Jestliže by se v Česku podařilo zvýšit počty očkovaných proti chřipce z nynějších pěti na 15 procent, přineslo by to vedle stovek zachráněných lidských životů finanční úsporu přes miliardu korun ročně. Je o tom přesvědčen prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar. V Česku přitom zájem o očkování dlouhodobě klesá, jeho kritici tvrdí, že je to jenom byznys a vakcíny nejsou bezpečné.
Jenže pokud při epidemii onemocní milion lidí, v souvislosti s chřipkou zemře kolem 2000. Z nich přímo na chřipku stovka, ostatní na komplikace chřipky a zhoršení dlouhodobého chronického onemocnění. Ohroženi jsou zejména starší lidé a děti. Proto lékaři očkování, které začíná právě v těchto dnech, jako účinnou ochranu před chřipkou doporučují.
Podle Lenky Petroušové z ostravské kliniky infekčního lékařství by se lidé měli nechat očkovat také proti invazivním pneumokokovým infekcím, které často napadají právě pacienty oslabené chřipkou. Vakcínu proti chřipce i pneumokoku lze aplikovat při jedné návštěvě lékaře, každá injekce se dá do jiného ramena.
Cena za očkování proti chřipce pro zdravého člověka se pohybuje mezi 200 a 300 Kč, senioři ho mají zdarma. V chřipkovém období by lidé měli preventivně omezit návštěvy kina, divadla, kostelů a dalších míst, kde se hromadí více lidí. Zároveň je nutné si pečlivě mýt ruce mýdlem a důkladně je vysušit. Při kašli a kýchání by si měli chránit ústa a nos jednorázovými kapesníky a po použití je vyhodit.
Kdo má očkování zdarma
* senioři nad 65 let
* pacienti po transplantaci krvetvorných buněk a po odstranění sleziny
* pacienti užívající léky na závažné chronické onemocnění srdce a cév, dýchacích cest nebo ledvin a diabetici
* pacienti v LDN, obyvatelé domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením nebo domovů se zvláštním režimem