Duševní aktivita pomáhá
ochránit mozek ve stáří

Duševní aktivita pomáhá
ochránit mozek ve stáří

6. 7. 2013

Udržování duševní aktivity, jako je čtení knih, psaní dopisů nebo luštění různých rébusů, pomáhá podle vědců ve vyšším věku udržet na uzdě stařeckou demenci. Nejnovější studie amerických odborníků, zveřejněná v časopise Neurology, tak potvrzuje názor, že nástup mentálního postižení lze oddálit určitým stylem života. Píše o tom server BBC.

Zmíněná americká studie vychází z výsledků víceletého výzkumu. Zúčastnilo se ho 294 lidí ve věku nad 55 let, kterým vědci dávali každoročně až do jejich smrti testy, jimiž hodnotili paměť a myšlení. Účastníci také odpovídali na dotazy, které se týkaly čtení knih, psaní dopisů a jiné činnosti spojené s duševní stimulací v dětství, v dospívání, ve středním a ve vyšším věku. Po smrti byl mozek těchto osob zkoumán, aby se zjistilo, zda nevykazuje fyzické známky demence.

Po vyhodnocení dopadu zmíněných testů dospěli odborníci k závěru, že u lidí, kteří svůj mozek aktivně zaměstnávali, bylo tempo poklesu poznávacích schopností přibližně o 15 procent pomalejší než u lidí, kteří tak nečinili.

Podle vedoucího výzkumu Roberta Rushe z Univerzitního lékařského centra v Chicagu výsledky tohoto bádání ukazují, že cvičení mozku během celého života je důležité pro zdraví tohoto orgánu ve stáří. "Jaký budeme mít mozek ve stáří, částečně závisí na tom, co od něj v životě obvykle chceme. Co děláte během celého života, má velký vliv na pravděpodobnost výskytu těchto nemocí spojených s věkem," tvrdí.

Simon Ridley z britské charitativní organizace zabývající se výzkumem Alzheimerovy choroby poukázal na to, že stále více důkazů svědčí o tom, že duševní aktivita může pomoci v boji proti kognitivnímu chátrání člověka. Nicméně upozornil, že jeho základní příčiny jsou stále nejasné.

Také podle dalšího britského specialisty v tomto oboru Jamese Picketta je ještě potřeba dalších a rozsáhlejších výzkumů. "Mezitím ale více čtení a luštění křížovek může být zábavné, určitě tím nic nepokazíte," míní. Nejlepším způsobem, jak snížit nebezpečí nástupu demence, je podle něj jíst vyváženou stravu, pravidelně cvičit a udržovat si "zdravou váhu".

mozek
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Pane Jaroslave, ono to bude všechno trochu jinak, než si představujeme, nicméně díky svobodné vůli můžeme svůj osud měnit, ale nepochybně existují mantinely, v jejichž rámci se to děje. Záleží na tom, kdy, kde a za jakých okolností se rozhodneme pro ANO nebo NE. Tak to vidím já, ale samozřejmě to může být zcela jinak. :-)
Jaroslav Chudáček
Jano Š., svou poznámku jsem nemyslel tak, že věřím na osud. Myslel jsem tím, že je možné, že člověk už vbrzku po narození má geny, mozek atd. značně vytvořené, že tím je do značné míry určeno, jak bude v životě duševně aktivní, v jakém věku a v jaké míře jej zasáhne demence. Na druhou stranu osud - píšete o "místě a úkolu člověka" - nevylučuji, i když na něj moc nevěřím. Také záleží na tom, jak se člověku "jeho osud" líbí a do jaké míry se člověk se "svým osudem" smíří. Pro někoho je dobré a asi skoro nutné jej akceptovat, pro někoho je lepší se osudu vzbouřit a jej změnit. Tím vznikne jeho nový osud. Osud je tedy těžko definovatelná a dosti flexibilní věc. :-D
Jana Šenbergerová
"Třeba někteří lidé mají v sobě něco, díky čemuž v životě nebyli a ani nemohli být příliš duševně aktivní a díky tomuto něčemu jsou na stáří též dříve a více dementní." Také si to myslím. Každý tu máme své místo a svůj úkol. Nějaké statistiky na tom těžko něco změní, a proto si myslím, že jsou málo vypovídající, a tudíž bezpředmětné.
Jaroslav Chudáček
Zajímavý článek. Jistě je na něm hodně pravdy. Zcela souhlasím s posledním odstavcem: "Také podle dalšího britského specialisty v tomto oboru Jamese Picketta je ještě potřeba dalších a rozsáhlejších výzkumů. "Mezitím ale více čtení a luštění křížovek může být zábavné, určitě tím nic nepokazíte," míní. Nejlepším způsobem, jak snížit nebezpečí nástupu demence, je podle něj jíst vyváženou stravu, pravidelně cvičit a udržovat si "zdravou váhu"." Problém tohoto a všech podobných výzkumů však je, že není jasné, co je příčina a co následek. Jasné je jen to, že zde jde o statistickou korelaci demence ve vyšším věku a malého množství duševních stimulů a aktivit během celého života. Třeba někteří lidé mají v sobě něco, díky čemuž v životě nebyli a ani nemohli být příliš duševně aktivní a díky tomuto něčemu jsou na stáří též dříve a více dementní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?