Hlavou katolické církve byl František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, zvolen v roce 2013 poté, co jeho předchůdce Benedikt XVI. rezignoval. František byl prvním papežem z Jižní Ameriky, narodil se v roce 1936. Podílel se na otevření církve, vyjadřoval své názory k rozličným tématům, jako byla klimatická změna, role žen v katolické církvi nebo LGBTQ+. Prosazoval pomoc těm, kteří prchají před válkou a hladem.
„Učil nás žít podle hodnot evangelia s věrností, odvahou a univerzální láskou zejména k těm nejchudším a přehlíženým. S nesmírnou vděčností za jeho příklad opravdového učedníka Ježíše Pána svěřujeme duši papeže Františka nekonečné, milosrdné lásce Pána a Boha trojjediného,“ uvedl vatikánský camerlengo kardinál Kevin Ferrell, který povede Vatikán do zvolení nového papeže.
Proces volby nového papeže - konkláve - se zpravidla koná 15 až 20 dní po úmrtí pontifika. Volba probíhá tajně a do Vatikánu se sjíždějí kardinálové z celého světa mladší 80 let. Po dobu konání konkláve jsou zavřeni v Sixtinské kapli a odříznuti od okolního světa. V tomto období prakticky nemají žádný kontakt s médii ani telefony. O volbě nového papeže kardinálové hlasují v několika kolech, dokud kandidát nezíská dvoutřetinovou většinu. Hlasovací lístky, na něž kardinálové píší jméno svého kandidáta, se po každém hlasování spálí s příslušnou směsí tak, aby se kouř z komína nad kaplí zbarvil. Černý kouř signalizuje, že nebylo učiněno žádné rozhodnutí, zatímco bílý kouř znamená, že byl zvolen nový papež.
FOTO: Gregorio Borgia, AP
Papež František se potýkal se s vážnou infekcí dýchacích cest. v únoru byl hospitalizován s oboustranným zápalem plic. Po pěti týdnech byl v březnu propuštěn do domácí léčby. Zdravotní problémy ho trápily v posledních letech opakovaně. František už v mládí trpěl velmi vážnou respirační infekcí, kvůli níž mu lékaři odebrali část plíce. Následky pociťoval celý život. V posledních letech měl také problémy s kolenem, a pohyboval se proto často na invalidním vozíku. V červnu 2023 podstoupil operaci kýly a v červenci 2021 mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Obě rekonvalescence zdárně zvládl.
Podle konstituce Universi Dominici Gregis, jíž vyhlásil papež Jan Pavel II. s podtitulem O uprázdnění apoštolského stolce a volbě římského papeže, se musí pohřeb papeže konat do 4-6 dnů po jeho smrti.