Prázdniny před 50 lety: Dvojí odlišné zážitky na pionýrských táborech
Úvodní foto: Pixabay

Prázdniny před 50 lety: Dvojí odlišné zážitky na pionýrských táborech

10. 7. 2024

Jako dítě jsem prázdniny trávila nejraději s babičkou a dědečkem v malé vesničce u Příbrami. O těch jsem už ale napsala článek Prázdniny na venkově. Asi od čtvrté třídy se staly součástí mých prázdnin pionýrské tábory. Bohužel.

Rodiče mě na ně odkládali, aby si ode mne odpočinuli (chápu), a možná i proto, abych se trochu socializovala (i když si nemyslím, že tento pojem měli ve svém slovníku). Coby plaché, introvertní dítě, s přísnou rodičovskou výchovou, jsem je z velké části protrpěla. Do bujarých dětských kolektivů jsem nedokázala příliš zapadnout. Ani jídlo nemohlo potěšit moji utrápenou dušičku. Matně si vzpomínám, že jsem z táborů posílala plačtivé dopisy. Zbytečně. Vždy mě tam nechali až do konce.

Je to už dávno, konkrétní vzpomínky vybledly. Jedna ale přece jen zůstala. Spala jsem s kamarádkou ve stanu s dřevěnou podsadou. V noci nás probudila výzva na bojovku. Potmě jsme se oblékly a obuly si holínky. Tlačily mě, ale nedalo se dělat nic jiného, než vyběhnout. Po návratu si kamarádka stěžovala, že jí boty byly moc velké a špatně se jí v nich chodilo. No, aspoň neměla otlačené prsty jako já. Nějaký vtipálek nám holínky nejspíš vyměnil.

Během studia na gymnáziu jsem byla pionýrských táborů ušetřena. Místo nich jsem chodila na brigády. Vrátila jsem se na ně až při studiu na Pedagogické fakultě UK. Nikoli jako vedoucí, ale jako učitelka. Na tábory s výukou ruštiny. Krásné časy to byly. Jednou jsem byla v Táboře, dvakrát na Doubravce u Chotěboře. Většinu doby se o děti starali vedoucí. My učitelé jsme se jim věnovali hodinu dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Převážně formou her, žádné sezení v lavicích.

Z Tábora mám čtyři vzpomínky. Netýkají se dětí, ale učitelek – rodilých mluvčích.

První. S kamarádkou Lenkou jsme byly ubytovány v pokoji se dvěma ruskými učitelkami. Když jsme krátce po nich vešly do pokoje, zalapaly jsme po dechu. Byl nasycen vůní voňavky. Nebo spíš zápachem. Sovětské voňavky se často prodávaly v kýčovitých skleněných lahvičkách v podobě trpaslíků. Měli je v Čajce v Železné ulici. A stály i na stolkách našich kolegyň. Z mladické nerozvážnosti jsme je otevřely a trochu obsahu jim nakapaly do polštářů. Na bílou čtvrtku jsme napsaly DUCHY – PUCHY CHÝŠE a umístily ji do horní skleněné výplně dveří, podlepily červeným krepovým papírem. (Духи je rusky voňavka.) Kupodivu nám to prošlo, nikdo si nestěžoval.

Druhá. Brzy po zahájení tábora jsme měly doprovodit ruské učitelky do města, na nákupy. Jedna z nich si přála punčocháče. Možná víte, že tenkrát byly v SSSR nedostatkovým zbožím. I šla jsem s ní. Paní si dlouho nemohla vybrat. Přestalo mě to bavit. Řekla jsem tedy prodavačce: „Tak už jí něco dejte…“. Dala. Krátce nato jsem zjistila, že ruské učitelky jsou z Milovic, a tedy rozumí česky. Takový menší trapas.

Třetí. Jezdily jsme také na exkurze do města a okolí. V Mlékárně v Plané nad Lužnicí jsem musela tlumočit. Zvládla jsem i odstředivku a mléko rozstřikující se na stěny nádoby. Ovšem dvoukomorová houfnice v Husitském muzeu v Táboře už na mě byla moc. Zjednodušila jsem ji na pужьё – puška.

Čtvrtá. Jednou jsme šly po silnici. Ruské učitelky vepředu. Ze zatáčky proti nim vyjelo auto. Zavolala jsem spontánně: „Pozor!“. Čímž jsem způsobila všeobecné veselí. Позор znamená rusky hanba.

Na Doubravce se mi moc líbilo. Bydlela jsem v chatičce s Janou. Vedoucí tábora a jeho manželka byli prima, plni skvělých nápadů. Ruské učitelky také. Jednou z akcí bylo maškarní odpoledne. S Janou jsme šly za rusko-český a česko-ruský slovník. Na čtvrtky jsme si napsaly v obou jazycích jejich názvy. Cena: K nezaplacení – Бесценное, rok vydání. Čtvrtky, zepředu i zezadu stejné, jsme protáhly provázky a navlékly si je přes hlavu. Každá maska musela o sobě něco říct. My jsme nemusely říkat nic: nás si každý přečetl. Měly jsme úspěch. S Janou jsme jezdily na Doubravku ještě několik let po ukončení fakulty.

