Tip na výlet - Klášter premonstrátů Teplá
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Tip na výlet - Klášter premonstrátů Teplá

13. 7. 2024

Budete-li se léčit v Mariánských lázních nebo pobývat v západních Čechách, neměl by ujít vaší pozornosti turistický cíl, jímž je Klášter premonstrátů Teplá. Víte o tom, že klášteru vděčí Mariánské lázně za svůj vznik?

Právě opat tepelského kláštera Kryštov Pfrogner počátkem 19. století postavil první lázně. Na něho navázal další opat Karel Reitenberg, který pověřil klášterního lékaře MUDr. Jana Josefa Nehra průzkumem pramenů  a založil a financoval výstavbu lázeňského města - Mariánských lázní. Klášter také lázně provozoval a v klášterním muzeu jsou dnes vystaveny některé předměty ze zařízení lázní. 

To ale předbíhám událostem, neboť historie kláštera premonstrátů v Teplé je mnohem, mnohem delší. Začala se psát v roce 1193, kdy klášter založil český šlechtic Hroznata a povolal do něj z pražského Strahova premonstrátské řeholníky. Sám také vstoupil do tepelské kanonie a stal se členem řádu. Na jedné z kontrolních výprav po hranicích panství ho zajali loupeživí rytíři, věznili ho na hradě Kinsberg (dnes Starý Hrozňatov) nedaleko Chebu a požadovali za jeho propuštění výkupné. Hroznata však nedovolil výkupné zaplatit a ochudit o něj klášter a ve vězení 14. července 1217 zemřel. Pochován je v klášterním kostele Zvěstování Páně. Tento je krásnou ukázkou přechodu románského slohu v gotický a je nejstarší svého druhu u nás. Vysvěcen byl pražským biskupem Janem II. 20. června 1232. Další dějiny kláštera tu nebudu popisovat, zájemce si je najde na internetu nebo ještě lépe - poslechne si je při návštěvě kláštera při výkladu průvodce. 

Zmíním jen, že na přelomu 17. a 18. století nabyl klášter pozdně barokní podoby při přestavbě pod vedením Kyliána Ignáce Dienzenhofera. A současná podoba kláštera vděčí za svou podobu počátku 20. století, kdy byl rozšířen o přístavbu severního křídla s knihovnou. 

Do kláštera se po vyhnání řeholníků v roce 1950 nastěhovala armáda a sloužil jako kasárna. Památkářům se naštěstí podařilo uzavřít, a tak uchránit před devastací, knihovnu a kostel, kam vojáci nesměli. V muzejní síni, která sloužila jako tělocvična, jsou dodnes na podlaze bílé značky.

Klášter je nedaleko města Teplá a dovedou vás k němu vesměs úzké silničky, klikatící se zvlněnou a oku lahodící krajinou na okraji Slavkovského lesa. V dosti rozlehlém komplexu můžete klidně strávit celý den. V areálu je i možnost ubytování, restaurace a nejen děti jistě ocení model soustavy mlýna, takové vodní hrátky s pumpou a různými přepady na místě bývalého mlýna. 

Klášter má dvě prohlídkové trasy. První zahrnuje severní křídlo s muzejní expozicí, knihovnou s více než sto tisíci svazků - druhou největší svého typu u nás hned po strahovském klášteru a kostel. V něm mj. uvidíte i relikviář s ostatky zakladatele kláštera blahoslaveného Hroznaty. Fotografovat se v těchto prostorách nesmí, takže obrázky z této části mám jen ve vzpomínkách.  

Druhá prohlídková trasa zahrnuje historické barokní prostory prelatury a konventu, tzv. modrý sál i cely, které obývali řeholníci. Byla náhoda a měli jsme štěstí, že v době našeho příjezdu zrovna prohlídka byla. Jinak je otvírací doba této části proměnlivá. Zde se fotografovat smělo.

Vstupné je pro dospělého 160 Kč, senioři zaplatí 150 Kč. 

Volně bez vstupného je přístupná konventní kaple v barokním křídle, kde si můžete prohlédnout originál obrazu Panny Marie Pomocnice, známé jako "Panenky Skákavé", přeneseného sem z opuštěného kostela ve Skokách, nedaleko odtud, o němž jsme si vyprávěli nedávno.

(Pouť do Skoků za "Panenkou Skákavou")

 

 

 

 

 

cestování Letní soutěž 2024 Tip na výlet
Hodnocení:
(4.9 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniela Řeřichová
Alenko, překvapilo mne, že tady není můj komentář, tak znovu velký obdiv před tvými poutavými fotoreportážemi. :-)
Anna Potůčková
Hezké počteníčko. A víš co mě napadlo? Zda je u nás ještě nějaké místo, kde jsi nebyla. Fotky nádherné a díky za pokoukáníčko.
Jana Vargová
Díky za povídání i fotografie, ale i pozvánku k návštěvě tohoto zajímavého místa.
Alena Vávrová
Ali, dík za krásnou reportáž. Tady jsem bohužel taky nebyla, tak aspoň takto zprostředkovaně.
Marie Seitlová
Je to moc krásné místo, navštívila jsem ho při návštěvě známých v Plzni.
Marie Novotná
Paráda. Moc ráda čtu články s touto tématikou. A fotečky....jako bych tam byla. Díky.
Dana Puchalská
Álo,super pozvánka s krásnými fotografiemi.Mám pocit že jsem byla někde poblíž. Ale to už je hooooodně roků.
Eva Mužíková
Alenko, jako vždy článek i fotky perfektní.
Hana Práglová
Úžasné místo. Byla jsem zde při pobytu ve Spáleném Poříčí, kdy p. vedoucí splnil mě přání toto místo vidět....
Oldřich Čepelka
oživila jste mé vzpomínky například na to, jak jsme tam v roce 2007 zakládali Národní síť místních akčních skupin. Tehdy měly ty skupiny pro rozvoj venkovskýžch oblastí 0 Kč - nyní mají cca 16,5 miliardy. A o dva roky předtím jsme tam hostili celoevropskou konferenci o venkovu. Pěkné vzpomínky k pěknému článku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?