Mezi nejhledanějšími frázemi k tématu rakoviny je na internetu například to, že rakovinu způsobuje mamograf či že se léčí sama. Předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček varuje před neprověřenými radami a radí hledat informace jen na webech garantovaných odborníky.
"Řada pseudoodborníků bez příslušného vzdělání pochopila, že mohou na lidském neštěstí vydělat. Přes internet radí neověřené metody léčby a prevence, včetně potravinových doplňků, které neprošly klinickými studiemi. Pacienti, kteří se na ně spolehnou, ztrácejí drahocenný čas, který by mohli věnovat standardní léčbě," uvedl Vorlíček.
Ročně zjistí lékaři v Česku téměř 80 tisíc nových případů rakoviny, 27 tiséc pacientů zemře, na celém světě jich zemře každý rok osm milionů. Léčbu a prevenci zhoubné nemoci připomíná Světový den boje proti rakovině 4. února.
Podle analýzy rozcestníku Onkoportál byl loni při vyhledávání na internetu největší zájem o rakovinu prsu, plic, střeva, kůže a o příznaky rakoviny. Vrchol zájmu byl v květnu v souvislosti s americkou herečkou Angelinou Jolie, která si v té době dala kvůli obavě z nádoru odstranit oba prsy.