Češi častěji volí moderní způsob sepsání závěti díky digitalizaci odvětví
Ilustrační foto: Pixabay

Češi častěji volí moderní způsob sepsání závěti díky digitalizaci odvětví

13. 9. 2024

Na pátek 13. září připadá Mezinárodní den závětí, kdy si lidé po celém světě připomenou jejich význam a možnosti věnování peněz, nemovitostí či cenných papírů dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci.

Podle dat projektu Poslední věta, je v Česku na vzestupu moderní způsob sepsání závěti přes internet z pohodlí domova. Její výhodou je, že ji lze kdykoli prostřednictvím interaktivního formuláře před i po podepsání upravovat.

Ze statistik této služby vyplývá, že sepisování testamentu již není jen pro úzkou skupinu lidí, ale stává se běžnou součástí plánování budoucnosti pro širokou veřejnost. Ať už jde o mladé lidi, kteří chtějí zajistit své blízké, nebo starší generace, které ovládají moderní technologie, závěti představují klíčový nástroj pro zajištění majetkových záležitostí.

Pokud si lidé nepořídí závěť nebo neprovedou jiné jednání pro případ smrti, uplatní se takzvaný zákonný dědický režim. V tomto režimu budou dědit pozůstalí postupně dle stanovených pravidel. Pokud by se však nenašel žádný takový dědic, majetek připadne státu. Ze statistik Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových propadlo takto státu v roce 2023 až 440 milionů korun. Naopak je tomu v rámci „obdarování neznámého“ neboli darování majetku nebo financí na dobročinné účely. V tom se totiž Češi drží v horních příčkách tzv. World Giving Indexu, jehož smyslem je poskytnout náhled na rozsah a povahu dárcovství po celém světě.

Například v západních zemích, jako je Německo, Nizozemsko nebo Spojené státy americké, je plánování dědictví běžnou součástí života. „Uvědomili jsme si, že i u nás v České republice by mělo dojít k významnému posunu v této oblasti. Správně nastavené dědické řízení totiž nepomáhá jen dědicům, ale také zůstavitelům, kteří si tak mohou s dostatečným časovým předstihem a při plném vědomí promyslet co se stane s jejich majetkem," říká David Němeček, advokát a spoluzakladatel projektu Poslední věta, a dodává, že počet zájemců o online závěti je v tuzemsku aktuálně na vzestupu. Po spuštění projektu zaznamenali zakladatelé této platformy během tří měsíců zkušebního provozu na stovky žádostí.

Podle interních dat platformy Poslední věta spadá 65 % klientů, kteří se rozhodli sepsat poslední vůli, do věkové kategorie mezi 31 a 70 lety. Překvapivě však téměř 20 % z nich je mladších 30 let, což ukazuje na rostoucí uvědomění mladé generace o důležitosti majetkového plánování. „Člověk by se divil, ale naším nejčastějším zákazníkem v případě uzavírání poslední vůle jsou ženy ve věkové skupině okolo 35 let. Je to asi největší mýtus, že se toto téma řeší pouze ve stáří,“ upřesňuje Jiří Štěpánek, CEO platformy Goodbye.

Naopak 15 % klientů, kteří sepsali online závěť, je starších 70 let, a to je důkazem toho, že i starší generace ovládají moderní technologie a využívají je pro své potřeby. „V současnosti pracujeme na projektu pro Úřad práce ČR a z našich zjištění vyplývá, že z celkového počtu 259 zapojených seniorů má 64 % z nich digitální identitu čili disponují datovou schránkou nebo internetovým bankovnictvím. Z toho lze usuzovat, že digitalizace u řady seniorů není problém a sepisování závětí online má tedy velký potenciál i do budoucna,“ dodává Iva Fenglová, manažerka fundraisingu v obecně prospěšné společnosti Elpida.

V rámci analýzy rodinného stavu těch, kteří sepsali závěť na internetu, je patrné, že největší skupinu tvoří nesezdané osoby (40 %). Následují manželské páry (33 %), rozvedení partneři (20 %) a ovdovělí lidé (7 %). Tento trend může reflektovat větší potřebu nesezdaných osob upravit své záležitosti a zajistit blízké.

Data služby Poslední věta dále ukazují, že nejčastěji uzavírají závěť přes internet obyvatelé velkých měst. To může odrážet vyšší dostupnost služeb v těchto oblastech. „Zajímavostí je také fakt, že 25 % našich zákazníků si přiobjednává i bezpečnostní obálku, do které závěť uloží, což může svědčit o vysoké míře uvědomění o potřebě ochrany těchto citlivých dokumentů,“ uzavírá Němeček.

 

O platformě Poslední věta
Hlavním cílem projektu Poslední věta je nejen vytvořit uživatelsky přístupnou online platformu pro přípravu závěti, ale také kontinuálně edukovat širokou veřejnost o právních aspektech dědického práva. A též upozornit na fakt, že celý proces uzavření závěti může v být v praxi velmi snadný. Povědomí laické veřejnosti o rodinném a dědickém právu je stále poměrně nízké, a to i přesto, že se jedná o právní oblast, se kterou se jednoho dne setká úplně každý. Projekt Poslední věta lidem nabízí sepsání závěti bezpečně, z pohodlí domova, a to bez účasti notáře a vynaložení vysokých nákladů. Tento proces sepsání závěti je unikátní. Je strukturován tak, aby odpovídal zákonné normě a umožňuje závěť kdykoli změnit.

 

 

 

 

 

dědictví rodina závěť
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Sepsala jsem závěť u notářky, která ji uložila do celostátního registru závětí. Považuji to za nejbezpečnější způsob. Obsahuje všechny důležité informace, což v případě, že bych něco sepisovala sama by nemuselo být v pořádku.
Jitka Hašková
Sepsala jsem závěť u notářky, která ji uložila do celostátního registru závětí. Považuji to za nejbezpečnější způsob. Obsahuje všechny důležité informace, což v případě, že bych něco sepisovala sama by nemuselo být v pořádku.
Radmila Coufalová
Moderním technologiím se nebráním, ale závěť jsem sepsala standardně u notáře. Jednak si nejsem jistá, zda forma online zohledňuje i různé "kličky" a opravdu nelze znění závěti napadnout a další věc - závěť uložená u notáře se fakt neztratí. U této varianty bych si už nebyla úplně jistá (viz upozornění na závěr - někomu o tom řekněte...a pokud neřeknu, tak co?)
Jitka Caklová
Mám štěstí, že mám děti, které po mém majetku po dobu mého života neprahnou. Naopak jsem dostala od nejmenované "firmy" dopis, že mě zbaví starostí tím, že na ně už za života převedu správu svého majetku. Praktiky hodné šmejdů :-(

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 43. týden

Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat památkám kulturního světového dědictví zapsaných na seznam UNESCO.