím, že Jan Hořeňovský, který dlouhodobě vedl právní tým IH21, bude skvělým nástupcem a podaří se mu Institut dále posunout v jeho globálním společenském významu a dopadu,“ dodal.
Hořeňovský také prozradil, že Institut v letošním roce plánuje uspořádat již 6. ročník oblíbeného mezinárodního symposia Demokracie v 21. století a vydat překlad publikace The Technological Republic: Hard Power, Soft Belief, and the Future of the West, která je aktuálně bestsellerem na Amazonu. „Chtěl bych velice poděkovat Karlu Janečkovi za důvěru a jeho dlouhodobý přínos tématům volebních systémů, svobody projevu a demokracie, kterým se v Institutu věnujeme,“ řekl Hořeňovský. „Naší ambicí je stát se nejvýznamnější organizací zabývající se volbami a svobodou projevu ve střední Evropě. Zároveň se chceme věnovat i širším tématům týkajících se demokracie, ať již jde o roli moderních technologií či národní identity,“ dodal.
Adam Růžička po svém působení v Institutu zamířil do redakce Aktuálně.cz. „Po odpracované pětiletce se loučím a těším se, co Honza s týmem neuvěřitelně šikovných, pracovitých a intelektuálně poctivých kolegů dokáže,“ dodal Růžička. Hořeňovský k tomuto uvedl, že Růžička organizaci neopouští úplně, ale bude mít i nadále možnost pokračovat v některých svých výzkumných projektech v rámci Institutu.
Institute H21, z. ú. je výzkumná organizace se zaměřením na výzkum voleb a fungování svobodných společností. Jejím zakladatelem je matematik Karel Janeček. Věnuje se především volebním systémům, primárně zkoumání implementace volební metody D21. Souběžně se zaměřuje na prosazování demokratických hodnot, a to především v oblasti svobody projevu. K tomuto tématu konzultuje v rámci expertních skupin, dělá osvětu u širší veřejnosti a vydává knihy. Institut H21 je členem odborných platforem svobodaslova.online a Síť k ochraně demokracie.