Šumavská atrakce: stádo 
jelenů na vlastní oči

Šumavská atrakce: stádo
jelenů na vlastní oči

21. 1. 2014
Je to nezapomenutelný zážitek. Pozorování velkých stád jelenů při přikrmování v přezimovacích obůrkách patří k největším atrakcím zimní Šumavy. Jeleni tráví v národním parku zimu v obůrkách. Pouze tam jsou také přikrmováni. Správci parku zřídili pozorovací sruby, odkud mohou objednaní návštěvníci s doprovodem lesníků krmení pozorovat.

„Nejoblíbenějším místem je obora Beranky u Srní na Klatovsku, kde mohou milovníci přírody spatřit stovku jelenů včetně kapitálního čtyřiadvacateráka přezdívaného Král lesa. To je jelen s nejmohutnějším parožím v této části Šumavy,“ řekl Jiří Kec ze správy parku. „Loni přišlo na pozorování kolem 1300 lidí. Letos je ve všední dny zájem o něco slabší, ale soboty máme už dávno zaplněné až do poloviny února.“

Zvěř o lidech ve srubu ví

Zhruba třicetičlenné skupiny pozorovatelů doprovází Jiří Kec do srubu. Plaší jeleni za uplynulé roky přítomnosti lidí částečně přivykli a tolerují ji. „Zvěř ctí pravidla a ví o lidech ve srubu, přesto musíme být opatrní, hlavně při příchodu a odchodu,“ popsal Kec.

Kromě Beranek je srub na Jeleních Vrších a od letoška nově také u Borových Lad. Tam ale bude pozorování pro veřejnost možné až napadne sníh, snad od února.

Přezimovací obůrka a srub nabízejí lidem jedinečnou šanci pozorovat volně žijící jeleny a jejich chování v přirozeném prostředí. I když ne vždy se lidem poštěstí spatřit Krále lesa, pohled na velké stádo jelenů a laní různého věku a vzrůstu je velkým zážitkem. Další zdejší raritou je laň s bílou hlavou, u které se zřejmě projevuje albinismus.

Úžasné paroží Krále lesa

Na české straně Šumavy přebývá v zimě kolem 900 jelenů, v létě až dvojnásobek. Zimu tráví většinou právě v přezimovacích obůrkách. Průměrný věk jelenů evropských je v přírodě kolem 13 let, v zajetí i přes 20 let. Na Šumavě se dožívají velmi vysokého věku. Zhruba 90 procent jelenů v Česku ve věku kolem 18 let žije na území parku. Jak starý je Král lesa, mohou lesníci zatím jen hádat.

„Stáří se těžko odhaduje, umíme to určit až po smrti. Myslím, že je teď na vrcholu, takže je mu plus minus dvanáct,“ odhadl Kec, který jelena pozoroval i při říji. I když král nepatří mezi nejmohutnější samce, jeho bohatá koruna paroží mu zajišťuje respekt.

Paroží krále už loni, když měl ještě o dvě výsady méně, dosáhlo na zisk nejvyššího mysliveckého ocenění – Zlaté medaile. Podobné parohy se prý předtím na Šumavě nevyskytly dvacet let. Takto vzácného jelena už není možné díky omezení lovu zastřelit.

naše tipy Šumava výlet
Autor: editor editor
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?