Miliardové škody, ohrožení investic a arbitráže: Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy i ekonomové varují před omezením podpory pro obnovitelné zdroje

vydáno 19.11 2024   08:24
Miliardové škody, ohrožení investic a arbitráže: Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy i ekonomové varují před omezením podpory pro obnovitelné zdroje

Praha 19. listopadu 2024 (PROTEXT) - Profesní a odborné organizace varují před návrhem ministerstva financí na omezení státem garantované podpory obnovitelných zdrojů. Mezi nimi například Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či zemědělské organizace. Upozorňují především na rozpor s českou a evropskou legislativou, zásadní nalomení důvěry investorů a zpomalení rozvoje v oblasti obnovitelných zdrojů. Kritičtí jsou rovněž někteří ekonomové, studie Deloitte vyčíslila škody až na 141 miliard. Celá věc má i mezinárodní rozměr - první zahraniční investoři oznámili případné arbitráže, o problematice chtějí s ministrem financí jednat také velvyslanci. Tématu už se věnují i zahraniční média, například deník Financial Times.

V tomto týdnu by měla Sněmovna finálně projednat novelu energetického zákona. K ní ministerstvo financí nahrálo i kontroverzní pozměňovací návrhy, které mají vládě umožnit snížení podpory na obnovitelné zdroje energie, primárně na fotovoltaické elektrárny postavené v letech 2009 a 2010.

K podpoře se stát ovšem už v minulosti legislativně zavázal, nedodržení tohoto slibu by tak znamenalo porušení českého i evropského práva a zásadní nalomení důvěry investorů, jak poukázali i odborníci. „Pozměňovací návrhy test ústavnosti nesplňují. Narušují legitimní očekávání, jistotu a předvídatelnost,“ uvedla například předsedkyně energetické sekce Hospodářské komory Zuzana Krejčiříková. Rovněž František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, varoval, že by návrhy zásadním způsobem zničily podnikatelské prostředí. Jako výrazně problematické je vnímají také zemědělské organizace, stejně tak někteří ekonomové.

„O návrhu informoval už například deník Financial Times. Celý svět, včetně zahraničních investorů, se tak dozvěděl, že česká vláda porušuje své sliby a vlastní pravidla pro investory. Proč by u nás měl nyní kdokoliv investovat? Nejde totiž o boj proti všemožným dotacím, jak vláda tvrdí, ale o nesplácení již vzniklého dluhu vůči investorům, což je závažný problém,“ zdůraznil ekonom Petr Bartoň.

Rovněž odborná studie Deloitte popsala, že by případné změny mohly připravit Českou republiku až o 141 miliard korun, ohrozit konkurenceschopnost firem a přinést bezprecedentní šok pro banky.

„Představený návrh je pro české snahy o energetickou transformaci likvidační a problematický hned na několika úrovních. Přichází v době, kdy stále v podílu obnovitelných zdrojů energie zaostáváme za zbytkem Evropy a pro dodržení cílů v český energetických strategiích potřebujeme nutně stavět další obnovitelné zdroje. Namísto podpory ale nyní hrozí krach i těch elektráren, které už v Česku fungují. Stávající investoři navíc nebudou moci budovat nové zdroje. A nové investory stát tímto podkopáním důvěry odradí,“ nastínil problémy i Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

 

Zdroj: Konektor PR