Ty tábory jsem měla moc ráda. Spolužačky – kamarádky, prima vedoucí a rodilí mluvčí, díky nimž jsme si zlepšily znalost jazyka. Skvělá zábava. A nová zajímavá místa.

 

Letní soutěž 2024 prázdniny vzpomínky
Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
My jsme neměli žádnou babičku,takže jediná možnost si něco o prázdninách užít,byla na pionýrském táboře ROH,později letním dětském táboře ROH. Jezdila jsem tam od cca 3. třídy každý rok až do 9. třídy,někdy i 2x za prázdniny, a taky o pololetních prázdninách v zimě. Bývalo to bezvadné, pobyla jsem v různých místech po ČR, poznala nové kamarádky... Někdy byly problémem vedoucí,které měly své oblíbenkyně,těm nadržovaly, nebo taky měly šamstra a my děti jsme byly jen naobtíž....Rozhodně ty 3 týdny nestály rodiče takový balík,co stojí tábory dnes. Ráda na to vzpomínám. Že by se musel nosit šátek, to jsem nezažila. Jo a taky mám schovaný diplom za vítězství v jízdě na saních.
Jana Šenbergerová
... byly ...
Jana Šenbergerová
Absolvovala jsem několik táborů, které byli jedinou příležitostí dostat se o prázdninách z domu. Na několika jiných jsem byla jako praktikanta. Asi mě to bavilo, jinak bych se bránila. Mnohem více se mi líbilo být doma a pobývat u vody na přehradě. Neměla jsem potřebu být stále pod dohledem.
Olga Škopánová
Byla jsem 2x na skautském táboře spali jsme ve stanech, vařili si, pořádali hry, skládali Bobříky a Tři orlí pera. Bohužel po dvou letech nám komunisté zatli tipec.
Hana Řezáčová
Jé, jak já chtěla tak od 8, 9 let na tábor! Naši mne nepustili. Poprvé jsem byla až ve čtrnácti, pak i v patnácti, potom jako praktikantka a později vedoucí oddílu. Byl to tábor tzv. pionýrský, ale nic "pionýrského" se tam nedělo - jen koupání, výlety, sport, táboráky, prostě, tak jak to má být. Mám hezké vzpomínky ... Ale každé dítě je jiné, některým se stýská - jako vedoucí jsem měla jeden rok malé chlapečky (po první třídě), musela jsem některé dost utěšovat, hlavně večer měli slzičky na krajíčku, jeden si dokonce ke mně chodil lehat do postele ...
Naděžda Špásová
Věrko, hezký napsané, do PT jsem nejdřív jezdila jako školačka a pak párkrát jako vedoucí. Moje první džíny byly za vydělané peníze na táboře. :-)
Marcela Pivcová
Jako dítě jsem na prázdninovém táboře nikdy nebyla. Později jsem ale jedenkrát dělala oddílovou vedoucí dívkám, asi tak dvanáct až čtrnáctiletým. Spalo se ve stanech a část pobytu byla vyplněna několikadenním sjížděním Lužnice na pramičkách. Tento zážitek mi však nebyl dopřán - u vody mě poštípaly mušky, které se tam vyskytovaly, a já jsem musela na týden odjet domů, abych vyléčila alergickou reakci. Tábor byl tehdy na tři týdny, takže jsem ještě stihla návrat na poslední týden.
Dana Puchalská
Věrko, já jezdila léta letoucí na jeden tábor a RÁDA. Byl to dětský tábor s vodáckou tématikou. Dá se říci,že byl se skautskou tématikou - žádný pionýrský to by se mi nelíbilo. Vydrželo mi to dlouho,dokonce jsem byla i praktikanta. A jídlo bylo parádní. Dokonce jsme chodili do kuchyně pomáhat a to za odměnu. Nedávno jsem se na ta místa zajela kouknout. Byla to hezká vzpomínka na letní prázdniny.
Blanka Lazarová
Na pionýrském táboře jsem byla asi 3x a líbilo se mi tam. Celý den jsme hráli různé hry, lítali po lese, koupali se, plnili bobříky odvahy , mlčení a nevím čeho všeho.... a potom dobře spali. Tedy pokud nebyla v noci nějaká bojovka. :-)
Jan Zelenka
Já jsem zůstal pionýrských táborů ušetřen až do osmé třídy. Pak jsem absolvoval jeden, kde jsem byl rovnou vedoucím jedné velké skupiny dětí. Vyblbli jsme se hlavně při sportu a v noční bojovce.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?