Zakladatel českého
fejetonu Jan Neruda

Zakladatel českého
fejetonu Jan Neruda

9. 7. 2014

"Do padesáti jsem miloval, od padesáti je mi líno, do padesáti jsem pivo pil, od padesáti piji víno," napsal kdysi o sobě básník, mistr drobné umělecké črty a zakladatel českého fejetonu Jan Neruda, který se narodil přesně před 180 lety - 9. července 1834. Nejrozsáhlejší část jeho tvorby je spjata s novinářskou činností, napsal více než 2000 fejetonů z oblasti kulturní, sociální i politické, některé mají též podobu cestopisných obrazů či reportáží.

Pražský rodák debutoval v roce 1857 básnickou sbírkou Hřbitovní kvítí, i další jeho poetická tvorba (Písně kosmické, Balady a romance, Zpěvy páteční) je plná skepse a pesimismu. Neruda se také aktivně podílel na politickém ruchu, byl jedním z hlavních iniciátorů vydání almanachu Máj, jímž poprvé vystoupila na veřejnost mladá básnická generace (později označovaná jako májovci). Jeho nejznámějším prozaickým dílem jsou Povídky malostranské.

Jan Neruda zemřel v srpnu 1891 ve věku 57 let.

spisovatelé
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.