Skleněné okouzlení v pražské DSC Gallery
16. 12. 2024DSC Gallery je galerie současného umění, která vznikla v roce 2009 v centru Prahy (adresa: Dlouhá 923/5, Praha 1 – Staré Město). Nabízí výjimečný výstavní program předních domácích i zahraničních etablovaných umělců, kteří se ročně představují na 6 až 8 různorodých výstavách. Galerie zastupuje například umělce, jako jsou Jiří Georg Dokoupil, David Černý, Laura Limbourg, Lubomír Typlt, Pavla Malinová či Václav Cigler. A právě posledně jmenovaný Václav Cigler v galerii aktuálně vystavuje spolu s Michalem Motyčkou až do 17. ledna 2025 prostorovou instalaci nazvanou Ab Ovo (přeloženo z hebrejštiny Od úplného počátku). Přitom Václav Cigler v této galerii již jednou vystavoval (od 15.3. do 20.4.2017). A i v tomto roce již vystavoval, a to ve velké galerii Chodovské tvrze, kde proběhla během dubna a května 2024 výstava Václav Cigler – Kresby a objekty. O galeriích v Chodovské tvrzi na Praze 4 jsem psal již dříve (viz www.i60.cz/clanek/detail/34732/chodovska-tvrz-puvabny-kout-prahy-4).
Václav Cigler (1929, tj. letos oslavil 95 let) je mezinárodně uznávaný výtvarník a pedagog. Do dějin světového výtvarného umění se nesmazatelně zapsal tím, že jako první začal pracovat s optickým sklem původně určeným k technickým a vědeckým účelům. Sám kdysi pronesl: „Dělám netechnické přístroje, které vnější prostředí zvětšují, zmenšují, zrcadlí, světelně a barevně rozkládají.“ V letech 1951 až 1957 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Josefa Kaplického. V roce 1965 založil a do roku 1979 vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Tvorba Václava Ciglera je zaměřena na plastické objekty z broušeného optického skla, návrhy a realizace osvětlovadel a šperků, kresby, prostorové, světelné a kinetické projekty a kompozice pro architekturu. Se sklem, převážně optickým, pracuje od konce 50. let. Vytvořil 22 realizací ve veřejném prostoru. Své práce představil na mnoha samostatných a kolektivních výstavách v České republice a v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v řadě významných soukromých i veřejných sbírek. Další podrobnosti o něm, zastoupení ve sbírkách a přehled výstav a architektonické realizace lze nalézt na odkazu https://cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Cigler.
Osobní polohou autorovi tvorby jsou kresby. Často jsou myšlenkovou a zárodečnou formou jeho velkých realizací. Lze je datovat od návrhů na fontánu vytvořenou pro EXPO ’58 v Bruselu. Vedlejší roli mají v Ciglerově tvorbě skleněné šperky.
Václav Cigler je známý rovněž svými skleněnými objekty. Řada z nich vznikla ve spolupráci s Michalem Motyčkou, který stojí po Ciglerově boku od roku 1999. Skleněné objekty pronikly také do pražského metra, na což jsem upozorňoval již v článku o pražském metru (viz www.i60.cz/clanek/detail/34744/50-let-prazskeho-metra-dalsi-mene-zname-zajimavosti).
V průchodu ve stanici metra A Náměstí Míru to byl od roku 1978 obří nakloněný válec, který procházel šikmo stropem vestibulu stanice a byl zakončen množinou světelných bodů, které reagovaly na množství procházejících lidí rozsvícením různých obrazců. V roce 2008 musel tento objekt ustoupit komerčnímu využití prostoru - umístění trafiky a sázkové kanceláře. Kde objekt skončil, nikdo neví…
Ve vestibulu stanice metra B Náměstí Republiky byl zase v roce 1983 umístěn Ciglerův objekt ve tvaru skleněných stél. Na nich spolupracoval s Janem Frydrychem. V roce 1985 byly stély přesunuty do neveřejných prostorů manažerského vedení obchodního domu Palladium. Rovněž skleněné obložení této stanice metra je od Ciglera.
Michal Motyčka (1974) je architekt a umělec. Absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze, ateliér Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla na VŠUP v Praze, studijní stáž na Škole architektury u prof. Emila Přikryla na AVU v Praze a studijní stáž na oboru skla u prof. Bruca Chaa na Rhode Island School of Design v Providence v USA. Vlastní rovněž Nakladatelství Michal Motyčka (viz www.dobre-knihy.cz). V tomto nakladatelství byla mimo jiné vydána v roce 2009 česko-anglicko-německá publikace Václav Cisler „Prostory projekty / Spaces Projects / Räume Projekte“. Publikace představuje tvorbu a realizace Václava Ciglera ve výběru z jeho rozsáhlého díla z let 1957–2009. Obsahuje soupis výstavní činnosti, zastoupení ve veřejných sbírkách, děl ve veřejném prostoru. Těžištěm publikace je obrazová část (viz www.dobre-knihy.cz/vaclav-cigler-prostory-projekty-spaces-projects-raume-projekte-67584.html). Ve stejném roce vyšla též kniha „Václav Cigler“ (viz www.dobre-knihy.cz/vaclav-cigler-79306.html), což je de facto česko-anglicko-italský katalog k výstavě Václava Ciglera, kterou uspořádala galerie Caterina Tognon Arte Contemporanea v italských Benátkách.
Nejen tedy v čase předvánočním, ale ještě až do 17. ledna 2025 se můžete v DSC Gallery nechat okouzlit skleněnými objekty, většinou ve tvaru vajec. Několik vystavených děl ilustrují obrázky za článkem. Přestože jsou objekty autorem signovány, jeho podpis je však na nich vidět jen výjimečně - viz sedmý obrázek. Za sedmým obrázkem následují tři obrázky vystavených kreseb. A poslední obrázek je malá hádanka pro vás – totiž 11. prosince, tedy v den předvánočního srazu íčkačů v domě U Minuty, se konala komentovaná prohlídka této výstavy. Moji nabídku na doprovod na vernisáž pak přijala (jen) jedna z účastnic srazu. Která?
DSC Gallery je otevřena od pondělí do pátku vždy od 13 do 18 hodin. Zavřeno je v sobotu, neděli a o státních svátcích a rovněž v období vánoc od 20. prosince do 5. ledna 2025. Osobní schůzku lze případně objednat na mobilu 604 204 653 (viz www.dscgallery.com). Vstupy na výstavy jsou zdarma.